Mariannes Anor

sl0017-marianne1.jpg

                                                        Sida 1
------------------------------------------------------------------------
Proband
Marianne Sjöblom (2499). Född 1932-06-12 i Klint, Stjärnholm, Estuna
(AB). Städledare. Utflyttad 1956 från Norra Nånö, Estuna (AB). Inflyttad
1956 till Norrtälje (AB). (Far I:1, Mor I:2)

Gift (1956-08-04) i Estuna (AB) med Sven-Olof Ingemar Gahnström (1446).
Född 1932-05-27 i Othem (I). Utflyttad 1945 från Othem (I). Inflyttad
1945 till Hinser N, Gothem (I). Utflyttad 1948 från Hinser N, Gothem
(I). Inflyttad 1948 till Visby domkyrkoförs (I). Utflyttad 1950 från
Visby domkyrkoförs (I). Inflyttad 1950 till Oscar (AB). Utflyttad 1952
från Oscar (AB). Inflyttad 1952 till Norrtälje (AB). fd Kapten.

                                 Barn:
   Kristina Elise Gahnström (2509). Född 1958-10-22 i Norrtälje (AB).
   Håkan Gahnström (2520). Född 1961-12-26 i Norrtälje (AB).
     Datatekniker.


----------------------------- Generation I -----------------------------

I:1 f sl007-heribert.jpg
Johan Heribert Sjöblom (2924). Född 1896-11-28 i Huddunge (U). Utflyttad
1899 från Huddunge (U). Inflyttad 1899 till Västerlövsta (U). Utflyttad
1917 från Västerlövsta (U). Inflyttad 1917 till Norrtälje (AB).
Bryggeriarbetare. Utflyttad 1922-11-25 från flyttlängd, Norrtälje (AB).
Inflyttad 1922-11-25 till Norr Jersö, Söderby-Karl (AB). Utflyttad
1924-11-01 från Norr Jersö, Söderby-Karl (AB). Inflyttad 1924-11-01 till
Klint, Stjärnholm, Estuna (AB). Utflyttad uppskattat 1941 från Klint,
Stjärnholm, Estuna (AB). Inflyttad uppskattat 1941 till Prästgården,
Estuna (AB). Utflyttad beräknat 1944 från Prästgården, Estuna (AB).
Inflyttad beräknat 1944 till Hummelbro, Estuna (AB). Utflyttad
1947-11-01 från Hummelbro, Estuna (AB). Inflyttad 1947-11-01 till Norra
Nånö, Estuna (AB). Död 1978-03-04 i Estuna (AB). (Barn Proband, Far
II:1, Mor II:2)

Gift 1921-07-09 i Norrtälje (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Harriet Jansson (2012). Född 1921-07-15 i Norrtälje (AB). Död
     1999-07-05 i Söderby-Karl (AB).
   Enid Ryderborn (2023). Född (1922-08-01) i Norrtälje (AB). Död
     2002-09-12 i Norrtälje (AB).
   Alf Sjöblom (2091). Född 1929 i Klint, Stjärnholm, Estuna (AB). Död
     1935 i Klint, Stjärnholm, Estuna (AB). Dödsorsak:
     Hjärnhinneinflammation.
   Eskil Sjöblom (2045). Född 1930-10-15 i Klint, Stjärnholm, Estuna
     (AB).
   Marianne Sjöblom (2499). Född 1932-06-12 i Klint, Stjärnholm, Estuna
     (AB). (Se Proband).
   Ingegerd Dagny Mattsson (2001). Kontorist. Född 1934-07-29 i Klint,
     Stjärnholm, Estuna (AB).
   Tord Sjöblom (2056). Född 1943-07-22 i Prästgården, Estuna (AB).

I:2 m sl003-berta.jpg
Berta Konkordia Söderlund (2913). Född 1900-02-18 i Nenninge, Rådmansö
(AB). Död 1968-04-23 i Estuna (AB). (Barn Proband, Far II:3, Mor II:4)

Gift 1921-07-09 i Norrtälje (AB) med föregående ana.

 

 

 

 


2010-10-20                                                        Sida 2
------------------------------------------------------------------------
---------------------------- Generation II  ----------------------------

II:1 ff  arvid-sjoblom.jpg
Arvid Teodor Sjöblom (1612). Född 1872-12-22 i Huddunge (U). Utflyttad
1899 från Huddunge (U). Inflyttad 1899 till Västerlövsta (U). Utflyttad
1917 från Västerlövsta (U). Inflyttad 1917 till Norrtälje (AB). Död
1943-01-08 i Norrtälje (AB). (Barn I:1, Far III:1, Mor III:2)

Gift 1894-04-29 i Huddunge (U) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Hildur A. Sjöblom (1845). Född 1894-09-14 i Huddunge (U). Död
     1953-10-19 i Norrtälje (AB). Sömmerska.
   Johan Heribert Sjöblom (2924). Född 1896-11-28 i Huddunge (U). Död
     1978-03-04 i Estuna (AB). (Se I:1).
   Elna Teresia Sjöblom (2368). Född 1899 i Västerlövsta (U). Död Dog i
     4-årsåldern.
   Elsa Viola Sjöblom (1856). Född 1901-10-29 i Västerlövsta (U). Död
     1923-11-22 i Norrtälje.

II:2 fm
Alma Kristina Johansson Sjöblom (1623). Född 1867-12-19 i Huddunge (U).
Död 1922-06-24 i Norrtälje (AB). Dödsorsak: Tuberkulos. (Barn I:1, Far
III:3, Mor III:4)

Gift 1894-04-29 i Huddunge (U) med föregående ana.

II:3 mf sl009-johan-albert.jpg
Johan Albert Söderlund (2936). Född 1866-05-24 i Rådmansö (AB). Död
1944-04-06 i Rådmansö (AB). Bonde Nenninge/Lågarö. (Barn I:2, Far III:5,
Mor III:6)

Gift 1:o (1899-03-11) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Berta Konkordia Söderlund (2913). Född 1900-02-18 i Nenninge,
     Rådmansö (AB). Död 1968-04-23 i Estuna (AB). (Se I:2).

Gift 2:o (1906-05-01) i Rådmansö (AB) med Hanna Julia Jansson (2752).

sl0012-julia.jpg
Född 1886-08-18 i Vätö (AB).

                                 Barn:
   Linnea Margareta Söderlund (2753). Född 1906-03-05 i Nenninge,
     Rådmansö (AB). Inflyttad Som hembiträde hos Borgmästare Hallin
     1926-11-29 till Norrtälje (AB) (Flyttlängd<1>).
   Greta Gunborg Söderlund (2754). Född 1908 i Nenninge, Rådmansö (AB).
   Lea Nelly Söderlund Wennberg (2755). Född 1909-09-19 i Nenninge,
     Rådmansö (AB). Död 1996-01-10 i Bromma (AB).
   John Sture Söderlund (2756). Född 1910-11-16 i Nenninge, Rådmansö
     (AB). Död 1927-03-27 i Nenninge, Rådmansö (AB).
   Tore Adelbert Söderlund (2757). Född 1912-08-04 i Nenninge, Rådmansö
     (AB). Död 1994-10-.. i Skarpnäck (AB).
   Etel Eugenia Söderlund Bergqvist (2759). Född 1914 i Nenninge,
     Rådmansö (AB). Död 1989-04-01 i Hägersten (AB).
   Hedvig Signhild Söderlund Andersson (2760). Född 1916-03-27 i
     Nenninge, Rådmansö (AB). Död 1989-11-16 i Sofia (AB).
   Uno Emanuel Söderlund (2763). Född 1920-03-24 i Nenninge, Rådmansö
     (AB). Död 1977-02-08 i Lågarö Örn Norrviken, Rådmansö (AB).

II:4 mm sl040-klarina-bertas-mor.jpg
Klarina Eriksson (2948). Född 1876-05-20 i Nenninge, Rådmansö (AB). Död

 

 

 

2010-10-20                                                        Sida 3
------------------------------------------------------------------------
1904-03-25 i Nenninge, Rådmansö (AB). Hustru Nenninge. (Barn I:2, Far
III:7, Mor III:8)

Gift (1899-03-11) i Rådmansö (AB) med föregående ana.


---------------------------- Generation III ----------------------------

III:1 ff f
Erik Larsson (2467). Hem-äg. Huddungeby norra rote, nr 1. Född
1834-06-30 i Huddunge (U). Död 1886-11-21 i Huddunge (U). (Barn II:1,
Far IV:1, Mor IV:2)

Gift (1856-01-24) i Huddunge (U) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Lars Erik Eriksson Wedin (2478). Född 1856-03-05 i Huddunge (U). Död
     1932-01-04 i USA. Vid järnväg i USA.
   Anna Kristina Eriksson (2479). Född 1859-10-10 i Huddunge (U).
   Johan Olof Eriksson (2480). Arbetare. Född 1862-04-20 i Huddungeby,
     Huddunge (U). Utflyttad 1892-11-21 från Västerlöfsta (Huddunge
     hfl). Inflyttad 1892-11-21 till Huddungeby, Huddunge (U) (Huddunge
     hfl). Död 1893-05-08 i Huddungeby, Huddunge (U).
   Anders Gustaf Eriksson (2481). Snickare. Född 1865-11-04 i Huddunge
     (U).
   Karl August Eriksson (2482). Bonde. Född 1867-09-29 i Huddunge (U).
   Arvid Teodor Sjöblom (1612). Född 1872-12-22 i Huddunge (U). Död
     1943-01-08 i Norrtälje (AB). (Se II:1).

III:2 ff m
Kristina Katharina Zakrisdotter Söderlund (2470). Född 1838-10-08 i
Björnarbo, Huddunge (U). Utflyttad omkring 1856 från Björnarbo, Huddunge
(U). Inflyttad omkring 1856 till Huddungeby, Huddunge (U). Död
1918-11-21. (Barn II:1, Far IV:3, Mor IV:4)

Gift (1856-01-24) i Huddunge (U) med föregående ana.

III:3 fm f
Anders Petter Johansson (2483). Arrendator. Född 1834-11-20 i Frösthult
(C). Död 1914-01-25 i Huddungeby, Huddunge (U). Dödsorsak: bröstsjukdom.
(Barn II:2, Far IV:5, Mor IV:6)

Gift (1858-02-21) i Huddunge (U) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Johan Eric Andersson (2521). Född 1858-04-05 i Huddungeby, Huddunge
     (U).
   Anders Gustav Andersson (2522). Torpare Ö. Lenna. Född 1860-05-17 i
     Huddungeby, Huddunge (U).
   Josefina Cat. Andersdotter (2523). Född 1864.
   Alma Kristina Johansson Sjöblom (1623). Född 1867-12-19 i Huddunge
     (U). Död 1922-06-24 i Norrtälje (AB). (Se II:2).
   Edla Mathilda Andersdotter (2524). Född 1869-11-23 i Huddungeby,
     Huddunge (U).
   Per Emil Johansson Sjöblom (2525). Gårdägare. Född 1872-09-25 i
     Huddungeby, Huddunge (U). Utflyttad 1895-10-29 från Sala landsförs
     (U) (Folkärna hfl). Inflyttad 1895-10-29 till Hyttbäcken, Folkärna
     kbfd (W) (Folkärna hfl).
   Efraim Sigfrid Andersson (1407). Född 1884-02-06 i Huddungeby,
     Huddunge (U).

 

 

 


2010-10-20                                                        Sida 4
------------------------------------------------------------------------
III:4 fm m
Sara Kristina Ersdotter (2485). Född 1836-02-27 i Huddungeby, Huddunge
(U). Död 1912-05-04 i Huddungeby, Huddunge (U). (Barn II:2, Far IV:7,
Mor IV:8)

Gift (1858-02-21) i Huddunge (U) med föregående ana.

III:5 mf f
Jan Petter Söderlund (2960). Född 1836-02-17. Död 1907-03-20. Bonde
Nenninge 1:6 . (Barn II:3, Far IV:9, Mor IV:10)

Gift (1858-10-14) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Edla Ulrika Söderlund (2745). Född 1858-11-20 i Nenninge, Rådmansö
     (AB). Död 1863-01-28 i Nenninge, Rådmansö (AB).
   Clara Söderlund (2746). Utflyttad 1887-08-08 från till Estuna (AB).
     Född (1861-07-10) i Rådmansö (AB). Död 1916-11-10 i Lohärad (AB).
   Johan Albert Söderlund (2936). Född 1866-05-24 i Rådmansö (AB). Död
     1944-04-06 i Rådmansö (AB). (Se II:3).

III:6 mf m
Maja Greta Jansdotter (2971). Född 1834-06-03 i Brevik((N), Rådmansö
(AB). Död 1890-01-31 i Nenninge, Rådmansö (AB). Hustru Nenninge. (Barn
II:3, Far IV:11, Mor IV:12)

Gift (1858-10-14) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

III:7 mm f
Jan Erik Ersson (2984). Född 1845-05-21 i Sinvik, Rådmansö (AB). Död
1909-05-18 i Nenninge, Rådmansö (AB). Bonde Nenninge nr 1.4 11/24 fr
1869. (Barn II:4, Far IV:13, Mor IV:14)

Gift 1:o (1869-12-18) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Johan Fridolf Eriksson (2741). Född 1870-11-17 i Nenninge, Rådmansö
     (AB). Död 1895-09-25 i Nenninge, Rådmansö (AB).
   Anders Erik Eriksson (2742). Sjöman. Född 1873-09-07 i Nenninge,
     Rådmansö (AB). Död 1898-06-25 i Nenninge, Rådmansö (AB).
   Klarina Eriksson (2948). Född 1876-05-20 i Nenninge, Rådmansö (AB).
     Död 1904-03-25 i Nenninge, Rådmansö (AB). (Se II:4).
   Karl Ernfrid Eriksson (2743). Född 1879-04-14 i Nenninge, Rådmansö
     (AB). Död 1947-06-23 i Nenninge, Rådmansö (AB).

Gift 2:o 1883-06-21 i Rådmansö (AB) med Josefina Österlund (2740).
Skeppared. fr Gräddö. Född 1860-01-29. Död 1928-06-11 i Nenninge,
Rådmansö (AB).

                                 Barn:
   August Emanuel Eriksson (2744). Född 1885. Död 1910-05-31 i Nenninge,
     Rådmansö (AB).
   Sara Eriksson (2080). Född 1893-11-03. Död 1909-02-19.

III:8 mm m
Wilhelmina Söderman (2997). Född 1850-03-10 i Nenninge, Rådmansö (AB).
Död 1882-12-06. Dödsorsak: Lungsot. Hustru Nenninge. (Barn II:4, Far
IV:15, Mor IV:16)

Gift (1869-12-18) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

 

 

 


2010-10-20                                                        Sida 5
------------------------------------------------------------------------
---------------------------- Generation IV  ----------------------------

IV:1 ff ff
Lars Ersson (2468). Född 1805-11-03 i Huddungeby, Huddunge (U). Död
1857-01-18 i Huddungeby, Huddunge (U). Rusthållare. (Barn III:1, Far
V:1, Mor V:2)

Gift 1825-11-03 i Huddunge (U) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Eric Larsson (1393). Född 1827-07-26 i Djurkarsbo, Huddunge (U). Död
     1827-08-05 i Djurkarsbo, Huddunge (U).
   Margareta Larsdotter (1392). Född 1829-05-11 i Djurkarsbo, Huddunge
     (U).
   Lars Larsson (1391). Född 1832-03-04 i Djurkarsbo, Huddunge (U).
   Erik Larsson (2467). Född 1834-06-30 i Huddunge (U). Levde
     (1886-11-21) i Huddungeby, 1/4 Nr 1. Död 1886-11-21 i Huddunge (U).
     (Se III:1).
   Johannes Larsson (1389). Född 1838-08-20.

IV:2 ff fm
Catharina(Kajsa,Karin) Larsdotter (2469). Född 1805-11-30 i Djurkarsbo,
Huddunge (U). Död 1882-09-20 i Huddungeby, Huddunge (U). (Barn III:1,
Far V:3, Mor V:4)

Gift 1825-11-03 i Huddunge (U) med föregående ana.

IV:3 ff mf
Zakarias Andersson (2471). Född 1813-03-16 i Fröstbo, Sala landsförs
(U). Död 1846-08-24 i Björnarbo, Huddunge (U). (Barn III:2, Far V:5, Mor
V:6)

Gift (1837-04-20) i Huddunge (U) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Kristina Katharina Zakrisdotter Söderlund (2470). Född 1838-10-08 i
     Björnarbo, Huddunge (U). Död 1918-11-21. (Se III:2).

IV:4 ff mm
Kajsa Lisa Mattsdotter (2472). Född 1817-05-04 i Runviken, Huddunge (U).
Död 1886-05-26 i Häcksby, Huddunge (U). (Barn III:2, Far V:7, Mor V:8)

Gift 1:o (1837-04-20) i Huddunge (U) med föregående ana.

Gift 2:o (1848-11-30) i Huddunge (U) med Olof Söderlund (2514).

IV:5 fm ff
Jan Bengtsson (1943). Torpare, Skensta äg.. Född 1799-06-17 i Skensta,
Frösthult (C). (Barn III:3, Far V:9, Mor V:10)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Brita Elisabet Jansdotter (1951). Född 1827-04-27 i Frösthult.
   Jan Erik Johansson (1952). Född 1832-02-25 i Frösthult.
   Anders Petter Johansson (2483). Född 1834-11-20 i Frösthult (C). Död
     1914-01-25 i Huddungeby, Huddunge (U). (Se III:3).

IV:6 fm fm
Christina Olsdotter (1944). Född 1792-07-22 i Gribby, Simtuna (C). (Barn
III:3, Far V:11, Mor V:12)

 

 

 

2010-10-20                                                        Sida 6
------------------------------------------------------------------------
Gift med föregående ana.

IV:7 fm mf
Erik Andersson (2486). Född 1801-11-07 i Huddungeby, Huddunge (U). Död
1875-02-16 (HD 1698). Nybyggare på Huddungeby äg. (Barn III:4, Far V:13,
Mor V:14)

Gift 1835-12-29 med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Sara Kristina Ersdotter (2485). Född 1836-02-27 i Huddungeby,
     Huddunge (U). Död 1912-05-04 i Huddungeby, Huddunge (U). (Se
     III:4).

IV:8 fm mm
Katrina (Caisa) Andersdotter (2488). Född 1805-09-29 i Hindersbo,
Östervåla (U). (Barn III:4, Far V:15, Mor V:16)

Gift 1835-12-29 med föregående ana.

IV:9 mf ff
Jan (Johan) Andersson Söderlund (3009). Född 1801-03-14. Död 1859-04-16.
Bonde Nenninge Söderg. 1:6 1/4 mantal. (Barn III:5, Far V:17, Mor V:18)

Gift (1829-03-24) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Jan Petter Söderlund (2960). Född 1836-02-17. Död 1907-03-20. (Se
     III:5).

IV:10 mf fm
Lovisa Ersdotter (3021). Född 1797-05-01 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död
1854-03-29 i Nenninge, Rådmansö (AB). Hustru Nenninge. (Barn III:5, Far
V:19, Mor V:20)

Gift (1829-03-24) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

IV:11 mf mf
Jan Ersson (3033). Född 1800-08-20 i Rådmansö (AB). Död 1871-01-25 i
Rådmansö (AB). Bonde Brevik. (Barn III:6, Far V:21, Mor V:22)

Gift (1823-06-24) i Estuna (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Per-Olof Österman (2738). Född 1831-08-09 i Brevik((N), Rådmansö
     (AB).
   Maja Greta Jansdotter (2971). Född 1834-06-03 i Brevik((N), Rådmansö
     (AB). Död 1890-01-31 i Nenninge, Rådmansö (AB). (Se III:6).
   Anna Ulrika Jansdotter (2735). Född 1840-10-31 i Brevik((N), Rådmansö
     (AB).
   Lars Magnus Jansson (2737). Född 1844-05-24 i Brevik((N), Rådmansö
     (AB).

IV:12 mf mm
Maria Margareta Ersdotter (3045). Född 1804-08-06 i Frötuna (AB). Död
1865-02-04 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Barn III:6, Far V:23, Mor V:24)

Gift (1823-06-24) i Estuna (AB) med föregående ana.

IV:13 mm ff
Erik Eriksson (3057). Bonde i Sinvik fr 1841. Född 1811-08-08 i Rådmansö

 

 

 

2010-10-20                                                        Sida 7
------------------------------------------------------------------------
(AB). Död 1861-02-21 i Björkö , Rådmansö (AB). (Barn III:7, Far V:25,
Mor V:26)

Gift (1837-12-09) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Per-Erik Eriksson (3196). Född 1838-01-06 i Lidö, Rådmansö (AB). Död
     1838-01-19 i Lidö, Rådmansö (AB).
   Katarina Eriksdotter (3197). Född 1840-09-20 i Sinvik, Rådmansö (AB).
     Död 1840-10-23 i Sinvik, Rådmansö (AB).
   Anna Eriksdotter (3198). Född 1840-09-20 i Sinvik, Rådmansö (AB). Död
     1874-08-23 i Kolbotten, Nenninge, Rådmansö (AB).
   Jan Erik Ersson (2984). Född 1845-05-21 i Sinvik, Rådmansö (AB). Död
     1909-05-18 i Nenninge, Rådmansö (AB). (Se III:7).

IV:14 mm fm
Anna Karin Persdotter (3068). Född 1814-08-14 i Stortorp, Rådmansö (AB).
Död 1890-01-03 i Åkerö, Rådmansö (AB). Bonddotter. (Barn III:7, Far
V:27, Mor V:28)

Gift (1837-12-09) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

IV:15 mm mf
Jan Erik Söderman (3069). Född 1818-04-18 i Nenninge, Rådmansö (AB).
Bonde Nenninge Söderg. No 1,1/3mt. Död 1856-04-30 i Nenninge, Rådmansö
(AB). (Barn III:8, Far V:29, Mor V:30)

Gift 1841-07-11 i Blidö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Erik Söderman (2734). Bonde i Åkerö, Nr 5, 1/4 mnt. Född
     1844-01-24 i Nenninge, Rådmansö (AB). Utflyttad till Åkerö 1866.
     Död 1914-08-11 i Åkerö, Rådmansö (AB).
   Wilhelmina Söderman (2997). Född 1850-03-10 i Nenninge, Rådmansö
     (AB). Död 1882-12-06. (Se III:8).
   Mathilda Söderman (1358). Född 1852-05-18 i Nenninge, Rådmansö (AB).
     Död 1855-10-24 i Nenninge, Rådmansö (AB).
   Johan Magnus Söderman (1359). Född 1854-06-23 i Nenninge, Rådmansö
     (AB). Död 1856-05-18 i Nenninge, Rådmansö (AB).

IV:16 mm mm
Anna Brita Andersdotter Lindermark (3070). Född 1819-09-01 i Blidö (AB).
Utflyttad 1841-07-12 från Blidö (AB). Inflyttad 1841-07-12 till
Nenninge, Rådmansö (AB). Död 1878-03-12 i Nenninge, Rådmansö (AB). (Barn
III:8, Far V:31, Mor V:32)

Gift 1:o 1841-07-11 i Blidö (AB) med föregående ana.

Gift 2:o (1859-03-09) i Rådmansö (AB) med Per Olof Persson (1590). Född
1829-02-04 i Brevik((N), Rådmansö (AB). Död 1869-07-29 i Nenninge,
Rådmansö (AB). Hemmansäg.

                                 Barn:
   Anna Ulrika Persdotter (1360). Född 1862-07-09 i Nenninge, Rådmansö
     (AB).


----------------------------- Generation V -----------------------------

V:1 ff ff f
Erik Larsson (2500). Född 1772-04-07 i Huddungeby, Huddunge (U). Död

 

 

 

2010-10-20                                                        Sida 8
------------------------------------------------------------------------
1843-11-06 i Huddunge (U). (Barn IV:1, Far VI:1, Mor VI:2)

Gift 1803-10-18 i Huddunge (U) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Lars Ersson (2468). Född 1805-11-03 i Huddungeby, Huddunge (U). Död
     1857-01-18 i Huddungeby, Huddunge (U). Levde (1857-01-18) i
     Djurkarlebo. (Se IV:1).

V:2 ff ff m
Margareta Jansdotter (2501). Född 1778-12-21 i Huddungeby, Huddunge (U).
Död 1835-10-24 i Huddungeby, Huddunge (U). (Barn IV:1, Far VI:3, Mor
VI:4)

Gift 1803-10-18 i Huddunge (U) med föregående ana.

V:3 ff fm f
Lars Ersson (2498). Född 1757-10-03 i Djurkarsbo, Huddunge (U). Död
1838-05-02 i Huddungeby, Huddunge (U). Rusthållare i Djurkarsbo. (Barn
IV:2, Far VI:5)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Catharina(Kajsa,Karin) Larsdotter (2469). Född 1805-11-30 i
     Djurkarsbo, Huddunge (U). Död 1882-09-20 i Huddungeby, Huddunge
     (U). (Se IV:2).

V:4 ff fm m
Karin(Cajsa) Larsdotter (2496). Född 1760-09-26 i Huddungeby, Huddunge
(U). Död 1844-11-30 i Huddungeby, Huddunge (U). (Barn IV:2, Far VI:7,
Mor VI:8)

Gift med föregående ana.

V:5 ff mf f
Anders Andersson (2507). Född 1792-06-13 i Fröstbo, Sala landsförs (U).
Död 1853-03-10 i Björnarbo, Huddunge (U). (Barn IV:3, Far VI:9, Mor
VI:10)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Zakarias Andersson (2471). Född 1813-03-16 i Fröstbo, Sala landsförs
     (U). Död 1846-08-24 i Björnarbo, Huddunge (U). (Se IV:3).
   Stina Andersdotter (2566). Född 1819.
   Maja Greta Andersdotter (2567). Född 1819 i Sala (U).

V:6 ff mf m
Stina Bengtsdotter (2508). Född 1794-04-27 i Sala (U). Död 1836. (Barn
IV:3, Far VI:11, Mor VI:12)

Gift med föregående ana.

V:7 ff mm f
Mats Ersson (2512). Född 1780-06-17 i Runviken, Huddunge (U). Död
1845-04-16 i Runviken, Huddunge (U). Rotemästare. (Barn IV:4, Far VI:13,
Mor VI:14)

Gift med efterföljande ana.

 

 

 


2010-10-20                                                        Sida 9
------------------------------------------------------------------------
                                 Barn:
   Anna Mattsdotter (2583). Född 1809-06-16 i Rödmossa, Enåker (U).
   Cajsa Lisa Mattsdotter (1394). Född 1812-06-20 i Runviken, Huddunge
     (U). Död 1812.
   Kajsa Lisa Mattsdotter (2472). Född 1817-05-04 i Runviken, Huddunge
     (U). Död 1886-05-26 i Häcksby, Huddunge (U). Levde (1886-05-26) i
     Björnebo. (Se IV:4).
   Brita Stina Mattsdotter (2585).

V:8 ff mm m
Kajsa Mårtensdotter (2513). Född 1790-03-01 i Enåker (U). (Barn IV:4,
Far VI:15, Mor VI:16)

Gift med föregående ana.

V:9 fm ff f
Bengt Jansson (1972). Bonde i Skensta. Född 1756-08-13 i Skensta,
Frösthult (C). (Barn IV:5, Far VI:17, Mor VI:18)

Gift 1:o med Karin Persdotter (1979).

Gift 2:o med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Jan Bengtsson (1943). Född 1799-06-17 i Skensta, Frösthult (C). (Se
     IV:5).

V:10 fm ff m
Sara Hansdotter (1973). Född 1770. Död 1836. (Barn IV:5)

Gift med föregående ana.

V:11 fm fm f
Olof Olofsson (1949). Bunde Brunnby. Född 1760-05-16 i Billerstena,
Altuna (C). (Barn IV:6, Far VI:21, Mor VI:22)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Christina Olsdotter (1944). Född 1792-07-22 i Gribby, Simtuna (C).
     (Se IV:6).

V:12 fm fm m
Cherstin Pehrsdotter (1950). Född 1767. (Barn IV:6)

Gift med föregående ana.

V:13 fm mf f
Anders Olofsson (2492). Bonde i Huddungeby. Född 1774-03-15 i
Huddungeby, Huddunge (U). (Barn IV:7, Far VI:25, Mor VI:26)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Andersson (2486). Född 1801-11-07 i Huddungeby, Huddunge (U).
     Död 1875-02-16 (HD 1698). Levde (1875-02-06) i Huddungeby eg.. (Se
     IV:7).
   Lars Andersson (1388). Född 1804-09-04 i Huddungeby, Huddunge (U).
     Döpt 1804-09-04.

 

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 10
------------------------------------------------------------------------
V:14 fm mf m
Sara Andersdotter (2493). Född 1775-11-11 i Wansiö, Västerlövsta (U).
(Barn IV:7, Far VI:27, Mor VI:28)

Gift med föregående ana.

V:15 fm mm f
Anders Andersson (2141). i Hindersbo. Född 1778. (Barn IV:8)

Gift 1804-11-11 i Östervåla (U) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Katrina (Caisa) Andersdotter (2488). Född 1805-09-29 i Hindersbo,
     Östervåla (U). (Se IV:8).

V:16 fm mm m
Stina Larsdotter Rosendalh (2142). Född 1784. (Barn IV:8, Far VI:31)

Gift 1804-11-11 i Östervåla (U) med föregående ana.

V:17 mf ff f
Anders Pihl (3071). Född 1773 i Stockholm. Död av slag 1809-02-27 i
Rådmansö (AB). Båtsman nr 28, Lågarö. (Barn IV:9)

Gift (1799-04-25) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Jan (Johan) Andersson Söderlund (3009). Född 1801-03-14. Död
     1859-04-16. Levde (1859-04-16) i Nenninge. (Se IV:9).
   Anna Andersdotter (2874). Född 1805 i Rådmansö (AB). Död 1809 i
     Rådmansö (AB). Dödsorsak: Drunknad i en brunn.

V:18 mf ff m
Stina Groth (3073). Född 1780-11-21 i Rådmansö (AB). Hustru Lågarö.
(Barn IV:9, Far VI:35, Mor VI:36)

Gift (1799-04-25) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

V:19 mf fm f
Erik Ersson (3086). Född 1763-12-19 i Lågarö, Rådmansö (AB). Död 1823 i
Rådmansö (AB). Bonde Knösg. 1/4. (Barn IV:10, Far VI:37, Mor VI:38)

Gift (1796-01-03) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Lovisa Ersdotter (3021). Född 1797-05-01 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död
     1854-03-29 i Nenninge, Rådmansö (AB). (Se IV:10).
   Eric Ersson (2188). Bonde Knösgården 1/4. Född 1808-02-12 i Lågarö,
     Rådmansö (AB). Död 1878-09-15 i Lågarö, Rådmansö (AB).

V:20 mf fm m
Maria Andersdotter (3087). Född 1766-08-11 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död
1827-09-13 i Rådmansö (AB). Hustru i Lågarö. (Barn IV:10, Far VI:39, Mor
VI:40)

Gift (1796-01-03) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

V:21 mf mf f
Erik Jansson (3088). Född 1772-06-09 i Brevik((N), Rådmansö (AB). Död
1811-05-14. (Barn IV:11, Far VI:41, Mor VI:42)

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 11
------------------------------------------------------------------------
Gift (1795-07-05) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Jan Ersson (3033). Född 1800-08-20 i Rådmansö (AB). Död 1871-01-25 i
     Rådmansö (AB). Levde (1871-01-25) i Brevik. (Se IV:11).

V:22 mf mf m
Anna Olofsdotter (3089). Född 1777-06-20 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död
1842-07-01. (Barn IV:11, Far VI:43, Mor VI:44)

Gift 1:o (1795-07-05) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

Gift 2:o omkring 1812 i Åkerö, Rådmansö (AB) med Jan Andersson (2497).
Född 1789 i Åkerö, Rådmansö (AB).

V:23 mf mm f
Erik Andersson (2134). Född 1768-08-20 i Lågarö, Rådmansö (AB). Död
1814-08-03 i Björknäs, Frötuna (AB). Bonde,Björknäs. (Barn IV:12, Far
VI:45, Mor VI:46)

Gift (1800-07-01) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Maria Margareta Ersdotter (3045). Född 1804-08-06 i Frötuna (AB). Död
     1865-02-04 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Se IV:12).

V:24 mf mm m
Maria Persdotter (2145). Född 1783-02-26 i Björknäs, Frötuna (AB).
Hustru Brevik. (Barn IV:12, Far VI:47, Mor VI:48)

Gift 1:o (1800-07-01) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

Gift 2:o (1815-06-04) i Rådmansö (AB) med Jan Olsson (2774). Född 1789.

V:25 mm ff f
Erik Ersson (3074). Bonde i Sinvik 1/8 mtl. Född 1782-12-09 i Sinvik,
Rådmansö (AB). Död 1858-12-09 i Rådmansö (AB). (Barn IV:13, Far VI:49,
Mor VI:50)

Gift (1809-06-18) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Eriksson (3057). Född 1811-08-08 i Rådmansö (AB). Död 1861-02-21
     i Björkö , Rådmansö (AB). (Se IV:13).
   Johan Eriksson Österlund (229). Född 1816-11-28 i Sinvik, Rådmansö
     (AB). Utflyttad till Gillberga 1840.
   Anna Eriksdotter (230). Född 1819-12-19 i Sinvik, Rådmansö (AB).
   Anders Eriksson (231). Född 1822-12-21 i Sinvik, Rådmansö (AB).

V:26 mm ff m
Anna Jansdotter (3075). Född 1790-02-01 i Nabbo, Rådmansö (AB).
Inflyttad fr Nabbo 1809. Död 1861-03-16 i Sinvik, Rådmansö (AB). (Barn
IV:13, Far VI:51, Mor VI:52)

Gift (1809-06-18) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

V:27 mm fm f
Per Andersson (3076). Född 1785-09-21 i Stortorp, Rådmansö (AB). Död
1864-01-04 i Stortorp, Rådmansö (AB). Bonde Stortorp 1/8 mtl. (Barn
IV:14, Far VI:53, Mor VI:54)

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 12
------------------------------------------------------------------------
Gift (1813-12-05) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Karin Persdotter (3068). Född 1814-08-14 i Stortorp, Rådmansö
     (AB). Död 1890-01-03 i Åkerö, Rådmansö (AB). Levde (1814-08-14) i
     Flytt fr Sinviks by till Björkö äg 1847.. (Se IV:14).
   Brita Stina Persdotter (240). Född 1816-05-22 i Stortorp, Rådmansö
     (AB).
   Anders Persson (241). Född 1819-09-25 i Stortorp, Rådmansö (AB). Död
     1840-01-16 i Rådmansö (AB).
   Johanna Persdotter (1386). Född 1821-10-18 i Stortorp, Rådmansö (AB).
   Axel Persson (1387). Född 1825-02-28 i Stortorp, Rådmansö (AB). Död
     1832-07-04 i Stortorp, Rådmansö (AB).
   Petter(Per) Persson (242). Född 1827-02-27 i Stortorp, Rådmansö (AB).
     Död 1872-01-15 i Rådmansö (AB).

V:28 mm fm m
Anna Andersdotter (3077). Född 1785-11-11 i Rådmansö (AB). Död
1843-03-24 i Stortorp, Rådmansö (AB). Hustru Stortorp. (Barn IV:14, Far
VI:55, Mor VI:56)

Gift (1813-12-05) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

V:29 mm mf f
Erik Olsson (3078). Född 1797-06-27 i Rådmansö (AB). Död 1830-02-28 i
Rådmansö (AB). Bonde Nenninge Söderg. No1. 1/3. (Barn IV:15, Far VI:57,
Mor VI:58)

Gift (1817-06-29) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Jan Erik Söderman (3069). Född 1818-04-18 i Nenninge, Rådmansö (AB).
     Död 1856-04-30 i Nenninge, Rådmansö (AB). (Se IV:15).
   Anna Brita Söderman (2732). Född 1823-11-01 i Nenninge, Rådmansö
     (AB).
   Per Olof Söderman (2733). Född 1826-05-27 i Nenninge, Rådmansö (AB).

V:30 mm mf m
Brita Jansdotter (3080). Född 1792-03-08 i Frötuna (AB). Död 1846-02-14
i Nenninge, Rådmansö (AB). Hustru i Nenninge. (Barn IV:15, Far VI:59,
Mor VI:60)

Gift (1817-06-29) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

V:31 mm mm f
Anders Lindermark (3081). Född 1791-05-01 i Lerviken, Frötuna (AB).
Inflyttad från N: Lidingö? 1818. Bonde Blidö. Död 1854-11-08 i Oxhalsö,
Blidö (AB). (Barn IV:16, Far VI:61, Mor VI:62)

Gift 1:o 1817-12-28 i Norrtälje (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Brita Andersdotter Lindermark (3070). Född 1819-09-01 i Blidö
     (AB). Död 1878-03-12 i Nenninge, Rådmansö (AB). (Se IV:16).
   Johanna Lindermark (1376). Född 1823. Död 1823-03-15.
   Anders Lindermark (1380). Född 1829-03-16 i Oxhalsö, Blidö (AB). Död
     1884-08-18 i Oxhalsö, Blidö (AB).

Gift 2:o 1830-12-29 i Blidö (AB) med Anna Stina Jansdotter (1378). fr
Herrnäset. Född 1800-12-30.

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 13
------------------------------------------------------------------------
                                 Barn:
   Catharina Lindermark (1381). Född 1832-07-10 i Oxhalsö, Blidö (AB).
   Johanna Lindermark (1382). Född 1834-03-16 i Oxhalsö, Blidö (AB).
   Christina Lindermark (1383). Född 1835-10-20 i Oxhalsö, Blidö (AB).

V:32 mm mm m
Anna Ulrika Thunvall (3082). Född 1795-12-02 i Uppsala domkyrkoförs (C).
Död 1829-09-12 i Oxhalsö, Blidö (AB). Dödsorsak: Blodstörtning. Hustru
Blidö. (Barn IV:16, Far VI:63, Mor VI:64)

Gift 1817-12-28 i Norrtälje (AB) med föregående ana.


---------------------------- Generation VI  ----------------------------

VI:1 ff ff ff
Lars Bengtsson (2503). Född 1735-09-20 i Huddungeby, Huddunge (U)
(Dopbok : 1735, Bengt Bengtsons son Lars, född 20, döpt 25 sept.). Död
omkring 1822. (Barn V:1, Far VII:1, Mor VII:2)

Gift 1:o (1757-10-30) i Huddungeby, Huddunge (U) med Margareta
Jansdotter (2548). Död 1759-01-07.

Gift 2:o (1759-10-28) i Huddungeby, Huddunge (U) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Karin(Cajsa) Larsdotter (2496). Född 1760-09-26 i Huddungeby,
     Huddunge (U). Död 1844-11-30 i Huddungeby, Huddunge (U). Levde
     (1844-11-30) i Djurkarlebo. (Se V:4).
   Lars Larsson (1399). Född 1763-12-28 i Huddungeby, Huddunge (U).
   Bengt Larsson (2556). Född 1768-10-15 i Huddungeby, Huddunge (U).
   Erik Larsson (2500). Född 1772-04-07 i Huddungeby, Huddunge (U). Död
     1843-11-06 i Huddunge (U). Levde (1843-11-06) i Halltorpet. (Se
     V:1).

VI:2 ff ff fm
Anna Larsdotter (2504). Född 1730-06-25 i Huddunge (U). Död 1802-03-03.
Dödsorsak: Andtäppa. (Barn V:1, Far VII:3, Mor VII:4)

Gift (1759-10-28) i Huddungeby, Huddunge (U) med föregående ana.

VI:3 ff ff mf
Johan Månsson (2510). Född 1755-06-06 i Huddunge (U). Död 1791-08-23 i
Huddungeby, Huddunge (U). Dödsorsak: Hetsig feber. (Barn V:2, Far VII:5,
Mor VII:6)

Gift 1773-10-17 i Huddunge (U) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Margareta Jansdotter (2501). Född 1778-12-21 i Huddungeby, Huddunge
     (U). Död 1835-10-24 i Huddungeby, Huddunge (U). Levde (1835-10-24)
     i Hallstporpet. (Se V:2).
   Brita Jansdotter (1395). Död 1789-08-09. Dödsorsak: Okänd sjukdom
     (6år).

VI:4 ff ff mm
Margareta Eriksdotter (2511). Född 1753-02-13 i Lagbo by, Huddunge (U).
(Barn V:2, Far VII:7, Mor VII:8)

Gift 1773-10-17 i Huddunge (U) med föregående ana.

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 14
------------------------------------------------------------------------
VI:5 ff fm ff
Erik Andersson (1941). Djukarsbo. (Barn V:3)

Gift

                                 Barn:
   Lars Ersson (2498). Född 1757-10-03 i Djurkarsbo, Huddunge (U). Död
     1838-05-02 i Huddungeby, Huddunge (U). (Se V:3).

VI:7 ff fm mf
Lars Bengtsson (2503). Född 1735-09-20 i Huddungeby, Huddunge (U)
(Dopbok : 1735, Bengt Bengtsons son Lars, född 20, döpt 25 sept.). Död
omkring 1822. Levde (~~1820-25) i Djurkarsbo. Anförlust, se sida 13.

VI:8 ff fm mm
Anna Larsdotter (2504). Född 1730-06-25 i Huddunge (U). Levde (~~1806) i
Norr Åmyra. Död 1802-03-03. Anförlust, se sida 13.

VI:9 ff mf ff
Anders Zachrisson (1996). Född 1758-11-16. (Barn V:5, Far VII:17)

Gift 1784-12-28 i Sala landsförs (U) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Greta Andersdotter (1998). Född 1786-04-28 i Fröstbo, Sala
     landsförs (U).
   Ingrid Andersdotter (1999). Född 1790-01-18 i Fröstbo, Sala landsförs
     (U).
   Anders Andersson (2507). Född 1792-06-13 i Fröstbo, Sala landsförs
     (U). Död 1853-03-10 i Björnarbo, Huddunge (U). (Se V:5).
   Cajsa Andersdotter (2002). Född 1794-11-10 i Fröstbo, Sala landsförs
     (U).
   Jan Andersson (2003). Född 1796-11-15 i Fröstbo, Sala landsförs (U).
   Zacharias Andersson (2004). Född 1805 i Fröstbo, Sala landsförs (U).
     Död 1811.

VI:10 ff mf fm
Maria Johansdotter (1997). Född 1761-10-12. (Barn V:5, Far VII:19, Mor
VII:20)

Gift 1784-12-28 i Sala landsförs (U) med föregående ana.

VI:11 ff mf mf
Bengt Springare (1965). Corporal i Åby, Sala Landskomm.. Född 1757-09-16
i Enåkersby, Enåker (U). (Barn V:6, Far VII:21, Mor VII:22)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Stina Bengtsdotter (2508). Född 1794-04-27 i Sala (U). Död 1836. (Se
     V:6).

VI:12 ff mf mm
Brita Jansdotter (1966). (Barn V:6)

Gift med föregående ana.

VI:13 ff mm ff
Erik Mattsson (2515). Född 1749-08-23 i Runviken, Huddunge (U). Död
1822-09-03 i Runviken, Huddunge (U). (Barn V:7, Far VII:25, Mor VII:26)

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 15
------------------------------------------------------------------------
Gift 1:o med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Mats Ersson (2512). Född 1780-06-17 i Runviken, Huddunge (U). Död
     1845-04-16 i Runviken, Huddunge (U). (Se V:7).

Gift 2:o (1787-8) i Huddunge (U) med Lisa Olsdotter (2526). Född
1754-04-24. Död 1823-04-06.

VI:14 ff mm fm
Anna Persdotter (2516). Död 1787-05-11 i Runviken, Huddunge (U). (Barn
V:7)

Gift med föregående ana.

VI:15 ff mm mf
Mårten Sylvestersson (1933). Bonde i Rödmossa. Född 1744-06-26. Död
1814-11-14 i Rödmossa, Enåker (U). (Barn V:8)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Brita Mårtensdotter (1959). Född 1779-10-13.
   Anna Mårtensdotter (1960). Född 1783-04-13.
   Kajsa Mårtensdotter (2513). Född 1790-03-01 i Enåker (U). (Se V:8).

VI:16 ff mm mm
Anna Jansdotter (1935). Född 1759-04-27. (Barn V:8, Far VII:31, Mor
VII:32)

Gift med föregående ana.

VI:17 fm ff ff
Jan Andersson (1975). Född 1719. Död 1756. (Barn V:9)

Gift 1:o

Gift 2:o med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Bengt Jansson (1972). Född 1756-08-13 i Skensta, Frösthult (C). (Se
     V:9).

VI:18 fm ff fm
Katarina Bengtsdotter (1976). Född 1727. (Barn V:9)

Gift med föregående ana.

VI:21 fm fm ff
Olof Andersson (1954). Bonde i Billerstena. Född 1731. (Barn V:11)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Olof Olofsson (1949). Född 1760-05-16 i Billerstena, Altuna (C). (Se
     V:11).

VI:22 fm fm fm
Anna Andersson (1955). Hu. i Billerstena. Född 1730. (Barn V:11, Far
VII:43)

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 16
------------------------------------------------------------------------
Gift med föregående ana.

VI:25 fm mf ff
Olof Andersson (1397). Dräng. (Barn V:13)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Olofsson (2492). Född 1774-03-15 i Huddungeby, Huddunge (U).
     Levde i Huddungeby. (Se V:13).

VI:26 fm mf fm
Cherstin Johansdotter (1398). (Barn V:13)

Gift med föregående ana.

VI:27 fm mf mf
Anders Andersson (1982). Född 1734-12-14. (Barn V:14, Far VII:53, Mor
VII:54)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Cherstin Andersdotter (1991). Född 1769-09-23 i Västerlövsta (U).
   Brita Andersdotter (1992). Född 1773.
   Sara Andersdotter (2493). Född 1775-11-11 i Wansiö, Västerlövsta (U).
     Levde 1775 i Huddungeby. (Se V:14).
   Anders Andersson (1994). Född 1778-12-28 i Västerlövsta (U).
   Anna Andersdotter (1993). Född 1781-10-11 i Västerlövsta (U).

VI:28 fm mf mm
Cherstin Mårtensdotter (1983). Född 1746-02-12. (Barn V:14, Far VII:55,
Mor VII:56)

Gift med föregående ana.

VI:31 fm mm mf
Lars Rosendalh (2144). Soldat. (Barn V:16)

Gift

                                 Barn:
   Stina Larsdotter Rosendalh (2142). Född 1784. (Se V:16).

VI:35 mf ff mf
Carl Jacob Groth Berggren (1634). Båtsman Gillberga. Född 1749-06-10 i
Kolbäck (U). (Barn V:18, Far VII:69, Mor VII:70)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Stina Groth (3073). Född 1780-11-21 i Rådmansö (AB). (Se V:18).

VI:36 mf ff mm
Stina (Kjerstin) Ahlgren (1645). Född 1750-01-13 i Fasterna (AB). (Barn
V:18, Far VII:71, Mor VII:72)

Gift med föregående ana.

VI:37 mf fm ff
Eric Andersson (1656). Född 1735-10-03 i Rådmansö (AB). Död 1807 i

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 17
------------------------------------------------------------------------
Lågarö, Rådmansö (AB). Bonde S Knösg. *mt. Lågarö. (Barn V:19, Far
VII:73, Mor VII:74)

Gift 1:o (1759-01-01) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Eriksson (2889). Född 1761 i Rådmansö (AB). Död 1762 i
     Rådmansö (AB).
   Erik Ersson (3086). Född 1763-12-19 i Lågarö, Rådmansö (AB). Död 1823
     i Rådmansö (AB). (Se V:19).
   Anders Ersson (869). Född 1769 febr.

Gift 2:o 1778-05-28 i Rådmansö (AB) med Kerstin Nilsdotter (2156). Född
1756-08-04.

                                 Barn:
   Anna Ersdotter (872). Född 1782 febr.

VI:38 mf fm fm
Margareta Ersdotter (1668). Född omkring 1740. Död omkr 1777 (lucka i
db). (Barn V:19, Far VII:75, Mor VII:76)

Gift (1759-01-01) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

VI:39 mf fm mf
Anders Ersson (2536). Född 1738 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död 1792. Bonde
Åkerö 1/4. (Barn V:20, Far VII:77, Mor VII:78)

Gift (1761-06-24) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Karin Andersdotter (853). Född 1763.
   Maria Andersdotter (3087). Född 1766-08-11 i Åkerö, Rådmansö (AB).
     Död 1827-09-13 i Rådmansö (AB). (Se V:20).
   Anna Andersdotter (950). Född 1769.
   Margta Andersdotter (951). Född 1773.

VI:40 mf fm mm
Anna Ersdotter (2537). Född 1740-12-14 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död
1813-05-06 i Åkerö, Rådmansö (AB). H. Åkerö. (Barn V:20, Far VII:79, Mor
VII:80)

Gift (1761-06-24) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

VI:41 mf mf ff
Johan Ersson (1690). Född 1747-04-30 i Stortorp, Rådmansö (AB). Död
1804-11-04 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Barn V:21, Far VII:81, Mor
VII:82)

Gift (1769-07-02) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Jansson (3088). Född 1772-06-09 i Brevik((N), Rådmansö (AB). Död
     1811-05-14. (Se V:21).

VI:42 mf mf fm
Brita Pährsdotter (1701). Född 1749-03-12 i Västernäs, Rådmansö (AB).
Död 1830-05-30 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Barn V:21, Far VII:83, Mor
VII:84)

Gift (1769-07-02) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 18
------------------------------------------------------------------------
VI:43 mf mf mf
Olof Larsson (1734). Född 1733-02-05 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död
1811-05-16 i Åkerö, Rådmansö (AB). Bonde Åkerö 1/2. (Barn V:22, Far
VII:85, Mor VII:86)

Gift (1764-06-24) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Johan Larsson (2875). Född 1767.
   Anna Olofsdotter (3089). Född 1777-06-20 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död
     1842-07-01. (Se V:22).

VI:44 mf mf mm
Margareta Jansdotter (2748). Född 1741-03-02 i Rådma, Rådmansö (AB). Död
omkring 1812 i Åkerö, Rådmansö (AB). (Barn V:22, Far VII:87, Mor VII:88)

Gift (1764-06-24) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

VI:45 mf mm ff
Anders Jansson (3206). Född 1745-12-28 i Lågarö, Rådmansö (AB). (Barn
V:23, Far VII:89, Mor VII:90)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Andersson (2134). Född 1768-08-20 i Lågarö, Rådmansö (AB). Död
     1814-08-03 i Björknäs, Frötuna (AB). (Se V:23).

VI:46 mf mm fm
Brita Eriksdotter (23). Född 1745-04-06 i Östernäs, Rådmansö (AB). (Barn
V:23, Far VII:91, Mor VII:92)

Gift med föregående ana.

VI:47 mf mm mf
Per Andersson (2764). Född 1745. Död 1809-12-23 i Björknäs, Frötuna
(AB). Bonde Björknäs. (Barn V:24, Far VII:93, Mor VII:94)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Maria Persdotter (2145). Född 1783-02-26 i Björknäs, Frötuna (AB).
     (Se V:24).

VI:48 mf mm mm
Maja Ersdotter (2765). Född 1747-05-16 i Estuna (AB). (Barn V:24)

Gift med föregående ana.

VI:49 mm ff ff
Erik Olofsson (1712). Född 1751-12-08 i Sinvik, Rådmansö (AB). Död 1825
i Rådmansö (AB). Bonde Sinvik 2/3,kyrkv.. (Barn V:25, Far VII:97, Mor
VII:98)

Gift (1774-11-06) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Margareta Ersdotter (2112). Född 1775-10-12 i Sinvik, Rådmansö (AB).
   Olof Eriksson (237). Född 1778-03-21 i Sinvik, Rådmansö (AB). Död
     1778-12-14 i Rådmansö (AB).
   Johannes Eriksson (238). Född 1779-09-30 i Sinvik, Rådmansö (AB).

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 19
------------------------------------------------------------------------
   Erik Ersson (3074). Född 1782-12-09 i Sinvik, Rådmansö (AB). Död
     1858-12-09 i Rådmansö (AB). (Se V:25).
   Anders Ersson (2123). Född 1786-12-15 i Sinvik, Rådmansö (AB).

VI:50 mm ff fm
Anna Jansdotter (1723). Född 1754-04-12 i Rådmansö (AB). Död 1818-04-20
i Rådmansö (AB). (Barn V:25, Far VII:99, Mor VII:100)

Gift (1774-11-06) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

VI:51 mm ff mf
Jan Jansson (48). Född 1757-11-12 i Sidö, Rådmansö (AB). Död 1809-01-07
i Nabbo, Rådmansö (AB). (Barn V:26, Far VII:101, Mor VII:102)

Gift 1780-06-11 i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Jansson (243). Född 1781-09-27 i Nabbo, Rådmansö (AB).
   Erik Jansson (244). Född 1783-11-04 i Nabbo, Rådmansö (AB).
   Anna Jansdotter (3075). Född 1790-02-01 i Nabbo, Rådmansö (AB). Död
     1861-03-16 i Sinvik, Rådmansö (AB). (Se V:26).
   Brita Jansdotter (245). Född 1792-02-02 i Nabbo, Rådmansö (AB). Död
     1793-01-20 i Nabbo, Rådmansö (AB).
   Johan Jansson (246). Född 1793-12-31 i Nabbo, Rådmansö (AB). Död
     1795-05-07 i Nabbo, Rådmansö (AB).
   Margareta Jansdotter (248). Född 1796-08-13 i Nabbo, Rådmansö (AB).

VI:52 mm ff mm
Ingrid Ersdotter (49). Född 1762-01-03 i Björknäs, Frötuna (AB). Död i
Nabbo, Rådmansö (AB). (Barn V:26, Far VII:103, Mor VII:104)

Gift 1780-06-11 i Rådmansö (AB) med föregående ana.

VI:53 mm fm ff
Anders (Andreas) Pehrsson (1779). Född 1761-03-25 i Rådmansö (AB). Död
1819-07-12 i Stortorp, Rådmansö (AB). Bonde Stortorp *. (Barn V:27, Far
VII:105, Mor VII:106)

Gift (1784-09-26) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Per Andersson (3076). Född 1785-09-21 i Stortorp, Rådmansö (AB). Död
     1864-01-04 i Stortorp, Rådmansö (AB). Levde (1785-09-21) i
     Stortorp. (Se V:27).
   Nils Andersson (2775). Född 1790-09-24 i Åkerö, Rådmansö (AB).
   Anna Andersdotter (235). Född 1794-02-03 i Stortorp, Rådmansö (AB).
     Död 1821-05-10 i Stortorp, Rådmansö (AB).
   Karin Andersdotter (2776). Född 1794-02-03 i Rådmansö (AB).

VI:54 mm fm fm
Karin Nilsdotter (1790). Född 1756. Död 1821-05-10 i Stortorp, Rådmansö
(AB). (Barn V:27, Far VII:107, Mor VII:108)

Gift 1:o 1778-06-24 i Rådmansö (AB) med Mats Eriksson (233).

                                 Barn:
   Anders Andersson (234). Född 1780-03-23 i Stortorp, Rådmansö (AB).

Gift 2:o (1784-09-26) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

 

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 20
------------------------------------------------------------------------
VI:55 mm fm mf
Anders Andersson (1756). Född 1752-10-25 i Räfsnäs, Rådmansö (AB). Död i
Åkerö, Rådmansö (AB). Bonde Åkerö 1/4. (Barn V:28, Far VII:109, Mor
VII:110)

Gift 1780-07-02 i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Andersson (249). Född 1782-02-09 i Åkerö, Rådmansö (AB).
   Anna Andersdotter (3077). Född 1785-11-11 i Rådmansö (AB). Död
     1843-03-24 i Stortorp, Rådmansö (AB). (Se V:28).

VI:56 mm fm mm
Karin Ersdotter (1767). Född 1759-11-30. (Barn V:28, Far VII:111, Mor
VII:112)

Gift 1780-07-02 i Rådmansö (AB) med föregående ana.

VI:57 mm mf ff
Olof Ersson (3084). Nenninge 1/3. Född 1759 i Nenninge, Rådmansö (AB).
Död 1822-02-27. (Barn V:29, Far VII:113, Mor VII:114)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Greta Olsdotter (2535). Född 1794-04-15. Utflyttad 1812 från
     Nenninge. Inflyttad 1812 till Grofö.
   Erik Olsson (3078). Född 1797-06-27 i Rådmansö (AB). Död 1830-02-28 i
     Rådmansö (AB). Levde (1830-02-28) i Nenninge. (Se V:29).

VI:58 mm mf fm
Anna Larsdotter (2530). Född 1770-11-28. Död 1819-11-26. (Barn V:29)

Gift med föregående ana.

VI:59 mm mf mf
Jan Ersson (1967). Född 1763-04-13 i Frötuna (AB). Bonde. (Barn V:30,
Far VII:117, Mor VII:118)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Brita Jansdotter (3080). Född 1792-03-08 i Frötuna (AB). Död
     1846-02-14 i Nenninge, Rådmansö (AB). (Se V:30).

VI:60 mm mf mm
Brita Ersdotter (1978). Född 1769-07-21 i Penningby, Länna (AB). (Barn
V:30, Far VII:119, Mor VII:120)

Gift med föregående ana.

VI:61 mm mm ff
Anders Andersson (1989). Född 1763-11-01 i Lerviken, Frötuna (AB).
Utflyttad m familj ("tagit bevis 24/4 1802") 1802 från Lervik. Inflyttad
m familj ("tagit bevis 24/4 1802") 1802 till Lidingö. (Barn V:31, Far
VII:121, Mor VII:122)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Lindermark (3081). Född 1791-05-01 i Lerviken, Frötuna (AB).

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 21
------------------------------------------------------------------------
     Död 1854-11-08 i Oxhalsö, Blidö (AB). (Se V:31).
   Per Andersson (1384). Född 1798-06-17 i Lervik, Estuna (AB).
   Alexander Andersson (1385). Född 1800-09-07 i Lervik, Estuna (AB).
     Död 1806-01-07.

VI:62 mm mm fm
Brita Andersdotter (2694). Född 1769-08-11 i Estuna (AB). (Barn V:31,
Far VII:123, Mor VII:124)

Gift med föregående ana.

VI:63 mm mm mf
Jacob (Johan?) Tunvall (1174). Timmerman. Född 1757-09-23 i Stavby (C).
Utflyttad 1819 från Oxhalsö, Blidö. Inflyttad 1819 till Norrtälje. Död
1825-09-23 i Oxhalsö, Blidö (AB). Dödsorsak: Frossfeber. (Barn V:32, Far
VII:125)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Ulrika Thunvall (3082). Född 1795-12-02 i Uppsala domkyrkoförs
     (C). Död 1829-09-12 i Oxhalsö, Blidö (AB). (Se V:32).

VI:64 mm mm mm
Anna Jansdotter (1175). Född beräknat 1759. Död 1814-03-28 i Norrtälje
(AB). Dödsorsak: Lungsot. (Barn V:32)

Gift med föregående ana.


---------------------------- Generation VII ----------------------------

VII:1 ff ff ff f
Bengt Bengtsson (2505). Född beräknat 1701. Död 1769-05-26 i Huddungeby,
Huddunge (U). (Barn VI:1)

Gift 1:o med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Lars Bengtsson (2503). Född 1735-09-20 i Huddungeby, Huddunge (U)
     (Dopbok : 1735, Bengt Bengtsons son Lars, född 20, döpt 25 sept.).
     Död omkring 1822. Levde (~~1820-25) i Djurkarsbo. (Se VI:1).

Gift 2:o (1752-10-01) i Huddunge (U) med Anna Larsdotter (2549). Född i
Enåker (U). Död 1758-07-23.

VII:2 ff ff ff m
h till b Bengtsson (2552). Död 1751-02-03 i Huddungeby, Huddunge (U).
(Barn VI:1)

Gift med föregående ana.

VII:3 ff ff fm f
Lars Andersson (2560). (Barn VI:2)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Larsdotter (2504). Född 1730-06-25 i Huddunge (U). Levde
     (~~1806) i Norr Åmyra. Död 1802-03-03. (Se VI:2).

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 22
------------------------------------------------------------------------
VII:4 ff ff fm m
Sara (2561). (Barn VI:2)

Gift med föregående ana.

VII:5 ff ff mf f
Måns Larsson (2558). Född 1704. (Barn VI:3)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Brita Månsdotter (2392). Född 1745 i Huddunge (U).
   Johan Månsson (2510). Född 1755-06-06 i Huddunge (U). Död 1791-08-23
     i Huddungeby, Huddunge (U). (Se VI:3).

VII:6 ff ff mf m
Brita Bengtsdotter (2559). Född 1715. (Barn VI:3)

Gift med föregående ana.

VII:7 ff ff mm f
Eric Ersson (2394). Född 1714 i Huddunge (U). (Barn VI:4)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Eriksson (2396). Född 1746.
   Margareta Eriksdotter (2511). Född 1753-02-13 i Lagbo by, Huddunge
     (U). (Se VI:4).
   Anna Ersdotter (2397). Född 1756.

VII:8 ff ff mm m
Margareta Andersdotter (2395). Född 1716 i Huddunge (U). (Barn VI:4)

Gift med föregående ana.

VII:17 ff mf ff f
Zachris Andersson (2006). Mjölnare och arendator vid Ryllinge. Född
1725-09-24. (Barn VI:9)

Gift

                                 Barn:
   Anders Zachrisson (1996). Född 1758-11-16. (Se VI:9).

VII:19 ff mf fm f
Johan Andersson (2008). Bonde i Fröstelsbo. Född 1725-08-09. (Barn
VI:10)

Gift 1758-10-13 med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Maria Johansdotter (1997). Född 1761-10-12. (Se VI:10).

VII:20 ff mf fm m
Margareta Carlsdotter (2009). Född 1721-04-09. (Barn VI:10)

Gift 1758-10-13 med föregående ana.

VII:21 ff mf mf f
Erik Bengtsson (1969). Skräddare i Enåkersby. (Barn VI:11)

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 23
------------------------------------------------------------------------
Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Bengt Springare (1965). Född 1757-09-16 i Enåkersby, Enåker (U). (Se
     VI:11).

VII:22 ff mf mf m
Karin Olofsdotter (1970). (Barn VI:11)

Gift med föregående ana.

VII:25 ff mm ff f
Matts Larsson (2518). Född 1712. Död 1775-06-11 i Runviken, Huddunge
(U). (Barn VI:13)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Mattsson (2515). Född 1749-08-23 i Runviken, Huddunge (U). Död
     1822-09-03 i Runviken, Huddunge (U). (Se VI:13).

VII:26 ff mm ff m
Anna Ersdotter (2586). Född 1720. (Barn VI:13)

Gift med föregående ana.

VII:31 ff mm mm f
Jan Bengtsson (1962). Sockenskräddare i Römossa. (Barn VI:16)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Jansdotter (1935). Född 1759-04-27. (Se VI:16).

VII:32 ff mm mm m
Ingrid Andersdotter (1963). (Barn VI:16)

Gift med föregående ana.

VII:43 fm fm fm f
Anders Andersson (1958). Född 1707. (Barn VI:22)

Gift

                                 Barn:
   Anna Andersson (1955). Född 1730. (Se VI:22).

VII:53 fm mf mf f
Anders Andersson (1985). (Barn VI:27)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Andersson (1982). Född 1734-12-14. (Se VI:27).

VII:54 fm mf mf m
Cherstin Eriksdotter (1986). (Barn VI:27)

Gift med föregående ana.

 

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 24
------------------------------------------------------------------------
VII:55 fm mf mm f
Mårten Olsson (1988). Bonde i Ytter Säfne. (Barn VI:28)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Cherstin Mårtensdotter (1983). Född 1746-02-12. (Se VI:28).

VII:56 fm mf mm m
Brita Mårtensdotter (1990). (Barn VI:28)

Gift med föregående ana.

VII:69 mf ff mf f
Carl Morin (2136). Trädgårdsmästare. Född 1704. Död 1763-03-12 i Kolbäck
(U). (Barn VI:35)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Carl Jacob Groth Berggren (1634). Född 1749-06-10 i Kolbäck (U). (Se
     VI:35).

VII:70 mf ff mf m
Maria Charlotta Bolin (2137). Madame. Född 1714. Död i Kolbäck (U).
(Barn VI:35)

Gift med föregående ana.

VII:71 mf ff mm f
Johan Ahlgren (396). (Barn VI:36)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Stina (Kjerstin) Ahlgren (1645). Född 1750-01-13 i Fasterna (AB). (Se
     VI:36).

VII:72 mf ff mm m
Karin Mårtensdotter (2959). Död 1802. (Barn VI:36)

Gift med föregående ana.

VII:73 mf fm ff f
Anders Ersson (2455). Bonde S Knösgården * mt, Lågarö. Född 1711-02-26 i
Rådmansö (AB). Död 1772 i Rådmansö (AB). (Barn VI:37, Far VIII:145, Mor
VIII:146)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Eric Andersson (1656). Född 1735-10-03 i Rådmansö (AB). Död 1807 i
     Lågarö, Rådmansö (AB). Levde 1807 i Lågarö, Krösgården. (Se VI:37).

VII:74 mf fm ff m
Margareta Jansdotter (2466). Hustru Knösgården, Lågarö. Född 1698-11-23.
Död 1770-09-17. (Barn VI:37)

Gift med föregående ana.

 

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 25
------------------------------------------------------------------------
VII:75 mf fm fm f
Erik Andersson (876). Västerg Lågarö. Född 1693 (db). Död 1765-09-10 i
Västerg., Lågarö, Rådmansö (AB). (Barn VI:38, Far VIII:149)

Gift 1724 (hustruns db) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Ersson (879). Född 1729. Död (före1788).
   Anders Ersson (882). Född 1730-10-28 i Västerg., Lågarö, Rådmansö
     (AB).
   Per Ersson (883). Född 1738-01-03 i Västerg., Lågarö, Rådmansö (AB).
   Margareta Ersdotter (1668). Född omkring 1740. Död omkr 1777 (lucka i
     db). (Se VI:38).
   Johan Ersson (Forsman) (886). Borgare i Norrtälje.

VII:76 mf fm fm m
Margareta Ersdotter (877). Född 1704 (db). Död 1788-07-25 i Lågarö,
Rådmansö (AB). (Barn VI:38, Far VIII:151, Mor VIII:152)

Gift 1724 (hustruns db) med föregående ana.

VII:77 mf fm mf f
Eric Andersson (2780). Född 1705 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död i Åkerö,
Rådmansö (AB). B. Åkerö. (Barn VI:39, Mor VIII:154)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Margta Ersdotter (300). Född 1728.
   Anders Ersson (2536). Född 1738 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död 1792.
     Levde 1792 i Bonde i Åkerö. (Se VI:39).

VII:78 mf fm mf m
Maria Persdotter (470). Född 1700. (Barn VI:39)

Gift med föregående ana.

VII:79 mf fm mm f
Erik Johansson (769). Född 1705. Död 1762-11-12 i Rådmansö (AB). (Barn
VI:40)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Ersdotter (2537). Född 1740-12-14 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död
     1813-05-06 i Åkerö, Rådmansö (AB). (Se VI:40).

VII:80 mf fm mm m
Karin Jansdotter (732). Född 1710. (Barn VI:40)

Gift med föregående ana.

VII:81 mf mf ff f
Erik Johansson (2591). Född 1722-07-22 i Brevik((N), Rådmansö (AB). Död
1791-01-08 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Barn VI:41, Far VIII:161, Mor
VIII:162)

Gift (1746-06-30) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Johan Ersson (1690). Född 1747-04-30 i Stortorp, Rådmansö (AB). Död

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 26
------------------------------------------------------------------------
     1804-11-04 i Brevik((N), Rådmansö (AB). Levde (1804-11-04) i
     Brevik. (Se VI:41).
   Erik Eriksson (416). Född 1749-08-10 i Stortorp, Rådmansö (AB).
   Anders Eriksson (419). Född 1751. Död 1752-07-20 i Stortorp, Rådmansö
     (AB).
   Kerstin Eriksdotter (420). Född 1753-05-23 i Stortorp, Rådmansö (AB).
   Olof Eriksson (424). Född 1755-08-10 i Stortorp, Rådmansö (AB). Död
     1755-08-28 i Stortorp, Rådmansö (AB).
   Brita Eriksdotter (425). Född 1760-05-12.
   dödfödd dotter (426). Född 1760-05-12. Död i Stortorp, Rådmansö (AB).
   Per Eriksson (427). Född 1763-03-23. Död 1764-10-21 i Stortorp,
     Rådmansö (AB).
   Tomas Eriksson (428). Född 1765-10-05 i Stortorp, Rådmansö (AB).
   Anna Ersdotter (431). Född 1765-10-05 i Stortorp, Rådmansö (AB). Död
     1766-02-27.
   Matts Eriksson (432). Född 1769-10-03 i Stortorp, Rådmansö (AB).

VII:82 mf mf ff m
Brita Johansdotter (2592). Född 1726-01-23 i Brevik((N), Rådmansö (AB).
Död (före1791) i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Barn VI:41, Far VIII:163,
Mor VIII:164)

Gift (1746-06-30) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

VII:83 mf mf fm f
Pär Mattsson (2596). Född 1701. Bonde Wästernäs. (Barn VI:42)

Gift mellan 1727 och 1732 med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Persson (2887). Född 1733 i Västernäs, Rådmansö (AB).
   Margta Pärsd. (2886). Född 1745 i Västernäs, Rådmansö (AB).
   Brita Pährsdotter (1701). Född 1749-03-12 i Västernäs, Rådmansö (AB).
     Död 1830-05-30 i Brevik((N), Rådmansö (AB). Levde (1830-05-30) i
     Brevik. (Se VI:42).

VII:84 mf mf fm m
Ebba Ericsdotter (2597). Född 1707. H. Wästernäs. (Barn VI:42)

Gift mellan 1727 och 1732 med föregående ana.

VII:85 mf mf mf f
Lars Nilsson (2749). Född 1700. Bonde, Åkerö *. (Barn VI:43)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Brita Larsdsdotter (2882). Född 1729 i Åkerö, Rådmansö (AB).
   Olof Larsson (1734). Född 1733-02-05 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död
     1811-05-16 i Åkerö, Rådmansö (AB). (Se VI:43).
   Margareta Larsdotter (2885). Född 1735 i Åkerö, Rådmansö (AB).

VII:86 mf mf mf m
Brita Olofsdotter (2751). Född 1701. (Barn VI:43)

Gift med föregående ana.

VII:87 mf mf mm f
Johan Ericsson (2876). Född 1700 i Rådmanby, Rådmansö (AB). Död
1777-12-06 i Rådmansö (AB). Bonde Rådma. (Barn VI:44, Far VIII:173)

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 27
------------------------------------------------------------------------
Gift mellan 1726 och 1730 med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Jansson (2881). Född 1730 i Rådmanby, Rådmansö (AB).
   Lars Jansson (2879). Född 1739 i Rådmanby, Rådmansö (AB).
   Margareta Jansdotter (2748). Född 1741-03-02 i Rådma, Rådmansö (AB).
     Död omkring 1812 i Åkerö, Rådmansö (AB). (Se VI:44).
   Anna Jansd. (2880). Född 1744.

VII:88 mf mf mm m
Margareta Andersdotter (2878). Född 1706 i Rådmansö (AB). Hustru i
Rådma. (Barn VI:44)

Gift mellan 1726 och 1730 med föregående ana.

VII:89 mf mm ff f
Johan Andersson (26). Född 1712-03-13 i Östernäs, Rådmansö (AB). (Barn
VI:45, Far VIII:177)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Jansson (3206). Född 1745-12-28 i Lågarö, Rådmansö (AB). (Se
     VI:45).

VII:90 mf mm ff m
Brita Olofsdotter (27). Född 1707 i Rådmansö (AB). (Barn VI:45)

Gift med föregående ana.

VII:91 mf mm fm f
Erik Eriksson (39). Född 1713 i Östernäs, Rådmansö (AB). (Barn VI:46)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Brita Eriksdotter (23). Född 1745-04-06 i Östernäs, Rådmansö (AB).
     (Se VI:46).

VII:92 mf mm fm m
Anna Eriksdotter (40). Född 1717-03-08 i Rådmansö (AB). (Barn VI:46, Far
VIII:183, Mor VIII:184)

Gift med föregående ana.

VII:93 mf mm mf f
Anders Andersson (29). Född 1709 i Frötuna (AB). (Barn VI:47, Far
VIII:185, Mor VIII:186)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Per Andersson (2764). Född 1745. Död 1809-12-23 i Björknäs, Frötuna
     (AB). (Se VI:47).

VII:94 mf mm mf m
Karin Larsdotter (30). Född 1715 i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn VI:47)

Gift med föregående ana.

 

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 28
------------------------------------------------------------------------
VII:97 mm ff ff f
Olof Olofsson (2538). Född 1708 i Sinvik, Rådmansö (AB). Bonde Sinvik *.
(Barn VI:49, Far VIII:193, Mor VIII:194)

Gift 1736-06-24 i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Johan Olofsson (3186). Född 1738-12-07 i Sinvik, Rådmansö (AB). Död
     1774-01-02 i Sinvik, Rådmansö (AB).
   Anna Olofsdotter (3185). Född 1742-09-01 i Sinvik, Rådmansö (AB).
   Erik Olofsson (1712). Född 1751-12-08 i Sinvik, Rådmansö (AB). Död
     1825 i Rådmansö (AB). Levde 1825 i Sinvik. (Se VI:49).

VII:98 mm ff ff m
Margareta Jansdotter (2540). Född 1713 i Rådma, Rådmansö (AB). Död 1781
i Sinvik, Rådmansö (AB). (Barn VI:49, Far VIII:195, Mor VIII:196)

Gift 1736-06-24 i Rådmansö (AB) med föregående ana.

VII:99 mm ff fm f
Johan Jansson (2547). Född 1724-03-11 i Sinvik, Rådmansö (AB). Död
omkring 1758 i Sinvik, Rådmansö (AB). (Barn VI:50, Far VIII:197)

Gift 1753-06-24 i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Jansdotter (1723). Född 1754-04-12 i Rådmansö (AB). Död
     1818-04-20 i Rådmansö (AB). Levde (1818-04-20) i Sinvik. (Se
     VI:50).
   Karin Jansdotter (250). Född 1754-05-19 i Sinvik, Rådmansö (AB).
   Johan Jansson (251). Född 1756-04-15 i Sinvik, Rådmansö (AB).
   Anders Jansson (252). Född 1757-07-30 i Sinvik, Rådmansö (AB). Död
     1829-03-27 i Sinvik, Rådmansö (AB).

VII:100 mm ff fm m
Brita Andersdotter (2545). Född 1733-09-29 i Gräddö, Rådmansö (AB). Död
1770-11-10 i Sinvik, Rådmansö (AB). (Barn VI:50, Far VIII:199, Mor
VIII:200)

Gift 1:o 1753-06-24 i Rådmansö (AB) med föregående ana.

Gift 2:o 1763-01-02 i Rådmansö (AB) med Olof Persson (254).

                                 Barn:
   Brita Olofsdotter (255). Född 1764-10-02 i Rådmansö (AB).
   Erik Olofsson (256). Född 1767-02-19 i Sinvik, Rådmansö (AB).
   Olof Olofsson (257). Född 1769-12-06 i Sinvik, Rådmansö (AB).

VII:101 mm ff mf f
Jan Andersson (51). Bonde V. Sidö, Rådmansö. Född 1718-12-27 i Sidö,
Rådmansö (AB). Död 1799-07-02 i Nabbo, Rådmansö (AB). (Barn VI:51, Far
VIII:201, Mor VIII:202)

Gift 1749-07-02 i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Margreta(Marita) Jansdotter (259). Född 1750-05-20 i Sidö, Rådmansö
     (AB).
   Anders Jansson (857). Född 1752-07-16. Död 1752-07-28.
   Anna Andersdotter (858). Född 1753-09-09. Död 1756-11-01.
   Erik Andersson (859). Född 1755-08-10. Död 1756-11-03.

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 29
------------------------------------------------------------------------
   Jan Jansson (48). Född 1757-11-12 i Sidö, Rådmansö (AB). Död
     1809-01-07 i Nabbo, Rådmansö (AB). (Se VI:51).
   Anders Johansson (260). Född 1760-11-27 i Sidö, Rådmansö (AB). Död
     1764-08-09 i Nabbo, Rådmansö (AB).
   Per Johansson (261). Född 1763-07-19 i Nabbo, Rådmansö (AB). Död
     1764-08-19 i Nabbo, Rådmansö (AB).
   Anna Jansdotter (262). Född 1765-05-11 i Nabbo, Rådmansö (AB).
   Brita Jansdotter (263). Född 1771-10-04 i Nabbo, Rådmansö (AB).

VII:102 mm ff mf m
Anna Eriksdotter (52). Född 1727 i Nabbo, Rådmansö (AB). Död i Nabbo,
Rådmansö (AB). (Barn VI:51, Far VIII:203, Mor VIII:204)

Gift 1749-07-02 i Rådmansö (AB) med föregående ana.

VII:103 mm ff mm f
Erik Mattsson (54). Född 1730-02-08 i Vissbole, Roslags-Bro (AB). Död
1765-01-13 i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn VI:52, Far VIII:205, Mor
VIII:206)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Ingrid Ersdotter (49). Född 1762-01-03 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     i Nabbo, Rådmansö (AB). (Se VI:52).

VII:104 mm ff mm m
Anna Ersdotter (55). Född 1734-08-.. i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn
VI:52, Far VIII:207, Mor VIII:208)

Gift 1:o med föregående ana.

Gift 2:o omkring 1767 med Erik Ersson (1039). Född 1745-04-.. i
Gillberga, Rådmansö (AB).

                                 Barn:
   Anna (1040). Född 1768-06-22.
   Karin (1041). Född 1770-05-...

VII:105 mm fm ff f
Pär Olofsson (2078). Född 1725-08-25 i Norrsunda, Vätö (AB). Död
1778-11-26 i Stortorp, Rådmansö (AB). (Barn VI:53, Far VIII:209, Mor
VIII:210)

Gift (1760-01-01) i Huddunge (U) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders (Andreas) Pehrsson (1779). Född 1761-03-25 i Rådmansö (AB).
     Död 1819-07-12 i Stortorp, Rådmansö (AB). Levde (1819-07-12) i
     Stortorp. (Se VI:53).
   Olof Persson (264). Född 1764-04-18 i Stortorp, Rådmansö (AB).
   Per Persson (265). Född 1772-02-07 i Stortorp, Rådmansö (AB). Död
     1780-09-25 i Stortorp, Rådmansö (AB).

VII:106 mm fm ff m
Karin Andersdotter (2089). Född 1735 i Sala (U). Död omkring 1785 i
Stortorp, Rådmansö (AB). (Barn VI:53, Far VIII:211, Mor VIII:212)

Gift (1760-01-01) i Huddunge (U) med föregående ana.

 

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 30
------------------------------------------------------------------------
VII:107 mm fm fm f
Nils Olsson (2542). Född 1735 i Koholma, Rådmansö (AB). Död 1758 i
Aspnäs, Rådmansö (AB). (Barn VI:54, Far VIII:213, Mor VIII:214)

Utom äktenskap med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Karin Nilsdotter (1790). Född 1756. Död 1821-05-10 i Stortorp,
     Rådmansö (AB). (Se VI:54).

VII:108 mm fm fm m
Ingrid Ersdotter (2541). Född 1733 i Sidö, Rådmansö (AB). Död 1800-11-08
i Koholma, Rådmansö (AB). Begravd 1800-11-16 i Rådmansö (AB). (Barn
VI:54, Far VIII:215, Mor VIII:216)

Utom äktenskap med föregående ana.

Gift 1761-05-10 i Rådmansö (AB) med Anders Olofsson (2543).

                                 Barn:
   Olof Nilsson (266). Född 1763 i Koholma, Rådmansö (AB).
   Anna Andersdotter (267). Född 1765-08-10 i Koholma, Rådmansö (AB).
     Död 1766-03-01 i Koholma, Rådmansö (AB).
   Ingrid Nilsdotter (268). Född 1769 i Koholma, Rådmansö (AB).

VII:109 mm fm mf f
Anders Ersson (3110). Född omkring 1705 i Räfsnäs, Rådmansö (AB). Död i
Räfsnäs, Rådmansö (AB). (Barn VI:55, Far VIII:217, Mor VIII:218)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Andersson (334). Född 1734-12-15 i Räfsnäs, Rådmansö (AB).
   Kjerstin Andersdotter (337). Född omkring 1739 i Räfsnäs, Rådmansö
     (AB).
   Jan Andersson (338). Född 1744-11-30 i Räfsnäs, Rådmansö (AB).
   Anna Andersdotter (339). Född 1746 i Sinvik, Rådmansö (AB).
   Margareta Andersdotter (340). Född 1750 i Räfsnäs, Rådmansö (AB).
   Anders Andersson (1756). Född 1752-10-25 i Räfsnäs, Rådmansö (AB).
     Död i Åkerö, Rådmansö (AB). Levde 1780 i kom som måg till Åkerö.
     (Se VI:55).

VII:110 mm fm mf m
Anna Ersdotter (3111). Född 1713-08-.. i Gräddö, Rådmansö (AB). Död
1769-04-21 i Räfsnäs, Rådmansö (AB). (Barn VI:55, Far VIII:219, Mor
VIII:220)

Gift med föregående ana.

VII:111 mm fm mm f
Erik Persson (3115). Bonde Åkerö. Född 1731. Död 1804-04-07 i Åkerö,
Rådmansö (AB). (Barn VI:56, Far VIII:221, Mor VIII:222)

Gift 1756-06-27 med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Karin Ersdotter (1767). Född 1759-11-30. (Se VI:56).

VII:112 mm fm mm m
Karin Andersdotter (3116). Född 1730 i Västanvik, Rådmansö (AB). Död i
Åkerö, Rådmansö (AB). (Barn VI:56)

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 31
------------------------------------------------------------------------
Gift 1756-06-27 med föregående ana.

VII:113 mm mf ff f
Eric Olofsson (2546). Född 1734-04-21 i Nenninge, Rådmansö (AB). Död
1810-07-06 i Nenninge, Rådmansö (AB). Dödsorsak: Slag. Bonde Nenninge No
1, 1/3, Kyrkvärd. (Barn VI:57, Far VIII:225, Mor VIII:226)

Gift 1:o (1758-12-26) i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Olof Ersson (3084). Född 1759 i Nenninge, Rådmansö (AB). Död
     1822-02-27. (Se VI:57).
   Margareta Ersdotter (1369). Född 1765. Utflyttad till Norröra, Blidö
     1790.
   Johan Ersson (1370). Född 1776 i Nenninge, Rådmansö (AB). Död 1777 i
     Nenninge, Rådmansö (AB).

Gift 2:o med Anna Ericsdotter (2588). Född 1747.

VII:114 mm mf ff m
Ingrid Ersdotter (2587). Född 1735. Död 1817-10-20 i Rådmansö (AB).
(Barn VI:57)

Gift (1758-12-26) i Rådmansö (AB) med föregående ana.

VII:117 mm mf mf f
Erik Johansson (2700). Född 1730-09-15 i Frötuna (AB). Död 1764-08-12 i
Frötuna (AB). (Barn VI:59, Far VIII:233, Mor VIII:234)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Jan Ersson (1967). Född 1763-04-13 i Frötuna (AB). Levde (1763-04-13)
     i Väsby Frötuna. (Se VI:59).

VII:118 mm mf mf m
Brita Andersdotter (2702). Född 1744. (Barn VI:59)

Gift 1:o med föregående ana.

Gift 2:o med Erik Larsson (3131). Född 1740-07-20.

                                 Barn:
   Karin Ersdotter (3135). Född 1767-03-06.
   Margareta Eriksdotter (3132). Född 1769.
   Brita Eriksdotter (3133). Född 1772.
   Kerstin Eriksdotter (3134). Född 1776.

VII:119 mm mf mm f
Eric Ersson (1373). Fiskare i Penningby. Född 1743. (Barn VI:60)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Brita Ersdotter (1978). Född 1769-07-21 i Penningby, Länna (AB). (Se
     VI:60).
   Anna Ersdotter (1375). Född 1771.

VII:120 mm mf mm m
Brita Jacobsdotter (1374). Född 1743. (Barn VI:60)

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 32
------------------------------------------------------------------------
Gift med föregående ana.

VII:121 mm mm ff f
Anders Jansson (2696). Född 1732-08-18 i Frötuna (AB). Död 1785-03-24 i
Lervik, Frötuna (AB). (Barn VI:61, Far VIII:241, Mor VIII:242)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Andersson (1989). Född 1763-11-01 i Lerviken, Frötuna (AB).
     (Se VI:61).
   Pär Andersson (2920). Född 1769-04-12 i Frötuna (AB).
   Jan Andersson (2919). Född (1772-02-19) i Frötuna (AB). Död
     1784-05-21 i Lervik, Estuna (AB).

VII:122 mm mm ff m
Margareta Persdotter (2697). Född 1738-07-28 i Görla, Frötuna (AB). Död
1778-10-28 i Lervik, Estuna (AB). (Barn VI:61, Far VIII:243, Mor
VIII:244)

Gift med föregående ana.

VII:123 mm mm fm f
Anders Ericsson (2770). (Barn VI:62)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Brita Andersdotter (2694). Född 1769-08-11 i Estuna (AB). Levde
     (1769-08-11) i Flyttade från Vigelsiö till Lerviken 1791, gifte sig
     där 1794?.. (Se VI:62).

VII:124 mm mm fm m
Brita Pärsdotter (2771). Född 1736. (Barn VI:62)

Gift med föregående ana.

VII:125 mm mm mf f
Jacob (2133). (Barn VI:63)

Gift

                                 Barn:
   Jacob (Johan?) Tunvall (1174). Född 1757-09-23 i Stavby (C). Död
     1825-09-23 i Oxhalsö, Blidö (AB). (Se VI:63).


--------------------------- Generation VIII  ---------------------------

VIII:145 mf fm ff ff
Eric Andersson (2777). Lågarö, Rådmansö. (Barn VII:73)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Ersson (2455). Född 1711-02-26 i Rådmansö (AB). Död 1772 i
     Rådmansö (AB). Levde 1772 i Lågarö. (Se VII:73).
   Kerstin Ersdotter (887). Född 1719-03-21. Död 1789-04-13 i Västerg.,
     Lågarö, Rådmansö (AB).

 

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 33
------------------------------------------------------------------------
VIII:146 mf fm ff fm
Margareta Ersdotter (888). (Barn VII:73)

Gift med föregående ana.

VIII:149 mf fm fm ff
Anders Ersson (892). Västerg Lågarö. (Barn VII:75)

Gift

                                 Barn:
   Anna Andersdotter (893). Född omkring 1675 i Västerg., Lågarö,
     Rådmansö (AB). Död 1744.
   Jan Andersson (896). Född omkring 1682. Död 1747 i Lågarö, Rådmansö
     (AB).
   Erik Andersson (876). Född 1693 (db). Död 1765-09-10 i Västerg.,
     Lågarö, Rådmansö (AB). (Se VII:75).

VIII:151 mf fm fm mf
Erik Ersson (900). (Barn VII:76)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Margareta Ersdotter (877). Född 1704 (db). Död 1788-07-25 i Lågarö,
     Rådmansö (AB). (Se VII:76).

VIII:152 mf fm fm mm
Anna Ersdotter (902). (Barn VII:76)

Gift med föregående ana.

VIII:154 mf fm mf fm
Kerstin Ersdotter (953). Född 1675. Död 1760-06-04 i Rådmansö (AB).
(Barn VII:77)

Gift

                                 Barn:
   Eric Andersson (2780). Född 1705 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död i Åkerö,
     Rådmansö (AB). (Se VII:77).

VIII:161 mf mf ff ff
Johan Johansson (435). Född 1699 apr i Stortorp, Rådmansö (AB). Död
1760-07-05 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Barn VII:81, Far IX:321)

Gift 1:o 1720-11-13 i Frötuna (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Johansson (2591). Född 1722-07-22 i Brevik((N), Rådmansö (AB).
     Död 1791-01-08 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Se VII:81).
   Karin Johansdotter (437). Född 1724 mars i Brevik((N), Rådmansö (AB).
     Död 1806.
   Kerstin Johansdotter (440). Född 1725 juli. Död 1725-08-01 i
     Brevik((N), Rådmansö (AB).
   Margareta Johansdotter (441). Född 1725 juli. Död 1725-08-01 i
     Brevik((N), Rådmansö (AB).
   Olof (fb) heter senare Jan Johansson (442). Född 1726-08-28 i
     Brevik((N), Rådmansö (AB).
   Anders Johansson (443). Född 1728-06-30 i Brevik((N), Rådmansö (AB).
     Död 1766-08-30.

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 34
------------------------------------------------------------------------
   Margareta Johansdotter (448). Född 1733-03-11 i Brevik((N), Rådmansö
     (AB).
   Anna Johansdotter (449). Född 1734-10-19 i Brevik((N), Rådmansö (AB).
     Död 1734-12-02 i Brevik((N), Rådmansö (AB).

Gift 2:o med Ingrid Ersdotter (451). Utflyttad 1762. Inflyttad 1762 till
Långhalsö. Född 1706.

VIII:162 mf mf ff fm
Maria Jansdotter (436). Född 1699-09-22 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
1736-08-01 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Barn VII:81, Far IX:323, Mor
IX:324)

Gift 1720-11-13 i Frötuna (AB) med föregående ana.

VIII:163 mf mf ff mf
Johan Thomsson (3127). Född 1692 sept i på Åland. Död 1770-09-17 i
Brevik((N), Rådmansö (AB). (Barn VII:82)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Brita Johansdotter (2592). Född 1726-01-23 i Brevik((N), Rådmansö
     (AB). Död (före1791) i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Se VII:82).
   Kerstin Johansdotter (452). Född 1730. Död 1732-06-06 i Brevik((N),
     Rådmansö (AB).
   Anna Johansdotter (453). Född 1733-11-23 i Brevik((N), Rådmansö (AB).
   Erik Johansson (456). Född 1737-06-05 i Brevik((N), Rådmansö (AB).
     Död 1764 i Brevik((N), Rådmansö (AB).

VIII:164 mf mf ff mm
Kerstin Rasmusdotter (458). Död 1775-01-31 i Brevik((N), Rådmansö (AB).
(Barn VII:82, Far IX:327, Mor IX:328)

Gift med föregående ana.

VIII:173 mf mf mm ff
Erik Andersson (3108). Rådma. (Barn VII:87)

Gift

                                 Barn:
   Johan Ericsson (2876). Född 1700 i Rådmanby, Rådmansö (AB). Död
     1777-12-06 i Rådmansö (AB). (Se VII:87).

VIII:177 mf mm ff ff
Anders Andersson (45). Född i Lågarö, Rådmansö (AB). (Barn VII:89)

Gift

                                 Barn:
   Johan Andersson (26). Född 1712-03-13 i Östernäs, Rådmansö (AB). (Se
     VII:89).

VIII:183 mf mm fm mf
Erik Andersson (42). Född i Östernäs, Rådmansö (AB). (Barn VII:92)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Eriksdotter (40). Född 1717-03-08 i Rådmansö (AB). (Se VII:92).

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 35
------------------------------------------------------------------------
VIII:184 mf mm fm mm
Anna Ersdotter (43). Född i Rådmansö (AB). (Barn VII:92)

Gift med föregående ana.

VIII:185 mf mm mf ff
Anders Jansson (32). Född omkring 1688 i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn
VII:93, Far IX:369, Mor IX:370)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Andersson (29). Född 1709 i Frötuna (AB). (Se VII:93).

VIII:186 mf mm mf fm
Anna Xdotter (33). Född omkring 1688 i Frötuna (AB). (Barn VII:93)

Gift med föregående ana.

VIII:193 mm ff ff ff
Olof Olofsson (3182). Bonde. Född omkring 1684 i Sinvik, Rådmansö (AB).
(Barn VII:97)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Karin Olofsdotter (270). Född 1699 i Sinvik, Rådmansö (AB).
   Olof Olofsson (2538). Född 1708 i Sinvik, Rådmansö (AB). (Se VII:97).

VIII:194 mm ff ff fm
Anna Ersdotter (3184). Född 1686 i Rådmansö (AB). Död 1764-07-21 i
Sinvik, Rådmansö (AB). Begravd 1764-07-25 i Rådmansö (AB). (Barn VII:97)

Gift med föregående ana.

VIII:195 mm ff ff mf
Jan Svensson (3179). Född i Rådmansö (AB). (Barn VII:98)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Margareta Jansdotter (2540). Född 1713 i Rådma, Rådmansö (AB). Död
     1781 i Sinvik, Rådmansö (AB). (Se VII:98).

VIII:196 mm ff ff mm
Anna Ersdotter (3180). Född 1686 i Rådmansö (AB). Död 1764-07-21 i
Sinvik, Rådmansö (AB). (Barn VII:98)

Gift med föregående ana.

VIII:197 mm ff fm ff
Jan Olofsson (57). Född omkring 1700. (Barn VII:99, Mor IX:394)

Gift

                                 Barn:
   Johan Jansson (2547). Född 1724-03-11 i Sinvik, Rådmansö (AB). Död
     omkring 1758 i Sinvik, Rådmansö (AB). Levde (1810-07-06) i Sinvik.
     (Se VII:99).
   Erik Johansson (271). Född 1724-03-11 i Sinvik, Rådmansö (AB).

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 36
------------------------------------------------------------------------
VIII:199 mm ff fm mf
Anders Månsson (60). Född 1702 i Gräddö, Rådmansö (AB). Död 1760-10-02 i
Gräddö, Rådmansö (AB). (Barn VII:100, Far IX:397, Mor IX:398)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Andersson (274). Född 1730 i Gräddö, Rådmansö (AB).
   Brita Andersdotter (2545). Född 1733-09-29 i Gräddö, Rådmansö (AB).
     Död 1770-11-10 i Sinvik, Rådmansö (AB). (Se VII:100).
   Anna Andersdotter (275). Född 1738 i Gräddö, Rådmansö (AB).
   Margareta Andersdotter (276). Född 1743 i Gräddö, Rådmansö (AB).
   Karin Andersdotter (277). Född 1747 i Gräddö, Rådmansö (AB).

VIII:200 mm ff fm mm
Anna Andersdotter (61). Född 1709 i Rådmansö (AB). Död i Gräddö,
Rådmansö (AB). (Barn VII:100)

Gift med föregående ana.

VIII:201 mm ff mf ff
Anders Jansson (65). V. Sidö. Född omkring 1691 i Sidö, Rådmansö (AB).
Död 1753-08-25 i Sidö, Rådmansö (AB). (Barn VII:101)

Gift 1718-12-13 i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Jan Andersson (51). Född 1718-12-27 i Sidö, Rådmansö (AB). Död
     1799-07-02 i Nabbo, Rådmansö (AB). (Se VII:101).

VIII:202 mm ff mf fm
Anna Andersdotter (66). Född omkring 1686 i Sidö, Rådmansö (AB). Död
1762-05-30 i Sidö, Rådmansö (AB). (Barn VII:101)

Gift 1:o med Anders Andersson? (861). Född 1684. Död 1715.

Gift 2:o 1718-12-13 i Rådmansö (AB) med föregående ana.

VIII:203 mm ff mf mf
Erik Ersson (68). Född omkring 1675 i Nabbo, Rådmansö (AB). Död
1753-08-28 i Nabbo, Rådmansö (AB). (Barn VII:102, Far IX:405, Mor
IX:406)

Gift 1714-02-29 i Rådmansö (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Brita Ersdotter (862). Född 1715. Död 1715-10-25.
   Brita Ersdotter (863). Född 1720 nov.
   Marita Ersdotter (864). Född 1722-08-19. Död 1761 i Nabbo, Rådmansö
     (AB).
   Anna Eriksdotter (52). Född 1727 i Nabbo, Rådmansö (AB). Död i Nabbo,
     Rådmansö (AB). (Se VII:102).
   Brita Ersdotter (868). Född 1734. Död 1734.

VIII:204 mm ff mf mm
Margta Jansdotter (70). Född omkring 1690 i Rådmansö (AB). Död 1758 i
Nabbo, Rådmansö (AB). (Barn VII:102, Far IX:407)

Gift 1714-02-29 i Rådmansö (AB) med föregående ana.

 

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 37
------------------------------------------------------------------------
VIII:205 mm ff mm ff
Matts Persson (1043). Född omkring 1703 (HFL). Död efter 1755. (Barn
VII:103, Far IX:409, Mor IX:410)

Gift 1726-07-02 i Roslags-Bro (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Mattsson (54). Född 1730-02-08 i Vissbole, Roslags-Bro (AB). Död
     1765-01-13 i Björknäs, Frötuna (AB). (Se VII:103).

VIII:206 mm ff mm fm
Ingrid Ersdotter (1044). Född 1698-04-27 i Uppveda, Vätö (AB). (Barn
VII:103, Far IX:411, Mor IX:412)

Gift 1726-07-02 i Roslags-Bro (AB) med föregående ana.

VIII:207 mm ff mm mf
Erik Jansson (1047). Född 1701-01-17 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
1746-05-11 i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn VII:104, Far IX:413, Mor
IX:414)

Gift 1732-12-28 i Frötuna (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Ersdotter (55). Född 1734-08-.. i Björknäs, Frötuna (AB). (Se
     VII:104).

VIII:208 mm ff mm mm
Anna Andersdotter (1048). Född 1706-05-20 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
1762-06-11 i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn VII:104, Far IX:415, Mor
IX:416)

Gift 1732-12-28 i Frötuna (AB) med föregående ana.

VIII:209 mm fm ff ff
Olof Olofsson (2553). Skomakare. Född omkring 1700 i Norrsunda, Vätö
(AB). (Barn VII:105)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Pär Olofsson (2078). Född 1725-08-25 i Norrsunda, Vätö (AB). Död
     1778-11-26 i Stortorp, Rådmansö (AB). (Se VII:105).

VIII:210 mm fm ff fm
Malin Ersdotter (2554). (Barn VII:105)

Gift med föregående ana.

VIII:211 mm fm ff mf
Anders Nilsson (2527). Född 1700. Död 1770-10-10 i Stortorp, Rådmansö
(AB). Begravd 1770-10-14 i Rådmansö (AB). (Barn VII:106)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Brita Andersdotter (278). Född 1728-02-05 i Stortorp, Rådmansö (AB).
     Död 1768-12-27 i Stortorp, Rådmansö (AB).
   Karin Andersdotter (2089). Född 1735 i Sala (U). Död omkring 1785 i
     Stortorp, Rådmansö (AB). (Se VII:106).
   Anders Andersson (279). Född 1741-05-05 i Stortorp, Rådmansö (AB).

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 38
------------------------------------------------------------------------
VIII:212 mm fm ff mm
Karin Jansdotter (2555). Född omkring 1700. Död 1759-12-16 i Stortorp,
Rådmansö (AB). (Barn VII:106, Far IX:423)

Gift med föregående ana.

VIII:213 mm fm fm ff
Olof Nilsson (72). Född omkring 1688 i Aspnäs, Rådmansö (AB). (Barn
VII:107)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Marita Olofsdotter (281). Född 1728 i Aspnäs, Rådmansö (AB).
   Nils Olsson (2542). Född 1735 i Koholma, Rådmansö (AB). Död 1758 i
     Aspnäs, Rådmansö (AB). Levde 1733 i Koholma. (Se VII:107).

VIII:214 mm fm fm fm
Margareta Ersdotter (73). Född 1680 i Rådmansö (AB). Död 1765-09-17 i
Aspnäs, Rådmansö (AB). Begravd 1765-10-03 i Rådmansö (AB). (Barn
VII:107)

Gift med föregående ana.

VIII:215 mm fm fm mf
Erik Mattsson (75). Född 1700 i Sidö, Rådmansö (AB). (Barn VII:108, Far
IX:429)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Johan Eriksson (282). Född 1726 i Sidö, Rådmansö (AB).
   Ingrid Ersdotter (2541). Född 1733 i Sidö, Rådmansö (AB). Död
     1800-11-08 i Koholma, Rådmansö (AB). Levde 1733 i Koholma. (Se
     VII:108).
   Erik Eriksson (283). Född 1734 i Sidö, Rådmansö (AB).
   Olof Eriksson (284). Född 1737 i Sidö, Rådmansö (AB).
   Karin Eriksdotter (285). Född 1741 i Sidö, Rådmansö (AB).
   Per Eriksson (286). Född 1747 i Sidö, Rådmansö (AB).

VIII:216 mm fm fm mm
Karin Larsdotter (76). Född 1700-09-.. i Åkerö, Rådmansö (AB). Död
1777-02-17 i Sidö, Rådmansö (AB). Begravd 1777-02-23 i Rådmansö (AB).
(Barn VII:108, Far IX:431)

Gift med föregående ana.

VIII:217 mm fm mf ff
Erik Persson (342). Född omkring 1675 i Räfsnäs, Rådmansö (AB). Död
omkring 1740 i Räfsnäs, Rådmansö (AB). (Barn VII:109)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Ersson (3110). Född omkring 1705 i Räfsnäs, Rådmansö (AB). Död
     i Räfsnäs, Rådmansö (AB). (Se VII:109).
   Erik Ersson (344). Född omkring 1720 i Räfsnäs, Rådmansö (AB).
   Malin Ersdotter (345). Född omkring 1728 i Räfsnäs, Rådmansö (AB).

VIII:218 mm fm mf fm
Anna Ersdotter (343). Född omkring 1680 i Rådmansö (AB). Död i Räfsnäs,

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 39
------------------------------------------------------------------------
Rådmansö (AB). (Barn VII:109)

Gift med föregående ana.

VIII:219 mm fm mf mf
Erik Ersson (3113). Född omkring 1685 i Gräddö, Rådmansö (AB). (Barn
VII:110)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Ersdotter (3111). Född 1713-08-.. i Gräddö, Rådmansö (AB). Död
     1769-04-21 i Räfsnäs, Rådmansö (AB). (Se VII:110).

VIII:220 mm fm mf mm
 (3129). (Barn VII:110)

Gift med föregående ana.

VIII:221 mm fm mm ff
Per Ersson (77). Född 1700 i Åkerö, Rådmansö (AB). Död 1750-02-10 i
Rådmansö (AB). (Barn VII:111)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Persson (3115). Född 1731. Död 1804-04-07 i Åkerö, Rådmansö
     (AB). (Se VII:111).
   Per Persson (287). Född 1738 i Åkerö, Rådmansö (AB).

VIII:222 mm fm mm fm
Karin Hansdotter (3119). Född 1700. Död 1777-02-17 i Åkerö, Rådmansö
(AB). Begravd 1777-02-23 i Rådmansö (AB). (Barn VII:111, Far IX:443)

Gift med föregående ana.

VIII:225 mm mf ff ff
Olof Jansson (2589). Nänninge. Född 1703. Död 1780 i Nenninge, Rådmansö
(AB). (Barn VII:113, Far IX:449)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Eric Olofsson (2546). Född 1734-04-21 i Nenninge, Rådmansö (AB). Död
     1810-07-06 i Nenninge, Rådmansö (AB). (Se VII:113).

VIII:226 mm mf ff fm
Margareta Jansdotter (2590). Född 1704 i Rådmansö (AB). Död 1773-02-15 i
Rådmansö (AB). (Barn VII:113, Far IX:451)

Gift med föregående ana.

VIII:233 mm mf mf ff
Johan Andersson (2698). Bonde i Väsby. Född 1694-03-08 i Frötuna (AB).
Död 1765-12-06 i Frötuna (AB). (Barn VII:117, Far IX:465)

Gift 1:o 1723-06-09 i Frötuna (AB) med Anna Jacobsdotter (3208). Född
omkring 1690 i Frötuna (AB). Död 1729-07-23 i Frötuna (AB).

                                 Barn:
   Anders Jansson (3209). Bonde i Hammarby. Född 1725-02-22 i Frötuna

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 40
------------------------------------------------------------------------
     (AB). Död 1801-04-14.

Gift 2:o med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Johansson (2700). Född 1730-09-15 i Frötuna (AB). Död 1764-08-12
     i Frötuna (AB). (Se VII:117).
   Anna Johansdotter (78). Född 1733.
   Kjerstin Johansdotter (79). Född 1735.
   Lars Johansson (81). Född 1737.
   Brita Johansdotter (82). Född 1740.

VIII:234 mm mf mf fm
Karin Ericsdotter (2699). Född 1702. Död 1771-01-27 i Frötuna (AB).
(Barn VII:117)

Gift med föregående ana.

VIII:241 mm mm ff ff
Jan Ersson (2916). Bonde Lervik. Född 1708-02-19 i Lervik, Frötuna (AB).
Död 1744-05-13 i Lervik, Frötuna (AB). (Barn VII:121, Far IX:481, Mor
IX:482)

Gift 1730-11-01 i Frötuna (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Jansson (585). Född 1731-05-05 i Lervik, Frötuna (AB).
   Anders Jansson (2696). Född 1732-08-18 i Frötuna (AB). Död 1785-03-24
     i Lervik, Frötuna (AB). Levde (1785-03-24) i Lervik, Frötuna. (Se
     VII:121).
   Brita Jansdotter (586). Född 1735-02-07 i Lervik, Frötuna (AB). Död
     Avrättad 1755-03-19.
   Jan Jansson (587). Född 1738-02-21 i Lervik, Frötuna (AB).
   Erik Jansson (588). Född 1740-05-07 i Lervik, Frötuna (AB).
   Olof Jansson (589). Född 1743-01-10 i Lervik, Frötuna (AB). Död 1743.

VIII:242 mm mm ff fm
Kerstin Ersdotter (2918). Född omkring 1705 i Spillersboda, Frötuna
(AB). Död 1784-02-15 i Lervik, Frötuna (AB). Dödsorsak: ålderdom. (Barn
VII:121, Far IX:483, Mor IX:484)

Gift 1:o 1730-11-01 i Frötuna (AB) med föregående ana.

Gift 2:o före 1746 med Johan Ersson (593). Född omkring 1721. Död
Avrättad 1755-03-19.

                                 Barn:
   Karin Johansdotter (594). Född 1746 aug.

VIII:243 mm mm ff mf
Per Persson (596). Görla. Född 1709-01-30 i Görla, Frötuna (AB). Död
1779-11-18 i Görla, Frötuna (AB). (Barn VII:122, Far IX:485, Mor IX:486)

Gift 1735-06-15 i Frötuna (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Jan Persson (598). Född 1736-09-21.
   Margareta Persdotter (2697). Född 1738-07-28 i Görla, Frötuna (AB).
     Död 1778-10-28 i Lervik, Estuna (AB). (Se VII:122).
   Per Persson (599). Född 1739-12-18 i Görla, Frötuna (AB).
   Anna Persdotter (600). Född 1742-01-01 i Görla, Frötuna (AB). Död

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 41
------------------------------------------------------------------------
     1742-01-03 i Görla, Frötuna (AB).
   Brita Persdotter (602). Född 1743-02-03 i Görla, Frötuna (AB). Död
     1743-09-30 i Görla, Frötuna (AB).
   Anna Persdotter (603). Född 1744-08-09 i Görla, Frötuna (AB).
   Olof Persson (608). Född 1747-08-21 i Görla, Frötuna (AB).
   Anders Persson (609). Utflyttad 1769. Inflyttad 1769 till Björknäs,
     Frötuna (AB). Född 1750-05-19 i Görla, Frötuna (AB).
   Brita Persdotter (610). Född 1753-01-29 i Görla, Frötuna (AB).
   Erik Persson (614). Född 1755-03-08 i Görla, Frötuna (AB).

VIII:244 mm mm ff mm
Anna Olsdotter (597). Född 1718-08-10 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
1797-01-26 i Görla, Frötuna (AB). (Barn VII:122, Far IX:487, Mor IX:488)

Gift 1735-06-15 i Frötuna (AB) med föregående ana.


---------------------------- Generation IX  ----------------------------

IX:321 mf mf ff ff f
Johan Ersson (460). Stortorp. Född omkring 1645. Död 1715-12-22 i
Stortorp, Rådmansö (AB). (Barn VIII:161, Far X:641, Mor X:642)

Gift

                                 Barn:
   Margta Jansdotter (70). Född omkring 1690 i Rådmansö (AB). Död 1758 i
     Nabbo, Rådmansö (AB). (Se VIII:204).
   Erik Johansson (461). Född 1695-03-31 i Stortorp, Rådmansö (AB).
   Johan Johansson (435). Född 1699 apr i Stortorp, Rådmansö (AB). Död
     1760-07-05 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Se VIII:161).
   Karin Jansdotter (2555). Född omkring 1700. Död 1759-12-16 i
     Stortorp, Rådmansö (AB). (Se VIII:212).
   Anna Johansdotter (462).
   Tomas Johansson (465). Döpt 22 p trin 1705. Död 1708-03-22 i
     Stortorp, Rådmansö (AB).

IX:323 mf mf ff fm f
Jan Jansson (467). Riksdagsman, Björknäs. Född omkring 1667. Död
1744-11-16 i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn VIII:162, Far X:645, Mor
X:646)

Gift 1699-05-18 i Frötuna (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Maria Jansdotter (436). Född 1699-09-22 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     1736-08-01 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Se VIII:162).
   Erik Jansson (469). Björknäs. Född 1701-01-17 i Björknäs, Frötuna
     (AB). Död 1746-05-11 i Björknäs, Frötuna (AB).
   Johan Jansson (473). Född 1705-09-10 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     1760-06-02 i Gubboda, Frötuna (AB).
   Kerstin Jansdotter (478). Född 1705. Död 1710-06-30 i Björknäs,
     Frötuna (AB).
   Kerstin Jansdotter (480). Född 1711-11-02 i Björknäs, Frötuna (AB).
     Död 1770-11-24 i Björknäs, Frötuna (AB).
   Anna Jansdotter (483). Född 1716 sept. Död 1775-05-31 i Björknäs,
     Frötuna (AB).
   Olof Jansson (486). Född 1721-09-11. Död 1721-10-24 i Björknäs,
     Frötuna (AB).

 

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 42
------------------------------------------------------------------------
IX:324 mf mf ff fm m
Kerstin Ersdotter (487). Född omkring 1675 i Väsby, Frötuna (AB). Död
1753-09-30 i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn VIII:162, Far X:647, Mor
X:648)

Gift 1699-05-18 i Frötuna (AB) med föregående ana.

IX:327 mf mf ff mm f
Rasmus Olsson (489). Brevik. Född omkring 1655 i Lågarö, Rådmansö (AB).
Död 1703-03-26 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Barn VIII:164, Far X:653,
Mor X:654)

Gift 1:o med ? (491).

                                 Barn:
   Erik Rasmusson (499).

Gift 2:o med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Matts Rasmusson (494). Född 1694 jan i Brevik((N), Rådmansö (AB). Död
     1694-05-22 i Brevik((N), Rådmansö (AB).
   Anna Rasmusdotter (495). Född 1697 i Brevik((N), Rådmansö (AB). Död
     1697-03-10.
   Kerstin Rasmusdotter (458). Död 1775-01-31 i Brevik((N), Rådmansö
     (AB). (Se VIII:164).
   Brita Rasmusdotter (496).

IX:328 mf mf ff mm m
Anna Olsdotter (493). (Barn VIII:164)

Gift med föregående ana.

IX:369 mf mm mf ff f
Johan Olofsson (35). (Barn VIII:185)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Jansson (32). Född omkring 1688 i Björknäs, Frötuna (AB). (Se
     VIII:185).

IX:370 mf mm mf ff m
Anna Xdotter (37). (Barn VIII:185)

Gift med föregående ana.

IX:394 mm ff fm ff m
Ingrid Ersdotter (273). Född 1677 i Rådmansö (AB). Död 1760-03-22 i
Sinvik, Rådmansö (AB). (Barn VIII:197)

Gift

                                 Barn:
   Jan Olofsson (57). Född omkring 1700. (Se VIII:197).

IX:397 mm ff fm mf f
Måns Andersson (63). Född () i Gräddö, Rådmansö (AB). Död 1762-03-20 i
Tjockö, Rådmansö (AB). (Barn VIII:199)

Gift med efterföljande ana.

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 43
------------------------------------------------------------------------
                                 Barn:
   Anders Månsson (60). Född 1702 i Gräddö, Rådmansö (AB). Död
     1760-10-02 i Gräddö, Rådmansö (AB). (Se VIII:199).

IX:398 mm ff fm mf m
Brita Persdotter (357). Död 1749 i Rådmansö (AB). (Barn VIII:199)

Gift med föregående ana.

IX:405 mm ff mf mf f
Erik Rasmusson (904). Född omkring 1642. Död 1727-04-16 i Nabbo,
Rådmansö (AB). (Barn VIII:203, Far X:809, Mor X:810)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Ersson (68). Född omkring 1675 i Nabbo, Rådmansö (AB). Död
     1753-08-28 i Nabbo, Rådmansö (AB). (Se VIII:203).

IX:406 mm ff mf mf m
Maria Andersdotter (905). Född omkring 1643. Död 1720-08-12 i Nabbo,
Rådmansö (AB). (Barn VIII:203)

Gift med föregående ana.

IX:407 mm ff mf mm f
Johan Ersson (460). Född omkring 1645. Död 1715-12-22 i Stortorp,
Rådmansö (AB). Anförlust, se sida 41.

IX:409 mm ff mm ff f
Per Mattsson (1050). Född omkring 1673. Död 1739-01-04 i Vissbole,
Roslags-Bro (AB). (Barn VIII:205, Far X:817, Mor X:818)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Matts Persson (1043). Född omkring 1703 (HFL). Död efter 1755. (Se
     VIII:205).

IX:410 mm ff mm ff m
Brita Andersdotter (1051). Död 1724-07-02 i Vissbole, Roslags-Bro (AB).
(Barn VIII:205)

Gift med föregående ana.

IX:411 mm ff mm fm f
Erik Olsson (1053). Död 1724-03-15 i Uppveda, Vätö (AB). (Barn VIII:206,
Far X:821, Mor X:822)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Olof (1055).
   Erik Ersson (1057). Född 1689-06-10.
   Anna Ersdotter (1060).
   Maria Ersdotter (1063). Född 1692-12-30.
   Margareta Ersdotter (1066). Född 1695-04-07 i Uppveda, Vätö (AB).
   Anders Ersson (1070). Skräddare i Sthlm. Född (DB 1719).
   Johan Ersson (1071). Skomakare iSthlm. Född (DB 1724).
   Ingrid Ersdotter (1044). Född 1698-04-27 i Uppveda, Vätö (AB). (Se
     VIII:206).

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 44
------------------------------------------------------------------------
IX:412 mm ff mm fm m
Margareta Ersdotter (1054). Född (HFL 1688). (Barn VIII:206)

Gift med föregående ana.

IX:413 mm ff mm mf f
Jan Jansson (1128). Född omkring 1667. Död 1744-11-16 i Björknäs,
Frötuna (AB). (Barn VIII:207, Far X:825, Mor X:826)

Gift 1699-05-18 i Frötuna (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Maria Jansdotter (1130). Född 1699-09-22 i Björknäs, Frötuna (AB).
     Död 1736-08-01 i Brevik((N), Rådmansö (AB).
   Erik Jansson (1047). Född 1701-01-17 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     1746-05-11 i Björknäs, Frötuna (AB). (Se VIII:207).
   Johan Jansson (1131). Född 1705-09-10 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     av hetsig feber 1760-06-02 i Gubboda, Frötuna (AB).
   Kerstin Jansdotter (1132). Född 1707 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     1710-06-30 i Björknäs, Frötuna (AB).
   Kerstin Jansdotter (1133). Född 1711-11-02 i Björknäs, Frötuna (AB).
     Död av bröstvärk 1770-11-24 i Björknäs, Frötuna (AB).
   Anna Jansdotter (1134). Född 1716-09-.. i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     av huvudvärk 1775-05-31 i Björknäs, Frötuna (AB).
   Olof Jansson (1136). Född 1721-09-11 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     1721-10-24 i Björknäs, Frötuna (AB).

IX:414 mm ff mm mf m
Kerstin Ersdotter (1129). Född 1675 i Väsby, Frötuna (AB). Död av ålder
1753-09-30 i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn VIII:207, Far X:827, Mor
X:828)

Gift 1699-05-18 i Frötuna (AB) med föregående ana.

IX:415 mm ff mm mm f
Anders Andersson (1083). Född omkring 1671 i Väthovda, Vätö (AB) (HD
1735 (Bro)). Död 1727-09-24 i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn VIII:208,
Far X:829, Mor X:830)

Gift 1697-01-03 i Frötuna (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Olof Andersson (1085). Född i Björknäs, Frötuna (AB).
   Erik Andersson (1086). Född 1699-06-15 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     1759-01-20 i Björknäs, Frötuna (AB).
   Anders Andersson (1087). Född i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     1707-12-28 i Björknäs, Frötuna (AB).
   Maja Andersdotter (1088). Född i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     1707-12-08 i Björknäs, Frötuna (AB).
   Anna Andersdotter (1048). Född 1706-05-20 i Björknäs, Frötuna (AB).
     Död 1762-06-11 i Björknäs, Frötuna (AB). (Se VIII:208).
   Anders Andersson (1090). Född 1708-03-29 i Björknäs, Frötuna (AB).
     Död av ålderdom 1785-05-12 i Björknäs, Frötuna (AB).
   Margareta Andersdotter (1091). Född 1710-10-07 i Björknäs, Frötuna
     (AB). Död (ung).

IX:416 mm ff mm mm m
Anna Olofsdotter (1084). Född omkring 1665 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
1746-04-30 i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn VIII:208, Far X:831, Mor
X:832)

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 45
------------------------------------------------------------------------
Gift 1697-01-03 i Frötuna (AB) med föregående ana.

IX:423 mm fm ff mm f
Johan Ersson (460). Född omkring 1645. Död 1715-12-22 i Stortorp,
Rådmansö (AB). Anförlust, se sida 41.

IX:429 mm fm fm mf f
Mats Ersson (348). Född omkring 1675 i Östansjö, Rådmansö (AB). (Barn
VIII:215)

Gift

                                 Barn:
   Erik Mattsson (75). Född 1700 i Sidö, Rådmansö (AB). (Se VIII:215).

IX:431 mm fm fm mm f
Lars Jönsson (350). Född omkring 1675 i Åkerö, Rådmansö (AB). (Barn
VIII:216)

Gift

                                 Barn:
   Karin Larsdotter (76). Född 1700-09-.. i Åkerö, Rådmansö (AB). Död
     1777-02-17 i Sidö, Rådmansö (AB). (Se VIII:216).

IX:443 mm fm mm fm f
Hans Jönsson (3121). Åkerö. (Barn VIII:222)

Gift

                                 Barn:
   Karin Hansdotter (3119). Född 1700. Död 1777-02-17 i Åkerö, Rådmansö
     (AB). (Se VIII:222).

IX:449 mm mf ff ff f
Johan Olofsson (3123). Nänninge. (Barn VIII:225)

Gift

                                 Barn:
   Olof Jansson (2589). Född 1703. Död 1780 i Nenninge, Rådmansö (AB).
     (Se VIII:225).

IX:451 mm mf ff fm f
Johan Olofsson (3125). Björknäs. (Barn VIII:226)

Gift

                                 Barn:
   Margareta Jansdotter (2590). Född 1704 i Rådmansö (AB). Död
     1773-02-15 i Rådmansö (AB). (Se VIII:226).

IX:465 mm mf mf ff f
Anders Ersson (2767). Bonde i Väsby. Född omkring 1658. Död 1733-03-23 i
Frötuna (AB). (Barn VIII:233, Far X:929, Mor X:930)

Gift omkring 1680

                                 Barn:
   Johan Andersson (2698). Född 1694-03-08 i Frötuna (AB). Död
     1765-12-06 i Frötuna (AB). (Se VIII:233).

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 46
------------------------------------------------------------------------
IX:481 mm mm ff ff f
Erik Jansson (616). Bonde i Lervik. Född omkring 1664. Död 1736-10-19 i
Lervik, Frötuna (AB). (Barn VIII:241, Far X:961)

Gift 1:o 1698-07-10 i Frötuna (AB) med Brita Persdotter (620). Född
omkring 1659. Död 1706 jan i Lervik, Frötuna (AB).

Gift 2:o 1706-07-02 i Frötuna (AB) med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Jan Ersson (2916). Född 1708-02-19 i Lervik, Frötuna (AB). Död
     1744-05-13 i Lervik, Frötuna (AB). (Se VIII:241).
   Margareta Eriksdotter (617). Född 1710-03-15 i Lervik, Frötuna (AB).
   Erik Ersson (622). Född 1712-05-02.
   Carin, Kjerstin Ersdotter (625). Född 1717-05-30 i Lervik, Frötuna
     (AB).
   Ingeborg Persdotter (624). Född 1717-05-30 i Lervik, Frötuna (AB).
     Död 1717-08-06 i Lervik, Frötuna (AB).
   Anna Persdotter (626). Född 1721-10-08 i Lervik, Frötuna (AB). Död
     1723-04-28 i Lervik, Frötuna (AB).
   Anders Persson (627). Född 1723-04-18 i Lervik, Frötuna (AB). Död
     1723-05-05 i Lervik, Frötuna (AB).

IX:482 mm mm ff ff m
Karin Ersdotter (628). Utflyttad omkring 1740 från Gubboda, Frötuna
(AB). Inflyttad omkring 1740. Född omkring 1680 i Gubboda, Frötuna (AB).
(Barn VIII:241, Mor X:964)

Gift 1706-07-02 i Frötuna (AB) med föregående ana.

IX:483 mm mm ff fm f
Erik Mattsson (630). Född omkring 1651. Död 1736-09-12 i Spillersboda,
Frötuna (AB). (Barn VIII:242)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Matts Ersson (632). Född omkring 1685. Död 1755-05-21 i Spillersboda,
     Frötuna (AB).
   Anders Ersson (636). Död före 1739.
   Erik Ersson (637). Född 1692-08-18. Död 1694-02-04.
   Brita Ersdotter (638). Född 1699-03-23. Död 1715-02-21 i
     Spillersboda, Frötuna (AB).
   Olof Ersson (639). Född 1702-12-24. Död 1740-01-09 i Spillersboda,
     Frötuna (AB).
   Johan Ersson (642). Född 1703-12-06 i Spillersboda, Frötuna (AB).
   Kerstin Ersdotter (2918). Född omkring 1705 i Spillersboda, Frötuna
     (AB). Död 1784-02-15 i Lervik, Frötuna (AB). (Se VIII:242).

IX:484 mm mm ff fm m
Brita Ersdotter (631). Född omkring 1665. Död 1734-11-26 i Spillersboda,
Frötuna (AB). (Barn VIII:242, Far X:967, Mor X:968)

Gift med föregående ana.

IX:485 mm mm ff mf f
Per Persson (647). Görla. Född omkring 1682. Död 1768 juni i Görla,
Frötuna (AB). (Barn VIII:243, Far X:969, Mor X:970)

Gift med efterföljande ana.

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 47
------------------------------------------------------------------------
                                 Barn:
   Per Persson (596). Född 1709-01-30 i Görla, Frötuna (AB). Död
     1779-11-18 i Görla, Frötuna (AB). (Se VIII:243).
   Erik Persson (659). Född 1714-03-04 i Görla, Frötuna (AB).

IX:486 mm mm ff mf m
Margareta Persdotter (648). Född omkring 1680. Död 1742-04-08 i Görla,
Frötuna (AB). (Barn VIII:243)

Gift med föregående ana.

IX:487 mm mm ff mm f
Olof Olsson (718). Född omkring 1685. Död 1730-01-20 i Björknäs, Frötuna
(AB). (Barn VIII:244, Far X:973, Mor X:974)

Gift 1:o med Karin Persdotter (725).

                                 Barn:
   Brita Olsdotter (720). Född 1715-01-21. Död 1743-02-20 i Hammarby,
     Frötuna (AB).

Gift 2:o 1717 med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Olsdotter (597). Född 1718-08-10 i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     1797-01-26 i Görla, Frötuna (AB). (Se VIII:244).

IX:488 mm mm ff mm m
Karin Andersdotter (724). Född omkring 1697 i Väsby, Frötuna (AB). (Barn
VIII:244, Far X:975, Mor X:976)

Gift 1717 med föregående ana.


----------------------------- Generation X -----------------------------

X:641 mf mf ff ff ff
Erik Mattsson (502). Stortorpet. (Barn IX:321, Far XI:1281, Mor XI:1282)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Johan Ersson (460). Född omkring 1645. Död 1715-12-22 i Stortorp,
     Rådmansö (AB). (Se IX:321).
   Tomas Ersson (504). Död före 1699.
   Erik Ersson (505). Sidö. Född före 1714.

X:642 mf mf ff ff fm
Karin (503). Död Efter 1674. (Barn IX:321)

Gift med föregående ana.

X:645 mf mf ff fm ff
Jan Bengtsson (507). Björknäs torp. Född omkring 1619 i Björknäs torp,
Björknäs, Frötuna (AB). Död 1717-02-06 i Björknäs torp, Björknäs,
Frötuna (AB). (Barn IX:323)

Gift 1:o med Magareta Ersdotter (508). Född i Gubboda, Frötuna (AB).

                                 Barn:
   Mårten Jansson (509).

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 48
------------------------------------------------------------------------
Gift 2:o med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Hans Jansson (513). Född omkring 1663. Död 1691-06-28.
   Jan Jansson (467). Född omkring 1667. Död 1744-11-16 i Björknäs,
     Frötuna (AB). (Se IX:323).

X:646 mf mf ff fm fm
Maria Hansdotter (511). Född omkring 1636. Död 1720-05-11 i Björknäs
torp, Björknäs, Frötuna (AB). (Barn IX:323)

Gift med föregående ana.

X:647 mf mf ff fm mf
Erik Mattsson (518). * mantal Väsby. Född omkring 1633 i Väsby, Frötuna
(AB). Död 1712-06-17. (Barn IX:324, Far XI:1293, Mor XI:1294)

Gift 1:o med Brita Persdotter (519).

Gift 2:o med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Kerstin Ersdotter (487). Född omkring 1675 i Väsby, Frötuna (AB). Död
     1753-09-30 i Björknäs, Frötuna (AB). (Se IX:324).

X:648 mf mf ff fm mm
Kerstin Andersdotter (521). Född omkring 1645 i Grovö, Frötuna (AB). Död
1697-06-27 i Väsby, Frötuna (AB). (Barn IX:324, Far XI:1295)

Gift med föregående ana.

X:653 mf mf ff mm ff
Olof Rasmusson (524). Lågarö, senare Brevik. (Barn IX:327)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Rasmus Olsson (489). Född omkring 1655 i Lågarö, Rådmansö (AB). Död
     1703-03-26 i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Se IX:327).
   Mats Olsson (525).
   Erik Olsson (526).
   johan Olsson (527).
   Margareta Olofsdotter (528).

X:654 mf mf ff mm fm
Brita Ersdotter (529). (Barn IX:327)

Gift med föregående ana.

X:809 mm ff mf mf ff
Rasmus Olsson (907). Nabbo. (Barn IX:405)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Rasmusson (904). Född omkring 1642. Död 1727-04-16 i Nabbo,
     Rådmansö (AB). (Se IX:405).
   Anders Rasmusson (908).

X:810 mm ff mf mf fm
Karin Olsdotter (909). Död före 1691. (Barn IX:405, Far XI:1619, Mor

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 49
------------------------------------------------------------------------
XI:1620)

Gift med föregående ana.

X:817 mm ff mm ff ff
Matts Mattsson (1073). Född 1613 i Uppveda, Vätö (AB). Död 1693-08-20 i
Vissbole, Roslags-Bro (AB). (Barn IX:409, Far XI:1633, Mor XI:1634)

Gift 1693 med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Per Mattsson (1050). Född omkring 1673. Död 1739-01-04 i Vissbole,
     Roslags-Bro (AB). (Se IX:409).

X:818 mm ff mm ff fm
Margareta Larsdotter (1074). Född 1634 (DB). (Barn IX:409)

Gift 1693 med föregående ana.

X:821 mm ff mm fm ff
Olof (1081). (Barn IX:411)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Olsson (1053). Död 1724-03-15 i Uppveda, Vätö (AB). (Se IX:411).

X:822 mm ff mm fm fm
Brita Ersdotter (1076). Död 1710 3:e sönd efter Påsk i Uppveda, Vätö
(AB). (Barn IX:411)

Gift med föregående ana.

X:825 mm ff mm mf ff
Jan Bengtsson (1138). Född omkring 1619. Död 1717-02-06 i Björknäs torp,
Björknäs, Frötuna (AB). (Barn IX:413)

Gift 1:o med Margareta Ersdotter (1139). Född i Gubboda, Frötuna (AB).

                                 Barn:
   Mårten Jansson (1140). Död (ung).

Gift 2:o med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Hans Jansson (1143). Född 1663. Död 1691-06-28 i Björknäs torp,
     Björknäs, Frötuna (AB).
   Jan Jansson (1128). Född omkring 1667. Levde i Björknäs, Frötuna
     (AB). Död 1744-11-16 i Björknäs, Frötuna (AB). (Se IX:413).

X:826 mm ff mm mf fm
Maria Hansdotter (1142). Född omkring 1636. Död 1720-05-11 i Björknäs
torp, Björknäs, Frötuna (AB). (Barn IX:413)

Gift med föregående ana.

X:827 mm ff mm mf mf
Erik Mattsson (1145). Född omkring 1633. (Barn IX:414, Far XI:1653, Mor
XI:1654)

Gift 1:o efter 1651 med Brita Persdotter (1147). Född i Väsby, Frötuna

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 50
------------------------------------------------------------------------
(AB). Död före 1667 i Väsby, Frötuna (AB).

Utom äktenskap med Carin Gunnarsdotter (1149).

Gift 2:o mellan 1667 och 1668 med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Olof Ersson (1152). Född omkring 1671 i Väsby, Frötuna (AB). Död
     1715-11-04 i Väsby, Frötuna (AB).
   Kerstin Ersdotter (1129). Född 1675 i Väsby, Frötuna (AB). Levde i
     Björknäs, Frötuna (AB). Död av ålder 1753-09-30 i Björknäs, Frötuna
     (AB). (Se IX:414).

X:828 mm ff mm mf mm
Kerstin Andersdotter (1151). Född 1645 i Grovö, Frötuna (AB). Död
1697-06-27 i Väsby, Frötuna (AB). (Barn IX:414, Far XI:1655)

Gift mellan 1667 och 1668 med föregående ana.

X:829 mm ff mm mm ff
Anders Andersson (1093). (Barn IX:415, Far XI:1657)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Andersson (1083). Född omkring 1671 i Väthovda, Vätö (AB) (HD
     1735 (Bro)). Levde på * mtl i Björknäs, Frötuna (AB). Död
     1727-09-24 i Björknäs, Frötuna (AB). (Se IX:415).

X:830 mm ff mm mm fm
Maria Ersdotter (1095). Död 1718-06-08 i Nysättra, Vätö (AB). (Barn
IX:415)

Gift 1:o med föregående ana.

Gift 2:o med Olof Persson (1097). Död 1712-08-24 i Nysättra, Vätö (AB).

X:831 mm ff mm mm mf
Olof Ersson (1099). Född omkring 1645. Död 1697-05-20 i Björknäs,
Frötuna (AB). (Barn IX:416, Far XI:1661)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Olofsdotter (1084). Född omkring 1665 i Björknäs, Frötuna (AB).
     Levde på * mtl i Björknäs, Frötuna (AB). Död 1746-04-30 i Björknäs,
     Frötuna (AB). (Se IX:416).

X:832 mm ff mm mm mm
Margareta (1101). Inflyttad från Västergården Öster-Sidö till Rådmansö
(AB) (HD 1677). (Barn IX:416)

Gift med föregående ana.

X:929 mm mf mf ff ff
Erik Persson (3211). Bonde i Hammarby. Född omkring 1619. Död 1721-03-11
i Frötuna (AB). (Barn IX:465)

Gift med efterföljande ana.

 

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 51
------------------------------------------------------------------------
                                 Barn:
   Anders Ersson (2767). Född omkring 1658. Död 1733-03-23 i Frötuna
     (AB). Levde (1747-05(03)-16) i Väsby Frötuna. (Se IX:465).

X:930 mm mf mf ff fm
Margareta Andersdotter (3212). Född omkring 1634 i Frötuna (AB). Död
1729-01-30 i Frötuna (AB). (Barn IX:465, Far XI:1859, Mor XI:1860)

Gift med föregående ana.

X:961 mm mm ff ff ff
Jan Mattsson (670). Lervik. Född omkring 1616. Död 1697-05-06 i Lervik,
Frötuna (AB). (Barn IX:481)

Gift

                                 Barn:
   Erik Jansson (616). Född omkring 1664. Död 1736-10-19 i Lervik,
     Frötuna (AB). (Se IX:481).
   Kerstin Jansdotter (671).

X:964 mm mm ff ff mm
Margareta Ersdotter (675). (Barn IX:482, Mor XI:1928)

Gift

                                 Barn:
   Karin Ersdotter (628). Född omkring 1680 i Gubboda, Frötuna (AB). (Se
     IX:482).

X:967 mm mm ff fm mf
Erik Rasmusson (677). Bonde i Spillesboda. Född omkring 1630. Död
1697-04-11 i Spillersboda, Frötuna (AB). (Barn IX:484, Far XI:1933)

Gift () med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Carin (680). Född före 1651.
   Brita Ersdotter (631). Född omkring 1665. Död 1734-11-26 i
     Spillersboda, Frötuna (AB). (Se IX:484).
   Ingeborg Eriksdotter (681). Född 1667 i Frötuna (AB). Död 1692-03-23
     i Harka, Frötuna (AB).
   Anders Eriksson (684). Född omkring 1673. Död 1698-03-27 i
     Spillersboda, Frötuna (AB).

X:968 mm mm ff fm mm
Mårtensdotter (678). (Barn IX:484, Far XI:1935, Mor XI:1936)

Gift () med föregående ana.

X:969 mm mm ff mf ff
Per Mattsson (688). Född omkring 1640. Död 1697. (Barn IX:485, Far
XI:1937, Mor XI:1938)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Persson (689). Född omkring 1667 i Görla, Frötuna (AB). Död
     1737-05-15.
   Tomas Persson (693). Född omkring 1675. Död 1727-05-27 i Görla,
     Frötuna (AB).

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 52
------------------------------------------------------------------------
   Per Persson (647). Född omkring 1682. Död 1768 juni i Görla, Frötuna
     (AB). (Se IX:485).
   Johan Persson (696). Född omkring 1684. Död 1764-02-07 i Görla,
     Frötuna (AB).
   Karin Persdotter (651). Född omkring 1692 i Hammarby, Frötuna (AB).
     Död 1716-04-27.
   Olof Persson (699). Född 1695. Död 1702-01-01.

X:970 mm mm ff mf fm
Karin Tomasdotter (700). Död mellan 1717 och 1720. (Barn IX:485)

Gift med föregående ana.

X:973 mm mm ff mm ff
Olof Rasmusson (727). Född omkring 1649. Död 1695-05-16 i Björknäs,
Frötuna (AB). (Barn IX:487, Far XI:1945, Mor XI:1946)

Gift 1:o med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Jan Olsson (728). Född omkring 1679. Död 1736-11-24 i Björknäs,
     Frötuna (AB).
   Maria Olsdotter (731). Född omkring 1684. Död 1770-03-10 i Hammarby,
     Frötuna (AB).
   Olof Olsson (718). Född omkring 1685. Död 1730-01-20 i Björknäs,
     Frötuna (AB). (Se IX:487).
   Brita Olsdotter (735). Död före 1718.

Gift 2:o med Brita Olsdotter (737).

                                 Barn:
   Anna Olsdotter (738). Född 1690 dec. Död 1691-01-22.
   Anna Olsdotter (739). Född 1693 dec. Död 1694-04-20.

X:974 mm mm ff mm fm
Malin Hansdotter (740). Död efter 1681 (dombok 1681). (Barn IX:487)

Gift med föregående ana.

X:975 mm mm ff mm mf
Anders Ersson (742). Född omkring 1658. Död 1733-03-23 i Väsby, Frötuna
(AB). (Barn IX:488, Far XI:1949, Mor XI:1950)

Gift 1:o omkring 1680 med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Andersson (743). Född omkring 1683. Död 1743-04-14 i Muttsunda,
     Frötuna (AB).
   Per Andersson (747). Född 1690-04-24. Död 1691-03-06.
   barn (748). Född 1691-09-25. Död 1692.
   Margareta Andersdotter (749). Född 1692-09-24. Död 1693-04-30.
   Jan Andersson (750). Född 1694-03-08 i Väsby, Frötuna (AB). Död
     1765-12-06 i Väsby, Frötuna (AB).
   Karin Andersdotter (724). Född omkring 1697 i Väsby, Frötuna (AB).
     (Se IX:488).
   Anna Andersdotter (755). Född 1699-06-03.
   Per Andersson (759). Född 1700-12-25 i Väsby, Frötuna (AB). Död
     1780-05-29.
   Margareta Andersdotter (762). Född 1701-12-17.
   Brita Andersdotter (765). Född 1705-12-27.

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 53
------------------------------------------------------------------------
Gift 2:o 1729 jan med Anna Mattsdotter (771). fr Östhammar.

X:976 mm mm ff mm mm
Anna Nilsdotter (2768). Född omkring 1660. Död 1726-08-18 i Frötuna
(AB). (Barn IX:488, Far XI:1951, Mor XI:1952)

Gift omkring 1680 med föregående ana.


---------------------------- Generation XI  ----------------------------

XI:1281 mf mf ff ff ff f
Mats Joensson (515). Stortorpet,Rådmansö. Född i Skärsta, Edebo (AB).
Död (efter1653). (Barn X:641, Far XII:2561)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Mattsson (502). (Se X:641).

XI:1282 mf mf ff ff ff m
Sigrid Andersdotter (516). Född i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Barn
X:641, Far XII:2563)

Gift med föregående ana.

XI:1293 mf mf ff fm mf f
Matts Larsson Gris (531). Född omkring 1605 (Dombok 1699). Död 1685 i
Väsby, Frötuna (AB). (Barn X:647)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Mattsson (518). Född omkring 1633 i Väsby, Frötuna (AB). Död
     1712-06-17. (Se X:647).
   Per Mattsson (688). Född omkring 1640. Död 1697. (Se X:969).

XI:1294 mf mf ff fm mf m
Rasmusdotter (532). Död 1685 i Väsby, Frötuna (AB). (Barn X:647, Far
XII:2587, Mor XII:2588)

Gift med föregående ana.

XI:1295 mf mf ff fm mm f
Anders (536). Grovö, Frötuna. (Barn X:648)

Gift

                                 Barn:
   Johan Andersson (537). Född omkring 1626. Död 1711-02-19 i Grovö,
     Frötuna (AB).
   Per Andersson (538). Död före 1698 i Eknö, Länna (AB).
   Olof Andersson (539). Född omkring 1639. Död 1719-12-15 i Grovö,
     Frötuna (AB).
   Kerstin Andersdotter (521). Född omkring 1645 i Grovö, Frötuna (AB).
     Död 1697-06-27 i Väsby, Frötuna (AB). (Se X:648).

XI:1619 mm ff mf mf fm f
Olof Larsson (911). Nabbo. Död efter 1623. (Barn X:810, Far XII:3237)

Gift med efterföljande ana.

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 54
------------------------------------------------------------------------
                                 Barn:
   Karin Olsdotter (909). Död före 1691. (Se X:810).

XI:1620 mm ff mf mf fm m
Karin Andersdotter (913). fr Klockaregården. (Barn X:810, Far XII:3239)

Gift med föregående ana.

XI:1633 mm ff mm ff ff f
Matts Persson (1079). Bonde. (Barn X:817)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Matts Mattsson (1073). Född 1613 i Uppveda, Vätö (AB). Död 1693-08-20
     i Vissbole, Roslags-Bro (AB). (Se X:817).

XI:1634 mm ff mm ff ff m
Elisabet Mårtensdotter (1080). (Barn X:817)

Gift med föregående ana.

XI:1653 mm ff mm mf mf f
Matts Larsson Gris (1155). Född omkring 1605 (HD 1669). Död 1685 i
Väsby, Frötuna (AB). (Barn X:827)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Mattsson (1145). Född omkring 1633. Levde * mtl skatte i
     Björknäs, Frötuna (AB). (Se X:827).
   Per Mattsson (1158). Född omkring 1640 i Näs, Roslags-Bro (AB). Död
     1697-05-30 i Görla, Frötuna (AB).

XI:1654 mm ff mm mf mf m
Rasmusdotter (1156). Död 1685 i Väsby, Frötuna (AB). (Barn X:827, Far
XII:3307)

Gift med föregående ana.

XI:1655 mm ff mm mf mm f
Anders (1160). (Barn X:828)

Gift

                                 Barn:
   Johan Andersson (1161). Född omkring 1626 i Grovö, Frötuna (AB).
   Per Andersson (1162). Född i Grovö, Frötuna (AB). Död före 1698 i
     Eknö, Länna (AB).
   Olof Andersson (1163). Född 1639 i Grovö, Frötuna (AB). Död
     1719-12-15 i Grovö, Frötuna (AB).
   Kerstin Andersdotter (1151). Född 1645 i Grovö, Frötuna (AB). Död
     1697-06-27 i Väsby, Frötuna (AB). (Se X:828).

XI:1657 mm ff mm mm ff f
Anders (1103). (Barn X:829)

Gift

                                 Barn:
   Erik Andersson (1104). Död före 1686 i Väthovda, Vätö (AB) (HD 1686

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 55
------------------------------------------------------------------------
     (Bro)).
   Matts Andersson (1105). Död före 1686 i Väthovda, Vätö (AB) (HD 1686
     (Bro)).
   Anders Andersson (1093). Levde på 1/3 hemman i Väthovda, Vätö (AB)
     (HD 1735 (Bro)). (Se X:829).

XI:1661 mm ff mm mm mf f
Erik Rasmusson (1107). Född i Björknäs, Frötuna (AB). (Barn X:831, Far
XII:3321, Mor XII:3322)

Gift

                                 Barn:
   Olof Ersson (1099). Född omkring 1645. Levde på 1 mtl i Björknäs,
     Frötuna (AB). Levde på 1/4 mtl i Björknäs, Frötuna (AB) (ML 1668).
     Död 1697-05-20 i Björknäs, Frötuna (AB). (Se X:831).
   Erik Ersson (1108). Född i Björknäs, Frötuna (AB).
   Anders Ersson (1109). Född i Björknäs, Frötuna (AB).
   Margareta Ersdotter (1110). Född i Björknäs, Frötuna (AB).

XI:1859 mm mf mf ff fm f
Anders Andersson (16). Bonde i Hammarby,Frötuna. (Barn X:930)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Margareta Andersdotter (3212). Född omkring 1634 i Frötuna (AB). Död
     1729-01-30 i Frötuna (AB). (Se X:930).

XI:1860 mm mf mf ff fm m
Karin Persdotter (17). (Barn X:930)

Gift med föregående ana.

XI:1928 mm mm ff ff mm m
Brita Ersdotter (774). (Barn X:964)

Gift

                                 Barn:
   Margareta Ersdotter (675). (Se X:964).

XI:1933 mm mm ff fm mf f
Rasmus (776). Troligen Kaggboda. (Barn X:967)

Gift

                                 Barn:
   Erik Rasmusson (677). Född omkring 1630. Död 1697-04-11 i
     Spillersboda, Frötuna (AB). (Se X:967).
   Olof (777).
   dotter (780). Boende iVäsbt.

XI:1935 mm mm ff fm mm f
Mårten Byrilsson (784). Död 1663 (KR Frötuna). (Barn X:968, Far
XII:3869)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Mårtensdotter (678). (Se X:968).

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 56
------------------------------------------------------------------------
XI:1936 mm mm ff fm mm m
Karin (785). (Barn X:968)

Gift med föregående ana.

XI:1937 mm mm ff mf ff f
Matts Larsson Gris (531). Född omkring 1605 (Dombok 1699). Död 1685 i
Väsby, Frötuna (AB). Anförlust, se sida 53.

XI:1938 mm mm ff mf ff m
Rasmusdotter (532). Död 1685 i Väsby, Frötuna (AB). Anförlust, se sida
53.

XI:1945 mm mm ff mm ff f
Rasmus Bertilsson (551). Björknäs. Död före 1663. (Barn X:973, Far
XII:3889)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Rasmusdotter (532). Död 1685 i Väsby, Frötuna (AB). (Se XI:1294).
   Olof Rasmusson (727). Född omkring 1649. Död 1695-05-16 i Björknäs,
     Frötuna (AB). (Se X:973).
   Erik Rasmusson (786). i Björknäs.
   Lars Rasmusson (787). i Snäckan.
   Brita Rasmusdotter (788).
   Maria Rasmusdotter (789).
   Anna Rasmusdotter (793).

XI:1946 mm mm ff mm ff m
Margareta Ersdotter (533). fr Lågarö, Rådmansö. (Barn X:973, Far
XII:3891)

Gift med föregående ana.

XI:1949 mm mm ff mm mf f
Erik Persson (795). Född omkring 1619. Död 1721-03-11 i Hammarby,
Frötuna (AB). (Barn X:975, Far XII:3897, Mor XII:3898)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anders Ersson (742). Född omkring 1658. Död 1733-03-23 i Väsby,
     Frötuna (AB). (Se X:975).
   Per Ersson (797). Född omkring 1666. Död 1720-09-09 i Clementsboda,
     Frötuna (AB).
   Karin Ersdotter (800). Född omkring 1669. Död 1743-01-22 i Västernäs,
     Rådmansö (AB).
   Kerstin Ersdotter (804). Född omkring 1671. Död 1761-12-23 i Väsby,
     Frötuna (AB).
   Lars Ersson (809). Född omkring 1677. Död 1755-03-20 i Hammarby,
     Frötuna (AB).
   Erik Ersson (733). Född omkring 1680. Död 1757-12-25 i Hammarby,
     Frötuna (AB).

XI:1950 mm mm ff mm mf m
Margareta Andersdotter (796). Född omkring 1634 i Hammarby, Frötuna
(AB). Död 1729-01-30 i Hammarby, Frötuna (AB). (Barn X:975, Far
XII:3899, Mor XII:3900)

Gift med föregående ana.

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 57
------------------------------------------------------------------------
XI:1951 mm mm ff mm mm f
Nils Rasmusson (5). Bonde I Väsby, Frötuna. Död Före 1679. (Barn X:976,
Far XII:3901)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Anna Nilsdotter (2768). Född omkring 1660. Död 1726-08-18 i Frötuna
     (AB). (Se X:976).

XI:1952 mm mm ff mm mm m
Lisbeta Persdotter (6). Död mellan 1697 och 1715. (Barn X:976, Far
XII:3903)

Gift med föregående ana.


---------------------------- Generation XII ----------------------------

XII:2561 mf mf ff ff ff ff
Joen Ingolsson (543). Bonde i Skästa, Edebo. Död omkring 1570. (Barn
XI:1281, Far XIII:5121)

Gift

                                 Barn:
   Mats Joensson (544).
   Mats Joensson (515). Född i Skärsta, Edebo (AB). Död (efter1653). (Se
     XI:1281).
   Anders Joensson (546).

XII:2563 mf mf ff ff ff mf
Anders (548). Brevik. (Barn XI:1282)

Gift

                                 Barn:
   Nils Andersson (549).
   Sigrid Andersdotter (516). Född i Brevik((N), Rådmansö (AB). (Se
     XI:1282).

XII:2587 mf mf ff fm mf mf
Rasmus Bertilsson (551). Död före 1663. Anförlust, se sida 56.

XII:2588 mf mf ff fm mf mm
Margareta Ersdotter (533). Anförlust, se sida 56.

XII:3237 mm ff mf mf fm ff
Lars Olsson (915). Nabbo. (Barn XI:1619)

Gift

                                 Barn:
   Olof Larsson (911). Död efter 1623. (Se XI:1619).
   Anders Olsson (916). Svinö.

XII:3239 mm ff mf mf fm mf
Anders Olsson (918). (Barn XI:1620)

Gift

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 58
------------------------------------------------------------------------
                                 Barn:
   Karin Andersdotter (913). (Se XI:1620).

XII:3307 mm ff mm mf mf mf
Rasmus Bertilsson (1169). (Barn XI:1654, Far XIII:6613)

Gift

                                 Barn:
   Rasmusdotter (1156). Levde i Väsby, Frötuna (AB). Död 1685 i Väsby,
     Frötuna (AB). (Se XI:1654).

XII:3321 mm ff mm mm mf ff
Rasmus Bertilsson (1115). Död före 1669 (HD 1669). (Barn XI:1661)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Olof Rasmusson (1116). Född omkring 1649 i Björknäs, Frötuna (AB).
     Död 1695-05-16 i Björknäs, Frötuna (AB).
   Erik Rasmusson (1107). Levde på * mtl i Björknäs, Frötuna (AB) (ML
     1664). Född i Björknäs, Frötuna (AB). (Se XI:1661).
   Lars Rasmusson (1117). Född i Björknäs, Frötuna (AB).
   Brita Rasmusdotter (1118). Född i Björknäs, Frötuna (AB).
   Maria Rasmusdotter (1119). Född i Björknäs, Frötuna (AB).
   Anna Rasmusdotter (1120). Född i Björknäs, Frötuna (AB).

XII:3322 mm ff mm mm mf fm
Margareta Ersdotter (1121). Född i Lågarö, Rådmansö (AB) (HD 1669).
(Barn XI:1661, Far XIII:6643)

Gift med föregående ana.

XII:3869 mm mm ff fm mm ff
Byril Ersson (815). (Barn XI:1935, Far XIII:7737)

Gift

                                 Barn:
   Mårten Byrilsson (784). Död 1663 (KR Frötuna). (Se XI:1935).
   Matts (816).
   Erik (817).
   Anna (818).

XII:3889 mm mm ff mm ff ff
Bertil (1165). (Barn XI:1945)

Gift

                                 Barn:
   Rasmus Bertilsson (551). Död före 1663. (Se XI:1945).
   Hogan Bertilsson (1166).

XII:3891 mm mm ff mm ff mf
Erik (820). Boende i Lågarö, Rådmansö. (Barn XI:1946)

Gift

                                 Barn:
   Anmders Ersson (821). Död (före1669).
   Margareta Ersdotter (533). (Se XI:1946).

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 59
------------------------------------------------------------------------
XII:3897 mm mm ff mm mf ff
Per Bertilsson (824). Hammarby och Vreta. (Barn XI:1949)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Erik Persson (795). Född omkring 1619. Död 1721-03-11 i Hammarby,
     Frötuna (AB). (Se XI:1949).
   Rasmus Persson (825). Hammarby.
   Johan Persson (826). Östernäs.
   Per Persson (829). Västernäs.

XII:3898 mm mm ff mm mf fm
Davidsdotter (830). (Barn XI:1949, Far XIII:7795)

Gift med föregående ana.

XII:3899 mm mm ff mm mf mf
Anders Andersson (832). Hammarby, Frötuna. (Barn XI:1950)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Margareta Andersdotter (796). Född omkring 1634 i Hammarby, Frötuna
     (AB). Död 1729-01-30 i Hammarby, Frötuna (AB). (Se XI:1950).
   Karin Andersdotter (833). Född omkring 1644. Död 1734-05-06 i
     Baltora, Frötuna (AB).
   Anna Andersdotter (837).

XII:3900 mm mm ff mm mf mm
Karin Persdotter (840). (Barn XI:1950, Far XIII:7799)

Gift med föregående ana.

XII:3901 mm mm ff mm mm ff
Rasmus Olsson (8). Bonde i Väsby Frötuna. (Barn XI:1951, Far XIII:7801,
Mor XIII:7802)

Gift

                                 Barn:
   Nils Rasmusson (5). Död Före 1679. (Se XI:1951).

XII:3903 mm mm ff mm mm mf
Per Mattsson (10). Bonde i Undra, Lohärad. Död Före 1666. (Barn XI:1952,
Far XIII:7805)

Gift

                                 Barn:
   Lisbeta Persdotter (6). Död mellan 1697 och 1715. (Se XI:1952).


--------------------------- Generation XIII  ---------------------------

XIII:5121 mf mf ff ff ff ff f
Ingol (553). Skärsta, Edebo. (Barn XII:2561)

Gift

 

 

 

 

2010-10-20                                                       Sida 60
------------------------------------------------------------------------
                                 Barn:
   Per (554).
   Anders (555).
   Olof (558).
   Joen Ingolsson (543). Död omkring 1570. (Se XII:2561).

XIII:6613 mm ff mm mf mf mf f
Bertil (1171). (Barn XII:3307)

Gift

                                 Barn:
   Rasmus Bertilsson (1169). (Se XII:3307).
   Hogan Bertilsson (1172).

XIII:6643 mm ff mm mm mf fm f
Erik (1123). Född i Lågarö, Rådmansö (AB). (Barn XII:3322)

Gift

                                 Barn:
   Anders Ersson (1125). Född i Lågarö, Rådmansö (AB) (HD 1669). Död
     före 1669 (HD 1669).
   Hans Ersson (1126). Född i Lågarö, Rådmansö (AB) (HD 1669).
   Margareta Ersdotter (1121). Född i Lågarö, Rådmansö (AB) (HD 1669).
     Levde i Björknäs, Frötuna (AB). (Se XII:3322).

XIII:7737 mm mm ff fm mm ff f
Erik (842). (Barn XII:3869)

Gift

                                 Barn:
   Byril Ersson (815). (Se XII:3869).
   Maria (843).
   Gertrud (844).

XIII:7795 mm mm ff mm mf fm f
David (851). (Barn XII:3898)

Gift

                                 Barn:
   Davidsdotter (830). (Se XII:3898).
   dotter (852).

XIII:7799 mm mm ff mm mf mm f
Per (847). trol. i Hammarby, Frötuna. (Barn XII:3900)

Gift

                                 Barn:
   Karin Persdotter (840). (Se XII:3900).
   Maria (848).
   Margareta (849).

XIII:7801 mm mm ff mm mm ff f
Olof Ersson (12). Bonde i Väsby, Frötuna. (Barn XII:3901)

Gift med efterföljande ana.

 

 

 


2010-10-20                                                       Sida 61
------------------------------------------------------------------------
                                 Barn:
   Rasmus Olsson (8). (Se XII:3901).

XIII:7802 mm mm ff mm mm ff m
Ingrid Larsdotter (13). (Barn XII:3901, Far XIV:15603, Mor XIV:15604)

Gift med föregående ana.

XIII:7805 mm mm ff mm mm mf f
Matts Mattsson (19). Bonde i Undra, Lohärad. (Barn XII:3903)

Gift

                                 Barn:
   Per Mattsson (10). Död Före 1666. (Se XII:3903).


---------------------------- Generation XIV ----------------------------

XIV:15603 mm mm ff mm mm ff mf
Lars Olofsson (21). Bonde i Kudberga,Rosl-Bro. (Barn XIII:7802)

Gift med efterföljande ana.

                                 Barn:
   Ingrid Larsdotter (13). (Se XIII:7802).

XIV:15604 mm mm ff mm mm ff mm
Gertrud Gunnarsdotter (22). (Barn XIII:7802)

Gift med föregående ana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 62
------------------------------------------------------------------------
Ahlgren, Johan (396) ................................................ 24
Ahlgren, Stina (Kjerstin) 1750- (1645) ........................... 16 24
Andersdotter Lindermark, Anna Brita 1819-1878 (3070) .............. 7 12
Andersdotter, Anna Greta 1786- (1998) ............................... 14
Andersdotter, Anna (837) ............................................ 59
Andersdotter, Anna 1675?-1744 (893) ................................. 33
Andersdotter, Anna 1686?-1762 (66) .................................. 36
Andersdotter, Anna 1699- (755) ...................................... 52
Andersdotter, Anna 1706-1762 (1048) .............................. 37 44
Andersdotter, Anna 1709- (61) ....................................... 36
Andersdotter, Anna 1738- (275) ...................................... 36
Andersdotter, Anna 1746- (339) ...................................... 30
Andersdotter, Anna 1753-1756 (858) .................................. 28
Andersdotter, Anna 1765-1766 (267) .................................. 30
Andersdotter, Anna 1769- (950) ...................................... 17
Andersdotter, Anna 1781- (1993) ..................................... 16
Andersdotter, Anna 1785-1843 (3077) .............................. 12 20
Andersdotter, Anna 1794-1821 (235) .................................. 19
Andersdotter, Anna 1805-1809 (2874) ................................. 10
Andersdotter, Brita -1724 (1051) .................................... 43
Andersdotter, Brita 1705- (765) ..................................... 52
Andersdotter, Brita 1728-1768 (278) ................................. 37
Andersdotter, Brita 1733-1770 (2545) ............................. 28 36
Andersdotter, Brita 1744- (2702) .................................... 31
Andersdotter, Brita 1769- (2694) ................................. 21 32
Andersdotter, Brita 1773- (1992) .................................... 16
Andersdotter, Cajsa 1794- (2002) .................................... 14
Andersdotter, Cherstin 1769- (1991) ................................. 16
Andersdotter, Edla Mathilda 1869- (2524) ............................. 3
Andersdotter, Ingrid (1963) ......................................... 23
Andersdotter, Ingrid 1790- (1999) ................................... 14
Andersdotter, Josefina Cat. 1864- (2523) ............................. 3
Andersdotter, Karin (913) ........................................ 54 58
Andersdotter, Karin 1644?-1734 (833) ................................ 59
Andersdotter, Karin 1697?- (724) ................................. 47 52
Andersdotter, Karin 1730- (3116) .................................... 30
Andersdotter, Karin 1735-1785? (2089) ............................ 29 37
Andersdotter, Karin 1747- (277) ..................................... 36
Andersdotter, Karin 1763- (853) ..................................... 17
Andersdotter, Karin 1794- (2776) .................................... 19
Andersdotter, Katrina (Caisa) 1805- (2488) ........................ 6 10
Andersdotter, Kerstin 1645-1697 (1151) ........................... 50 54
Andersdotter, Kerstin 1645?-1697 (521) ........................... 48 53
Andersdotter, Kjerstin 1739?- (337) ................................. 30
Andersdotter, Maja Greta 1819- (2567) ................................ 8
Andersdotter, Maja -1707 (1088) ..................................... 44
Andersdotter, Margareta 1634?-1729 (3212) ........................ 51 55
Andersdotter, Margareta 1634?-1729 (796) ......................... 56 59
Andersdotter, Margareta 1692-1693 (749) ............................. 52
Andersdotter, Margareta 1701- (762) ................................. 52
Andersdotter, Margareta 1706- (2878) ................................ 27
Andersdotter, Margareta 1710-(...) (1091) ........................... 44
Andersdotter, Margareta 1716- (2395) ................................ 22
Andersdotter, Margareta 1743- (276) ................................. 36
Andersdotter, Margareta 1750- (340) ................................. 30
Andersdotter, Margta 1773- (951) .................................... 17
Andersdotter, Maria 1643?-1720 (905) ................................ 43
Andersdotter, Maria 1766-1827 (3087) ............................. 10 17
Andersdotter, Sara 1775- (2493) .................................. 10 16
Andersdotter, Sigrid (516) ....................................... 53 57
Andersdotter, Stina 1819- (2566) ..................................... 8

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 63
------------------------------------------------------------------------
Andersson, Alexander 1800-1806 (1385) ............................... 21
Andersson, Anders Gustav 1860- (2522) ................................ 3
Andersson, Anders (1093) ......................................... 50 55
Andersson, Anders (16) .............................................. 55
Andersson, Anders (1985) ............................................ 23
Andersson, Anders (45) .............................................. 34
Andersson, Anders (832) ............................................. 59
Andersson, Anders -1707 (1087) ...................................... 44
Andersson, Anders 1671?-1727 (1083) .............................. 44 50
Andersson, Anders 1707- (1958) ...................................... 23
Andersson, Anders 1708-(...) (1090) ................................. 44
Andersson, Anders 1709- (29) ..................................... 27 35
Andersson, Anders 1730- (274) ....................................... 36
Andersson, Anders 1734- (1982) ................................... 16 23
Andersson, Anders 1741- (279) ....................................... 37
Andersson, Anders 1752- (1756) ................................... 20 30
Andersson, Anders 1763- (1989) ................................... 20 32
Andersson, Anders 1778- (1994) ...................................... 16
Andersson, Anders 1778- (2141) ...................................... 10
Andersson, Anders 1780- (234) ....................................... 19
Andersson, Anders 1792-1853 (2507) ................................ 8 14
Andersson, Anna 1730- (1955) ..................................... 15 23
Andersson, Efraim Sigfrid 1884- (1407) ............................... 3
Andersson, Eric (2777) .............................................. 32
Andersson, Eric 1705- (2780) ..................................... 25 33
Andersson, Eric 1735-1807 (1656) ................................. 16 24
Andersson, Erik (1941) .............................................. 14
Andersson, Erik (3108) .............................................. 34
Andersson, Erik (42) ................................................ 34
Andersson, Erik (...)-1765 (876) ................................. 25 33
Andersson, Erik -1686 (1104) ........................................ 54
Andersson, Erik 1683?-1743 (743) .................................... 52
Andersson, Erik 1699-1759 (1086) .................................... 44
Andersson, Erik 1734- (334) ......................................... 30
Andersson, Erik 1755-1756 (859) ..................................... 28
Andersson, Erik 1768-1814 (2134) ................................. 11 18
Andersson, Erik 1782- (249) ......................................... 20
Andersson, Erik 1801-1875 (2486) ................................... 6 9
Andersson, Jan (...)-1784 (2919) .................................... 32
Andersson, Jan 1682?-1747 (896) ..................................... 33
Andersson, Jan 1694-1765 (750) ...................................... 52
Andersson, Jan 1718-1799 (51) .................................... 28 36
Andersson, Jan 1719-1756 (1975) ..................................... 15
Andersson, Jan 1744- (338) .......................................... 30
Andersson, Jan 1789- (2497) ......................................... 11
Andersson, Jan 1796- (2003) ......................................... 14
Andersson, Johan Eric 1858- (2521) ................................... 3
Andersson, Johan 1626?- (1161) ...................................... 54
Andersson, Johan 1626?-1711 (537) ................................... 53
Andersson, Johan 1694-1765 (2698) ................................ 39 45
Andersson, Johan 1712- (26) ...................................... 27 34
Andersson, Johan 1725- (2008) ....................................... 22
Andersson, Lars (2560) .............................................. 21
Andersson, Lars 1804- (1388) ......................................... 9
Andersson, Matts -(..1686) (1105) ................................... 55
Andersson, Måns (...)-1762 (63) ..................................... 42
Andersson, Nils (549) ............................................... 57
Andersson, Nils 1790- (2775) ........................................ 19
Andersson, Olof (1085) .............................................. 44
Andersson, Olof (1397) .............................................. 16
Andersson, Olof 1639-1719 (1163) .................................... 54

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 64
------------------------------------------------------------------------
Andersson, Olof 1639?-1719 (539) .................................... 53
Andersson, Olof 1731- (1954) ........................................ 15
Andersson, Per -(...) (538) ......................................... 53
Andersson, Per -(..1698) (1162) ..................................... 54
Andersson, Per 1690-1691 (747) ...................................... 52
Andersson, Per 1700-1780 (759) ...................................... 52
Andersson, Per 1745-1809 (2764) .................................. 18 27
Andersson, Per 1785-1864 (3076) .................................. 11 19
Andersson, Per 1798- (1384) ......................................... 21
Andersson, Pär 1769- (2920) ......................................... 32
Andersson, Zacharias 1805-1811 (2004) ............................... 14
Andersson, Zachris 1725- (2006) ..................................... 22
Andersson, Zakarias 1813-1846 (2471) ............................... 5 8
Andersson?, Anders 1684-1715 (861) .................................. 36
Bengtsdotter, Brita 1715- (2559) .................................... 22
Bengtsdotter, Katarina 1727- (1976) ................................. 15
Bengtsdotter, Stina 1794-1836 (2508) .............................. 8 14
Bengtsson, Bengt 1701?-1769 (2505) .................................. 21
Bengtsson, Erik (1969) .............................................. 22
Bengtsson, Jan (1962) ............................................... 23
Bengtsson, Jan 1619?-1717 (1138) .................................... 49
Bengtsson, Jan 1619?-1717 (507) ..................................... 47
Bengtsson, Jan 1799- (1943) ........................................ 5 9
Bengtsson, Lars 1735-1822? (2503) ............................. 13 14 21
Bengtsson, h till b -1751 (2552) .................................... 21
Berggren, Carl Jacob Groth 1749- (1634) .......................... 16 24
Bertilsson, Hogan (1166) ............................................ 58
Bertilsson, Hogan (1172) ............................................ 60
Bertilsson, Per (824) ............................................... 59
Bertilsson, Rasmus (1169) ........................................ 58 60
Bertilsson, Rasmus -(...) (551) ............................... 56 57 58
Bertilsson, Rasmus -(..1669) (1115) ................................. 58
Bolin, Maria Charlotta 1714- (2137) ................................. 24
Byrilsson, Mårten -(...) (784) ................................... 55 58
Carin, (...)- (680) ................................................. 51
Carlsdotter, Margareta 1721- (2009) ................................. 22
Ericsdotter, Anna 1747- (2588) ...................................... 31
Ericsdotter, Ebba 1707- (2597) ...................................... 26
Ericsdotter, Karin 1702-1771 (2699) ................................. 40
Ericsson, Anders (2770) ............................................. 32
Ericsson, Johan 1700-1777 (2876) ................................. 26 34
Eriksdotter, Anna 1717- (40) ..................................... 27 34
Eriksdotter, Anna 1727- (52) ..................................... 29 36
Eriksdotter, Anna 1819- (230) ....................................... 11
Eriksdotter, Anna 1840-1874 (3198) ................................... 7
Eriksdotter, Brita 1745- (23) .................................... 18 27
Eriksdotter, Brita 1760- (425) ...................................... 26
Eriksdotter, Brita 1772- (3133) ..................................... 31
Eriksdotter, Cherstin (1986) ........................................ 23
Eriksdotter, Ingeborg 1667-1692 (681) ............................... 51
Eriksdotter, Karin 1741- (285) ...................................... 38
Eriksdotter, Katarina 1840-1840 (3197) ............................... 7
Eriksdotter, Kerstin 1753- (420) .................................... 26
Eriksdotter, Kerstin 1776- (3134) ................................... 31
Eriksdotter, Margareta 1710- (617) .................................. 46
Eriksdotter, Margareta 1753- (2511) .............................. 13 22
Eriksdotter, Margareta 1769- (3132) ................................. 31
Eriksson Österlund, Johan 1816- (229) ............................... 11
Eriksson, Anders Erik 1873-1898 (2742) ............................... 4
Eriksson, Anders Gustaf 1865- (2481) ................................. 3
Eriksson, Anders 1673?-1698 (684) ................................... 51

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 65
------------------------------------------------------------------------
Eriksson, Anders 1746- (2396) ....................................... 22
Eriksson, Anders 1751-1752 (419) .................................... 26
Eriksson, Anders 1761-1762 (2889) ................................... 17
Eriksson, Anders 1822- (231) ........................................ 11
Eriksson, Anna Kristina 1859- (2479) ................................. 3
Eriksson, August Emanuel 1885-1910 (2744) ............................ 4
Eriksson, Erik 1713- (39) ........................................... 27
Eriksson, Erik 1734- (283) .......................................... 38
Eriksson, Erik 1749- (416) .......................................... 26
Eriksson, Erik 1811-1861 (3057) ................................... 6 11
Eriksson, Johannes 1779- (238) ...................................... 18
Eriksson, Johan Fridolf 1870-1895 (2741) ............................. 4
Eriksson, Johan Olof 1862-1893 (2480) ................................ 3
Eriksson, Johan 1726- (282) ......................................... 38
Eriksson, Karl August 1867- (2482) ................................... 3
Eriksson, Karl Ernfrid 1879-1947 (2743) .............................. 4
Eriksson, Klarina 1876-1904 (2948) ................................. 2 4
Eriksson, Mats (233) ................................................ 19
Eriksson, Matts 1769- (432) ......................................... 26
Eriksson, Olof 1737- (284) .......................................... 38
Eriksson, Olof 1755-1755 (424) ...................................... 26
Eriksson, Olof 1778-1778 (237) ...................................... 18
Eriksson, Per 1747- (286) ........................................... 38
Eriksson, Per 1763-1764 (427) ....................................... 26
Eriksson, Per-Erik 1838-1838 (3196) .................................. 7
Eriksson, Sara 1893-1909 (2080) ...................................... 4
Eriksson, Tomas 1765- (428) ......................................... 26
Ersdotter, Anna (1060) .............................................. 43
Ersdotter, Anna (43) ................................................ 35
Ersdotter, Anna (902) ............................................... 33
Ersdotter, Anna (...)- (872) ........................................ 17
Ersdotter, Anna 1680?- (343) ........................................ 38
Ersdotter, Anna 1686-1764 (3180) .................................... 35
Ersdotter, Anna 1686-1764 (3184) .................................... 35
Ersdotter, Anna 1713-1769 (3111) ................................. 30 39
Ersdotter, Anna 1720- (2586) ........................................ 23
Ersdotter, Anna 1734- (55) ....................................... 29 37
Ersdotter, Anna 1740-1813 (2537) ................................. 17 25
Ersdotter, Anna 1756- (2397) ........................................ 22
Ersdotter, Anna 1765-1766 (431) ..................................... 26
Ersdotter, Anna 1771- (1375) ........................................ 31
Ersdotter, Brita (529) .............................................. 48
Ersdotter, Brita (774) .............................................. 55
Ersdotter, Brita (...)- (863) ....................................... 36
Ersdotter, Brita -(...) (1076) ...................................... 49
Ersdotter, Brita 1665?-1734 (631) ................................ 46 51
Ersdotter, Brita 1699-1715 (638) .................................... 46
Ersdotter, Brita 1715-1715 (862) .................................... 36
Ersdotter, Brita 1734-1734 (868) .................................... 36
Ersdotter, Brita 1769- (1978) .................................... 20 31
Ersdotter, Carin, Kjerstin 1717- (625) .............................. 46
Ersdotter, Ingrid 1677-1760 (273) ................................... 42
Ersdotter, Ingrid 1698- (1044) ................................... 37 43
Ersdotter, Ingrid 1706- (451) ....................................... 34
Ersdotter, Ingrid 1733-1800 (2541) ............................... 30 38
Ersdotter, Ingrid 1735-1817 (2587) .................................. 31
Ersdotter, Ingrid 1762- (49) ..................................... 19 29
Ersdotter, Karin 1669?-1743 (800) ................................... 56
Ersdotter, Karin 1680?- (628) .................................... 46 51
Ersdotter, Karin 1759- (1767) .................................... 20 30
Ersdotter, Karin 1767- (3135) ....................................... 31

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 66
------------------------------------------------------------------------
Ersdotter, Kerstin 1671?-1761 (804) ................................. 56
Ersdotter, Kerstin 1675-(...) (1129) ............................. 44 50
Ersdotter, Kerstin 1675-1760 (953) .................................. 33
Ersdotter, Kerstin 1675?-1753 (487) .............................. 42 48
Ersdotter, Kerstin 1705?-1784 (2918) ............................. 40 46
Ersdotter, Kerstin 1719-1789 (887) .................................. 32
Ersdotter, Lovisa 1797-1854 (3021) ................................ 6 10
Ersdotter, Magareta (508) ........................................... 47
Ersdotter, Maja 1747- (2765) ........................................ 18
Ersdotter, Malin (2554) ............................................. 37
Ersdotter, Malin 1728?- (345) ....................................... 38
Ersdotter, Margareta (1054) ......................................... 44
Ersdotter, Margareta (1110) ......................................... 55
Ersdotter, Margareta (1121) ...................................... 58 60
Ersdotter, Margareta (1139) ......................................... 49
Ersdotter, Margareta (533) .................................... 56 57 58
Ersdotter, Margareta (675) ....................................... 51 55
Ersdotter, Margareta (888) .......................................... 33
Ersdotter, Margareta (...)-1788 (877) ............................ 25 33
Ersdotter, Margareta 1680-1765 (73) ................................. 38
Ersdotter, Margareta 1695- (1066) ................................... 43
Ersdotter, Margareta 1740?-(...) (1668) .......................... 17 25
Ersdotter, Margareta 1765- (1369) ................................... 31
Ersdotter, Margareta 1775- (2112) ................................... 18
Ersdotter, Margta 1728- (300) ....................................... 25
Ersdotter, Maria Margareta 1804-1865 (3045) ....................... 6 11
Ersdotter, Maria -1718 (1095) ....................................... 50
Ersdotter, Maria 1692- (1063) ....................................... 43
Ersdotter, Marita 1722-1761 (864) ................................... 36
Ersdotter, Sara Kristina 1836-1912 (2485) .......................... 4 6
Ersson (Forsman), Johan (886) ....................................... 25
Ersson, Anders (1070) ............................................... 43
Ersson, Anders (1109) ............................................... 55
Ersson, Anders (892) ................................................ 33
Ersson, Anders (...)- (869) ......................................... 17
Ersson, Anders -(...) (636) ......................................... 46
Ersson, Anders -(..1669) (1125) ..................................... 60
Ersson, Anders 1658?-1733 (2767) ................................. 45 51
Ersson, Anders 1658?-1733 (742) .................................. 52 56
Ersson, Anders 1705?- (3110) ..................................... 30 38
Ersson, Anders 1711-1772 (2455) .................................. 24 32
Ersson, Anders 1730- (882) .......................................... 25
Ersson, Anders 1738-1792 (2536) .................................. 17 25
Ersson, Anders 1786- (2123) ......................................... 19
Ersson, Anmders -(...) (821) ........................................ 58
Ersson, Byril (815) .............................................. 58 60
Ersson, Eric 1714- (2394) ........................................... 22
Ersson, Eric 1743- (1373) ........................................... 31
Ersson, Eric 1808-1878 (2188) ....................................... 10
Ersson, Erik (1108) ................................................. 55
Ersson, Erik (900) .................................................. 33
Ersson, Erik (...)- (505) ........................................... 47
Ersson, Erik 1675?-1753 (68) ..................................... 36 43
Ersson, Erik 1680?-1757 (733) ....................................... 56
Ersson, Erik 1685?- (3113) .......................................... 39
Ersson, Erik 1689- (1057) ........................................... 43
Ersson, Erik 1692-1694 (637) ........................................ 46
Ersson, Erik 1712- (622) ............................................ 46
Ersson, Erik 1720?- (344) ........................................... 38
Ersson, Erik 1729-(...) (879) ....................................... 25
Ersson, Erik 1745- (1039) ........................................... 29

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 67
------------------------------------------------------------------------
Ersson, Erik 1763-1823 (3086) .................................... 10 17
Ersson, Erik 1782-1858 (3074) .................................... 11 19
Ersson, Hans (1126) ................................................. 60
Ersson, Jan Erik 1845-1909 (2984) .................................. 4 7
Ersson, Jan 1708-1744 (2916) ..................................... 40 46
Ersson, Jan 1763- (1967) ......................................... 20 31
Ersson, Jan 1800-1871 (3033) ...................................... 6 11
Ersson, Johan (1071) ................................................ 43
Ersson, Johan 1645?-1715 (460) ............................. 41 43 45 47
Ersson, Johan 1703- (642) ........................................... 46
Ersson, Johan 1721?-(...) (593) ..................................... 40
Ersson, Johan 1747-1804 (1690) ................................... 17 25
Ersson, Johan 1776-1777 (1370) ...................................... 31
Ersson, Lars 1677?-1755 (809) ....................................... 56
Ersson, Lars 1757-1838 (2498) ..................................... 8 14
Ersson, Lars 1805-1857 (2468) ...................................... 5 8
Ersson, Mats 1675?- (348) ........................................... 45
Ersson, Mats 1780-1845 (2512) ..................................... 8 15
Ersson, Matts 1685?-1755 (632) ...................................... 46
Ersson, Olof (12) ................................................... 60
Ersson, Olof 1645?-1697 (1099) ................................... 50 55
Ersson, Olof 1671?-1715 (1152) ...................................... 50
Ersson, Olof 1702-1740 (639) ........................................ 46
Ersson, Olof 1759-1822 (3084) .................................... 20 31
Ersson, Per 1666?-1720 (797) ........................................ 56
Ersson, Per 1700-1750 (77) .......................................... 39
Ersson, Per 1738- (883) ............................................. 25
Ersson, Tomas -(...) (504) .......................................... 47
Gahnström, Håkan 1961- (2520) ........................................ 1
Gahnström, Kristina Elise 1958- (2509) ............................... 1
Gahnström, Sven-Olof Ingemar 1932- (1446) ............................ 1
Groth, Stina 1780- (3073) ........................................ 10 16
Gunnarsdotter, Carin (1149) ......................................... 50
Gunnarsdotter, Gertrud (22) ......................................... 61
Hansdotter, Karin 1700-1777 (3119) ............................... 39 45
Hansdotter, Malin -(...) (740) ...................................... 52
Hansdotter, Maria 1636?-1720 (1142) ................................. 49
Hansdotter, Maria 1636?-1720 (511) .................................. 48
Hansdotter, Sara 1770-1836 (1973) .................................... 9
Ingolsson, Joen -1570? (543) ..................................... 57 60
Jacobsdotter, Anna 1690?-1729 (3208) ................................ 39
Jacobsdotter, Brita 1743- (1374) .................................... 31
Jansdotter, Anna Stina 1800- (1378) ................................. 12
Jansdotter, Anna Ulrika 1840- (2735) ................................. 6
Jansdotter, Anna (...)-1775 (483) ................................... 41
Jansdotter, Anna 1716-(...) (1134) .................................. 44
Jansdotter, Anna 1754-1818 (1723) ................................ 19 28
Jansdotter, Anna 1759- (1935) .................................... 15 23
Jansdotter, Anna 1759?-1814 (1175) .................................. 21
Jansdotter, Anna 1765- (262) ........................................ 29
Jansdotter, Anna 1790-1861 (3075) ................................ 11 19
Jansdotter, Brita Elisabet 1827- (1951) .............................. 5
Jansdotter, Brita (1966) ............................................ 14
Jansdotter, Brita -1789 (1395) ...................................... 13
Jansdotter, Brita 1735-(...) (586) .................................. 40
Jansdotter, Brita 1771- (263) ....................................... 29
Jansdotter, Brita 1792-1793 (245) ................................... 19
Jansdotter, Brita 1792-1846 (3080) ............................... 12 20
Jansdotter, Karin 1700?-1759 (2555) .............................. 38 41
Jansdotter, Karin 1710- (732) ....................................... 25
Jansdotter, Karin 1754- (250) ....................................... 28

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 68
------------------------------------------------------------------------
Jansdotter, Kerstin (671) ........................................... 51
Jansdotter, Kerstin 1705-1710 (478) ................................. 41
Jansdotter, Kerstin 1707-1710 (1132) ................................ 44
Jansdotter, Kerstin 1711-1770 (1133) ................................ 44
Jansdotter, Kerstin 1711-1770 (480) ................................. 41
Jansdotter, Maja Greta 1834-1890 (2971) ............................ 4 6
Jansdotter, Margareta -1759 (2548) .................................. 13
Jansdotter, Margareta 1698-1770 (2466) .............................. 24
Jansdotter, Margareta 1704-1773 (2590) ........................... 39 45
Jansdotter, Margareta 1713-1781 (2540) ........................... 28 35
Jansdotter, Margareta 1741-1812? (2748) .......................... 18 27
Jansdotter, Margareta 1778-1835 (2501) ............................ 8 13
Jansdotter, Margareta 1796- (248) ................................... 19
Jansdotter, Margreta(Marita) 1750- (259) ............................ 28
Jansdotter, Margta 1690?-1758 (70) ............................... 36 41
Jansdotter, Maria 1699-1736 (1130) .................................. 44
Jansdotter, Maria 1699-1736 (436) ................................ 34 41
Jansd., Anna 1744- (2880) ........................................... 27
Jansson, Anders 1688?- (32) ...................................... 35 42
Jansson, Anders 1691?-1753 (65) ..................................... 36
Jansson, Anders 1725-1801 (3209) .................................... 39
Jansson, Anders 1730- (2881) ........................................ 27
Jansson, Anders 1732-1785 (2696) ................................. 32 40
Jansson, Anders 1745- (3206) ..................................... 18 27
Jansson, Anders 1752-1752 (857) ..................................... 28
Jansson, Anders 1757-1829 (252) ..................................... 28
Jansson, Anders 1781- (243) ......................................... 19
Jansson, Bengt 1756- (1972) ....................................... 9 15
Jansson, Erik 1664?-1736 (616) ................................... 46 51
Jansson, Erik 1701-1746 (1047) ................................... 37 44
Jansson, Erik 1701-1746 (469) ....................................... 41
Jansson, Erik 1731- (585) ........................................... 40
Jansson, Erik 1740- (588) ........................................... 40
Jansson, Erik 1772-1811 (3088) ................................... 10 17
Jansson, Erik 1783- (244) ........................................... 19
Jansson, Hanna Julia 1886- (2752) .................................... 2
Jansson, Hans 1663-1691 (1143) ...................................... 49
Jansson, Hans 1663?-1691 (513) ...................................... 48
Jansson, Harriet 1921-1999 (2012) .................................... 1
Jansson, Jan 1667?-1744 (1128) ................................... 44 49
Jansson, Jan 1667?-1744 (467) .................................... 41 48
Jansson, Jan 1738- (587) ............................................ 40
Jansson, Jan 1757-1809 (48) ...................................... 19 29
Jansson, Johan 1705-(...) (1131) .................................... 44
Jansson, Johan 1705-1760 (473) ...................................... 41
Jansson, Johan 1724-1758? (2547) ................................. 28 35
Jansson, Johan 1756- (251) .......................................... 28
Jansson, Johan 1793-1795 (246) ...................................... 19
Jansson, Lars Magnus 1844- (2737) .................................... 6
Jansson, Lars 1739- (2879) .......................................... 27
Jansson, Mårten (509) ............................................... 47
Jansson, Mårten -(...) (1140) ....................................... 49
Jansson, Olof 1703-1780 (2589) ................................... 39 45
Jansson, Olof 1721-1721 (1136) ...................................... 44
Jansson, Olof 1721-1721 (486) ....................................... 41
Jansson, Olof 1743-1743 (589) ....................................... 40
Joensson, Anders (546) .............................................. 57
Joensson, Mats (544) ................................................ 57
Joensson, Mats -(...) (515) ...................................... 53 57
Johansdotter, Anna (462) ............................................ 41
Johansdotter, Anna 1733- (453) ...................................... 34

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 69
------------------------------------------------------------------------
Johansdotter, Anna 1733- (78) ....................................... 40
Johansdotter, Anna 1734-1734 (449) .................................. 34
Johansdotter, Brita 1726-(...) (2592) ............................ 26 34
Johansdotter, Brita 1740- (82) ...................................... 40
Johansdotter, Cherstin (1398) ....................................... 16
Johansdotter, Karin (...)- (594) .................................... 40
Johansdotter, Karin (...)-1806 (437) ................................ 33
Johansdotter, Kerstin (...)-1725 (440) .............................. 33
Johansdotter, Kerstin 1730-1732 (452) ............................... 34
Johansdotter, Kjerstin 1735- (79) ................................... 40
Johansdotter, Margareta (...)-1725 (441) ............................ 33
Johansdotter, Margareta 1733- (448) ................................. 34
Johansdotter, Maria 1761- (1997) ................................. 14 22
Johansson Sjöblom, Alma Kristina 1867-1922 (1623) .................. 2 3
Johansson, Anders Petter 1834-1914 (2483) .......................... 3 5
Johansson, Anders 1728-1766 (443) ................................... 33
Johansson, Anders 1760-1764 (260) ................................... 29
Johansson, Erik 1695- (461) ......................................... 41
Johansson, Erik 1705-1762 (769) ..................................... 25
Johansson, Erik 1722-1791 (2591) ................................. 25 33
Johansson, Erik 1724- (271) ......................................... 35
Johansson, Erik 1730-1764 (2700) ................................. 31 40
Johansson, Erik 1737-1764 (456) ..................................... 34
Johansson, Jan Erik 1832- (1952) ..................................... 5
Johansson, Johan (...)-1760 (435) ................................ 33 41
Johansson, Lars 1737- (81) .......................................... 40
Johansson, Olof (fb) heter senare Jan 1726- (442) ................... 33
Johansson, Per 1763-1764 (261) ...................................... 29
Johansson, Tomas (...)-1708 (465) ................................... 41
Jönsson, Hans (3121) ................................................ 45
Jönsson, Lars 1675?- (350) .......................................... 45
Larsdotter Rosendalh, Stina 1784- (2142) ......................... 10 16
Larsdotter, Anna -1758 (2549) ....................................... 21
Larsdotter, Anna 1730-1802 (2504) ............................. 13 14 21
Larsdotter, Anna 1770-1819 (2530) ................................... 20
Larsdotter, Catharina(Kajsa,Karin) 1805-1882 (2469) ................ 5 8
Larsdotter, Ingrid (13) ........................................... 2*61
Larsdotter, Karin 1700-1777 (76) ................................. 38 45
Larsdotter, Karin 1715- (30) ........................................ 27
Larsdotter, Karin(Cajsa) 1760-1844 (2496) ......................... 8 13
Larsdotter, Margareta 1634- (1074) .................................. 49
Larsdotter, Margareta 1735- (2885) .................................. 26
Larsdotter, Margareta 1829- (1392) ................................... 5
Larsdsdotter, Brita 1729- (2882) .................................... 26
Larsson Gris, Matts 1605?-1685 (1155) ............................... 54
Larsson Gris, Matts 1605?-1685 (531) ............................. 53 56
Larsson, Bengt 1768- (2556) ......................................... 13
Larsson, Eric 1827-1827 (1393) ....................................... 5
Larsson, Erik 1740- (3131) .......................................... 31
Larsson, Erik 1772-1843 (2500) .................................... 7 13
Larsson, Erik 1834-1886 (2467) ..................................... 3 5
Larsson, Johannes 1838- (1389) ....................................... 5
Larsson, Johan 1767- (2875) ......................................... 18
Larsson, Lars 1763- (1399) .......................................... 13
Larsson, Lars 1832- (1391) ........................................... 5
Larsson, Matts 1712-1775 (2518) ..................................... 23
Larsson, Måns 1704- (2558) .......................................... 22
Larsson, Olof -(...) (911) ....................................... 53 57
Larsson, Olof 1733-1811 (1734) ................................... 18 26
Lindermark, Anders 1791-1854 (3081) .............................. 12 20
Lindermark, Anders 1829-1884 (1380) ................................. 12

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 70
------------------------------------------------------------------------
Lindermark, Catharina 1832- (1381) .................................. 13
Lindermark, Christina 1835- (1383) .................................. 13
Lindermark, Johanna 1823-1823 (1376) ................................ 12
Lindermark, Johanna 1834- (1382) .................................... 13
Mattsdotter, Anna (771) ............................................. 53
Mattsdotter, Anna 1809- (2583) ....................................... 9
Mattsdotter, Brita Stina (2585) ...................................... 9
Mattsdotter, Cajsa Lisa 1812-1812 (1394) ............................. 9
Mattsdotter, Kajsa Lisa 1817-1886 (2472) ........................... 5 9
Mattsson, Erik (502) ............................................. 47 53
Mattsson, Erik 1633?- (1145) ..................................... 49 54
Mattsson, Erik 1633?-1712 (518) .................................. 48 53
Mattsson, Erik 1651?-1736 (630) ..................................... 46
Mattsson, Erik 1700- (75) ........................................ 38 45
Mattsson, Erik 1730-1765 (54) .................................... 29 37
Mattsson, Erik 1749-1822 (2515) .................................. 14 23
Mattsson, Ingegerd Dagny 1934- (2001) ................................ 1
Mattsson, Jan 1616?-1697 (670) ...................................... 51
Mattsson, Matts (19) ................................................ 61
Mattsson, Matts 1613-1693 (1073) ................................. 49 54
Mattsson, Per -(...) (10) ........................................ 59 61
Mattsson, Per 1640?-1697 (1158) ..................................... 54
Mattsson, Per 1640?-1697 (688) ................................... 51 53
Mattsson, Per 1673?-1739 (1050) .................................. 43 49
Mattsson, Pär 1701- (2596) .......................................... 26
Morin, Carl 1704-1763 (2136) ........................................ 24
Månsdotter, Brita 1745- (2392) ...................................... 22
Månsson, Anders 1702-1760 (60) ................................... 36 43
Månsson, Johan 1755-1791 (2510) .................................. 13 22
Mårtensdotter, Anna 1783- (1960) .................................... 15
Mårtensdotter, Brita (1990) ......................................... 24
Mårtensdotter, Brita 1779- (1959) ................................... 15
Mårtensdotter, Cherstin 1746- (1983) ............................. 16 24
Mårtensdotter, Elisabet (1080) ...................................... 54
Mårtensdotter, Kajsa 1790- (2513) ................................. 9 15
Mårtensdotter, Karin -1802 (2959) ................................... 24
Mårtensdotter, (678) ............................................. 51 55
Nilsdotter, Anna 1660?-1726 (2768) ............................... 53 57
Nilsdotter, Ingrid 1769- (268) ...................................... 30
Nilsdotter, Karin 1756-1821 (1790) ............................... 19 30
Nilsdotter, Kerstin 1756- (2156) .................................... 17
Nilsson, Anders 1700-1770 (2527) .................................... 37
Nilsson, Lars 1700- (2749) .......................................... 26
Nilsson, Olof 1688?- (72) ........................................... 38
Nilsson, Olof 1763- (266) ........................................... 30
Olofsdotter, Anna 1665?-1746 (1084) .............................. 44 50
Olofsdotter, Anna 1742- (3185) ...................................... 28
Olofsdotter, Anna 1777-1842 (3089) ............................... 11 18
Olofsdotter, Brita 1701- (2751) ..................................... 26
Olofsdotter, Brita 1707- (27) ....................................... 27
Olofsdotter, Brita 1764- (255) ...................................... 28
Olofsdotter, Karin (1970) ........................................... 23
Olofsdotter, Karin 1699- (270) ...................................... 35
Olofsdotter, Margareta (528) ........................................ 48
Olofsdotter, Marita 1728- (281) ..................................... 38
Olofsson, Anders (2543) ............................................. 30
Olofsson, Anders 1774- (2492) ..................................... 9 16
Olofsson, Eric 1734-1810 (2546) .................................. 31 39
Olofsson, Erik 1751-1825 (1712) .................................. 18 28
Olofsson, Erik 1767- (256) .......................................... 28
Olofsson, Jan 1700?- (57) ........................................ 35 42

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 71
------------------------------------------------------------------------
Olofsson, Johan (3123) .............................................. 45
Olofsson, Johan (3125) .............................................. 45
Olofsson, Johan (35) ................................................ 42
Olofsson, Johan 1738-1774 (3186) .................................... 28
Olofsson, Lars (21) ................................................. 61
Olofsson, Olof 1684?- (3182) ........................................ 35
Olofsson, Olof 1700?- (2553) ........................................ 37
Olofsson, Olof 1708- (2538) ...................................... 28 35
Olofsson, Olof 1760- (1949) ....................................... 9 15
Olofsson, Olof 1769- (257) .......................................... 28
Olofsson, Pär 1725-1778 (2078) ................................... 29 37
Olsdotter, Anna (493) ............................................... 42
Olsdotter, Anna (...)-1691 (738) .................................... 52
Olsdotter, Anna (...)-1694 (739) .................................... 52
Olsdotter, Anna 1718-1797 (597) .................................. 41 47
Olsdotter, Brita (737) .............................................. 52
Olsdotter, Brita -(...) (735) ....................................... 52
Olsdotter, Brita 1715-1743 (720) .................................... 47
Olsdotter, Christina 1792- (1944) .................................. 5 9
Olsdotter, Greta 1794- (2535) ....................................... 20
Olsdotter, Karin -(...) (909) .................................... 48 54
Olsdotter, Lisa 1754-1823 (2526) .................................... 15
Olsdotter, Maria 1684?-1770 (731) ................................... 52
Olsson, Anders (916) ................................................ 57
Olsson, Anders (918) ................................................ 57
Olsson, Erik (526) .................................................. 48
Olsson, Erik -1724 (1053) ........................................ 43 49
Olsson, Erik 1797-1830 (3078) .................................... 12 20
Olsson, Jan 1679?-1736 (728) ........................................ 52
Olsson, Jan 1789- (2774) ............................................ 11
Olsson, Lars (915) .................................................. 57
Olsson, Mats (525) .................................................. 48
Olsson, Mårten (1988) ............................................... 24
Olsson, Nils 1735-1758 (2542) .................................... 30 38
Olsson, Olof 1685?-1730 (718) .................................... 47 52
Olsson, Rasmus (8) ............................................... 59 61
Olsson, Rasmus (907) ................................................ 48
Olsson, Rasmus 1655?-1703 (489) .................................. 42 48
Olsson, johan (527) ................................................. 48
Pehrsdotter, Cherstin 1767- (1950) ................................... 9
Pehrsson, Anders (Andreas) 1761-1819 (1779) ...................... 19 29
Persdotter, Anna Karin 1814-1890 (3068) ........................... 7 12
Persdotter, Anna Ulrika 1862- (1360) ................................. 7
Persdotter, Anna -1787 (2516) ....................................... 15
Persdotter, Anna 1721-1723 (626) .................................... 46
Persdotter, Anna 1742-1742 (600) .................................... 40
Persdotter, Anna 1744- (603) ........................................ 41
Persdotter, Brita Stina 1816- (240) ................................. 12
Persdotter, Brita (519) ............................................. 48
Persdotter, Brita -(..1667) (1147) .................................. 49
Persdotter, Brita -1749 (357) ....................................... 43
Persdotter, Brita 1659?-(...) (620) ................................. 46
Persdotter, Brita 1743-1743 (602) ................................... 41
Persdotter, Brita 1753- (610) ....................................... 41
Persdotter, Ingeborg 1717-1717 (624) ................................ 46
Persdotter, Johanna 1821- (1386) .................................... 12
Persdotter, Karin (17) .............................................. 55
Persdotter, Karin (1979) ............................................. 9
Persdotter, Karin (725) ............................................. 47
Persdotter, Karin (840) .......................................... 59 60
Persdotter, Karin 1692?-1716 (651) .................................. 52

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 72
------------------------------------------------------------------------
Persdotter, Lisbeta -(1697..1715) (6) ............................ 57 59
Persdotter, Margareta 1680?-1742 (648) .............................. 47
Persdotter, Margareta 1738-1778 (2697) ........................... 32 40
Persdotter, Maria 1700- (470) ....................................... 25
Persdotter, Maria 1783- (2145) ................................... 11 18
Persson, Anders 1723-1723 (627) ..................................... 46
Persson, Anders 1750- (609) ......................................... 41
Persson, Anders 1819-1840 (241) ..................................... 12
Persson, Axel 1825-1832 (1387) ...................................... 12
Persson, Erik 1619?-1721 (3211) ..................................... 50
Persson, Erik 1619?-1721 (795) ................................... 56 59
Persson, Erik 1667?-1737 (689) ...................................... 51
Persson, Erik 1675?-1740? (342) ..................................... 38
Persson, Erik 1714- (659) ........................................... 47
Persson, Erik 1731-1804 (3115) ................................... 30 39
Persson, Erik 1733- (2887) .......................................... 26
Persson, Erik 1755- (614) ........................................... 41
Persson, Jan 1736- (598) ............................................ 40
Persson, Johan (826) ................................................ 59
Persson, Johan 1684?-1764 (696) ..................................... 52
Persson, Matts (1079) ............................................... 54
Persson, Matts 1703?-(1755..) (1043) ............................. 37 43
Persson, Olof (254) ................................................. 28
Persson, Olof -1712 (1097) .......................................... 50
Persson, Olof 1695-1702 (699) ....................................... 52
Persson, Olof 1747- (608) ........................................... 41
Persson, Olof 1764- (264) ........................................... 29
Persson, Per Olof 1829-1869 (1590) ................................... 7
Persson, Per (829) .................................................. 59
Persson, Per 1682?-(...) (647) ................................... 46 52
Persson, Per 1709-1779 (596) ..................................... 40 47
Persson, Per 1738- (287) ............................................ 39
Persson, Per 1739- (599) ............................................ 40
Persson, Per 1772-1780 (265) ........................................ 29
Persson, Petter(Per) 1827-1872 (242) ................................ 12
Persson, Rasmus (825) ............................................... 59
Persson, Tomas 1675?-1727 (693) ..................................... 51
Pihl, Anders 1773-1809 (3071) ....................................... 10
Pährsdotter, Brita 1749-1830 (1701) .............................. 17 26
Pärsdotter, Brita 1736- (2771) ...................................... 32
Pärsd., Margta 1745- (2886) ......................................... 26
Rasmusdotter, Anna (1120) ........................................... 58
Rasmusdotter, Anna (793) ............................................ 56
Rasmusdotter, Anna 1697-1697 (495) .................................. 42
Rasmusdotter, Brita (1118) .......................................... 58
Rasmusdotter, Brita (496) ........................................... 42
Rasmusdotter, Brita (788) ........................................... 56
Rasmusdotter, Kerstin (...)-1775 (458) ........................... 34 42
Rasmusdotter, Maria (1119) .......................................... 58
Rasmusdotter, Maria (789) ........................................... 56
Rasmusdotter, -1685 (1156) ....................................... 54 58
Rasmusdotter, -1685 (532) ...................................... 53 2*56
Rasmusson, Anders (908) ............................................. 48
Rasmusson, Erik (1107) ........................................... 55 58
Rasmusson, Erik (499) ............................................... 42
Rasmusson, Erik (786) ............................................... 56
Rasmusson, Erik 1630?-1697 (677) ................................. 51 55
Rasmusson, Erik 1642?-1727 (904) ................................. 43 48
Rasmusson, Lars (1117) .............................................. 58
Rasmusson, Lars (787) ............................................... 56
Rasmusson, Matts (...)-1694 (494) ................................... 42

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 73
------------------------------------------------------------------------
Rasmusson, Nils -(...) (5) ....................................... 57 59
Rasmusson, Olof (524) ............................................... 48
Rasmusson, Olof 1649?-1695 (1116) ................................... 58
Rasmusson, Olof 1649?-1695 (727) ................................. 52 56
Rosendalh, Lars (2144) .............................................. 16
Ryderborn, Enid (...)-2002 (2023) .................................... 1
Sjöblom, Alf 1929-1935 (2091) ........................................ 1
Sjöblom, Arvid Teodor 1872-1943 (1612) ............................. 2 3
Sjöblom, Elna Teresia 1899-(...) (2368) .............................. 2
Sjöblom, Elsa Viola 1901-1923 (1856) ................................. 2
Sjöblom, Eskil 1930- (2045) .......................................... 1
Sjöblom, Hildur A. 1894-1953 (1845) .................................. 2
Sjöblom, Johan Heribert 1896-1978 (2924) ........................... 1 2
Sjöblom, Marianne 1932- (2499) ..................................... 2*1
Sjöblom, Per Emil Johansson 1872- (2525) ............................. 3
Sjöblom, Tord 1943- (2056) ........................................... 1
Springare, Bengt 1757- (1965) .................................... 14 23
Svensson, Jan (3179) ................................................ 35
Sylvestersson, Mårten 1744-1814 (1933) .............................. 15
Söderlund Andersson, Hedvig Signhild 1916-1989 (2760) ................ 2
Söderlund Bergqvist, Etel Eugenia 1914-1989 (2759) ................... 2
Söderlund Wennberg, Lea Nelly 1909-1996 (2755) ....................... 2
Söderlund, Berta Konkordia 1900-1968 (2913) ........................ 1 2
Söderlund, Clara (...)-1916 (2746) ................................... 4
Söderlund, Edla Ulrika 1858-1863 (2745) .............................. 4
Söderlund, Greta Gunborg 1908- (2754) ................................ 2
Söderlund, Jan Petter 1836-1907 (2960) ............................. 4 6
Söderlund, Jan (Johan) Andersson 1801-1859 (3009) ................. 6 10
Söderlund, Johan Albert 1866-1944 (2936) ........................... 2 4
Söderlund, John Sture 1910-1927 (2756) ............................... 2
Söderlund, Linnea Margareta 1906- (2753) ............................. 2
Söderlund, Olof (2514) ............................................... 5
Söderlund, Tore Adelbert 1912-1994 (2757) ............................ 2
Söderlund, Uno Emanuel 1920-1977 (2763) .............................. 2
Söderman, Anders Erik 1844-1914 (2734) ............................... 7
Söderman, Anna Brita 1823- (2732) ................................... 12
Söderman, Jan Erik 1818-1856 (3069) ............................... 7 12
Söderman, Johan Magnus 1854-1856 (1359) .............................. 7
Söderman, Mathilda 1852-1855 (1358) .................................. 7
Söderman, Per Olof 1826- (2733) ..................................... 12
Söderman, Wilhelmina 1850-1882 (2997) .............................. 4 7
Thomsson, Johan (...)-1770 (3127) ................................... 34
Thunvall, Anna Ulrika 1795-1829 (3082) ........................... 13 21
Tomasdotter, Karin -(1717..1720) (700) .............................. 52
Tunvall, Jacob (Johan?) 1757-1825 (1174) ......................... 21 32
Wedin, Lars Erik Eriksson 1856-1932 (2478) ........................... 3
Xdotter, Anna (37) .................................................. 42
Xdotter, Anna 1688?- (33) ........................................... 35
Zachrisson, Anders 1758- (1996) .................................. 14 22
Zakrisdotter Söderlund, Kristina Katharina 1838-1918 (2470) ........ 3 5
Österlund, Josefina 1860-1928 (2740) ................................. 4
Österman, Per-Olof 1831- (2738) ...................................... 6
, Anders (1103) ..................................................... 54
, Anders (1160) ..................................................... 54
, Anders (536) ...................................................... 53
, Anders (548) ...................................................... 57
, Anders (555) ...................................................... 60
, Anna (818) ........................................................ 58
, Anna 1768- (1040) ................................................. 29
, Bertil (1165) ..................................................... 58
, Bertil (1171) ..................................................... 60

 

 

 

2010-10-20                  - Personregister                     Sida 74
------------------------------------------------------------------------
, Davidsdotter (830) ............................................. 59 60
, David (851) ....................................................... 60
, Erik (1123) ....................................................... 60
, Erik (817) ........................................................ 58
, Erik (820) ........................................................ 58
, Erik (842) ........................................................ 60
, Gertrud (844) ..................................................... 60
, Ingol (553) ....................................................... 59
, Jacob (2133) ...................................................... 32
, Karin (785) ....................................................... 56
, Karin -(...) (503) ................................................ 47
, Karin 1770- (1041) ................................................ 29
, Margareta (1101) .................................................. 50
, Margareta (849) ................................................... 60
, Maria (843) ....................................................... 60
, Maria (848) ....................................................... 60
, Matts (816) ....................................................... 58
, Olof (1055) ....................................................... 43
, Olof (1081) ....................................................... 49
, Olof (558) ........................................................ 60
, Olof (777) ........................................................ 55
, Per (554) ......................................................... 60
, Per (847) ......................................................... 60
, Rasmus (776) ...................................................... 55
, Sara (2561) ....................................................... 22
, barn 1691-1692 (748) .............................................. 52
, dotter (780) ...................................................... 55
, dotter (852) ...................................................... 60
dotter, dödfödd 1760- (426) ......................................... 26
, (3129) ............................................................ 39
?, (491) ............................................................ 42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2010-10-20                   - Ortsregister                      Sida 75
------------------------------------------------------------------------
Altuna (C), Billerstena ........................................... 9 15
Björnebo ............................................................. 9
Blidö (AB) .................................................... 4*7 2*12
Blidö (AB), Oxhalsö .................................. 3*12 4*13 3*21 32
Blidö, Oxhalsö ...................................................... 21
Bonde i Åkerö ....................................................... 25
Brevik ......................................................... 11 2*26
Bromma (AB) .......................................................... 2
Djurkarlebo ....................................................... 8 13
Djurkarsbo ....................................................... 14 21
Edebo (AB), Skärsta .............................................. 53 57
Enåker (U) ..................................................... 9 15 21
Enåker (U), Enåkersby ............................................ 14 23
Enåker (U), Rödmossa .............................................. 9 15
Estuna (AB) ..................................... 3*1 2*2 4 2*6 18 21 32
Estuna (AB), Hummelbro ............................................. 2*1
Estuna (AB), Lervik ....................................... 2*21 2*32 40
Estuna (AB), Norra Nånö ............................................ 2*1
Estuna (AB), Prästgården ........................................... 3*1
Estuna (AB), Stjärnholm, Klint ..................................... 8*1
Fasterna (AB) .................................................... 16 24
Flytt fr Sinviks by till Björkö äg 1847. ............................ 12
Folkärna kbfd (W), Hyttbäcken ........................................ 3
Frösthult (C) ...................................................... 3 5
Frösthult (C), Skensta ........................................ 5 2*9 15
Frösthult .......................................................... 2*5
Frötuna (AB) .. 6 11 12 2*20 27 3*31 3*32 33 34 2*35 2*37 6*39 7*40 2*41
42 3*44 4*45 3*46 50 4*51 53 2*55 57
Frötuna (AB), Baltora ............................................... 59
Frötuna (AB), Björknäs .... 2*11 3*18 19 2*27 3*29 34 35 6*37 12*41 2*42
29*44 2*47 2*48 2*49 8*50 3*52 54 7*55 56 8*58 60
Frötuna (AB), Björknäs, Björknäs torp ..................... 2*47 48 3*49
Frötuna (AB), Clementsboda .......................................... 56
Frötuna (AB), Grovö .................................... 48 50 3*53 5*54
Frötuna (AB), Gubboda .............................. 41 44 2*46 47 49 51
Frötuna (AB), Görla .................. 32 5*40 9*41 46 5*47 2*51 2*52 54
Frötuna (AB), Hammarby ............................... 47 2*52 5*56 3*59
Frötuna (AB), Harka ................................................. 51
Frötuna (AB), Lerviken ...................................... 12 2*20 32
Frötuna (AB), Lervik ................................ 32 9*40 13*46 2*51
Frötuna (AB), Muttsunda ............................................. 52
Frötuna (AB), Spillersboda ............................. 40 7*46 3*51 55
Frötuna (AB), Väsby ..... 42 44 47 3*48 49 5*50 5*52 4*53 3*54 5*56 2*58
Frötuna, Lervik ..................................................... 40
Gothem (I), Hinser N ............................................... 2*1
Grofö ............................................................... 20
Hallstporpet ........................................................ 13
Halltorpet .......................................................... 13
Huddungeby eg. ....................................................... 9
Huddungeby ........................................................ 2*16
Huddunge (U) .......... 2*1 7*2 11*3 4 7*5 3*8 5*13 14 15 2*21 4*22 2*29
Huddunge (U), Björnarbo ................................. 2*3 2*5 2*8 14
Huddunge (U), Djurkarsbo .................................... 5*5 2*8 14
Huddunge (U), Huddungeby . 10*3 2*4 4*5 3*6 7 8*8 3*9 12*13 2*14 16 3*21
22
Huddunge (U), Häcksby .............................................. 5 9
Huddunge (U), Lagbo by ........................................... 13 22
Huddunge (U), Runviken ........................ 5 2*8 2*9 2*14 3*15 3*23
Hägersten (AB) ....................................................... 2
Koholma ........................................................... 2*38
Kolbäck (U) .................................................... 16 3*24

 

 

 

2010-10-20                   - Ortsregister                      Sida 76
------------------------------------------------------------------------
Krösgården, Lågarö .................................................. 24
Lervik .............................................................. 20
Lidingö ............................................................. 20
Lohärad (AB) ......................................................... 4
Lågarö .............................................................. 32
Långhalsö ........................................................... 34
Länna (AB), Eknö ................................................. 53 54
Länna (AB), Penningby ............................................ 20 31
Nenninge ....................................................... 10 2*20
Norrtälje (AB) ................................... 11*1 5*2 2*3 12 13 21
Norrtälje ......................................................... 2 21
Norr Åmyra ....................................................... 14 21
Oscar (AB) ......................................................... 2*1
Othem (I) .......................................................... 2*1
Roslags-Bro (AB) .................................................. 2*37
Roslags-Bro (AB), Näs ............................................... 54
Roslags-Bro (AB), Vissbole .......................... 29 37 2*43 2*49 54
Rådmansö (AB) . 4*2 3 8*4 5*6 3*7 10*10 11*11 9*12 2*16 11*17 5*18 11*19
5*20 3*24 2*25 2*26 3*27 10*28 2*29 2*30 3*31 2*32 33 2*34 5*35 6*36 37
4*38 4*39 41 42 43 2*45 50
Rådmansö (AB), Aspnäs .......................................... 30 4*38
Rådmansö (AB), Björkö ............................................. 7 11
Rådmansö (AB), Brevik((N) . 4 5*6 7 10 11 3*17 2*25 4*26 8*33 12*34 2*41
5*42 44 48 53 57
Rådmansö (AB), Gillberga ............................................ 29
Rådmansö (AB), Gräddö .......................... 28 30 8*36 2*39 42 2*43
Rådmansö (AB), Koholma ....................................... 6*30 2*38
Rådmansö (AB), Lidö ................................................ 2*7
Rådmansö (AB), Lågarö Örn Norrviken .................................. 2
Rådmansö (AB), Lågarö . 3*10 11 2*17 2*18 24 25 27 2*33 34 42 48 58 4*60
Rådmansö (AB), Lågarö, Västerg. ........................... 3*25 32 2*33
Rådmansö (AB), Nabbo .................. 11 10*19 28 9*29 7*36 41 4*43 48
Rådmansö (AB), Nenninge .. 1 11*2 3 15*4 2*6 13*7 10 6*12 2*20 5*31 3*39
45
Rådmansö (AB), Nenninge, Kolbotten ................................... 7
Rådmansö (AB), Rådmanby ..................................... 26 2*27 34
Rådmansö (AB), Rådma ....................................... 18 27 28 35
Rådmansö (AB), Räfsnäs ................................. 20 8*30 7*38 39
Rådmansö (AB), Sidö ..................... 19 2*28 2*29 30 5*36 8*38 2*45
Rådmansö (AB), Sinvik ......... 4 4*7 5*11 4*18 3*19 15*28 30 9*35 36 42
Rådmansö (AB), Stortorp ..... 7 2*11 8*12 17 7*19 20 25 10*26 6*29 30 33
6*37 38 5*41 43 45 47
Rådmansö (AB), Tjockö ............................................... 42
Rådmansö (AB), Västanvik ............................................ 30
Rådmansö (AB), Västernäs .................................... 17 3*26 56
Rådmansö (AB), Åkerö . 6 2*7 2*10 3*11 12 4*17 4*18 19 2*20 5*25 4*26 27
3*30 2*33 38 4*39 3*45
Rådmansö (AB), Östansjö ............................................. 45
Rådmansö (AB), Östernäs ................................... 18 3*27 2*34
Sala landsförs (U) .............................................. 3 2*14
Sala landsförs (U), Fröstbo ................................. 5 2*8 6*14
Sala (U) .................................................. 2*8 14 29 37
Simtuna (C), Gribby ................................................ 5 9
Sinvik ......................................................... 2*28 35
Skarpnäck (AB) ....................................................... 2
Sofia (AB) ........................................................... 2
Stavby (C) ....................................................... 21 32
Stockholm ........................................................... 10
Stortorp ......................................................... 19 29
Söderby-Karl (AB) .................................................... 1
Söderby-Karl (AB), Norr Jersö ...................................... 2*1

 

 

 

2010-10-20                   - Ortsregister                      Sida 77
------------------------------------------------------------------------
USA .................................................................. 3
Uppsala domkyrkoförs (C) ......................................... 13 21
Visby domkyrkoförs (I) ............................................. 2*1
Väsby Frötuna .................................................... 31 51
Västerlöfsta ......................................................... 3
Västerlövsta (U) .......................................... 2*1 4*2 3*16
Västerlövsta (U), Wansiö ......................................... 10 16
Vätö (AB) ............................................................ 2
Vätö (AB), Norrsunda ........................................... 29 2*37
Vätö (AB), Nysättra ............................................... 2*50
Vätö (AB), Uppveda ..................................... 37 3*43 3*49 54
Vätö (AB), Väthovda ...................................... 44 50 54 2*55
Åkerö ............................................................... 30
Åland ............................................................... 34
Östervåla (U) ..................................................... 2*10
Östervåla (U), Hindersbo .......................................... 6 10
gifte sig där 1794?., Flyttade från Vigelsiö till Lerviken 1791 ..... 32
1/4 Nr 1, Huddungeby